Podatek bankowy sprawia, że bankom nie opłaca się być aktywnymi

Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, podczas XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej omawia kwestie związane z wakacjami kredytowymi czy Funduszem Wsparcia Kredytobiorców. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Tadeusz Białek o wakacjach kredytowych

Tadeusz Białek stwierdził, że “jeśli rząd stawia na rozwój Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – wprowadzonego w 2015 roku dobrze funkcjonującego systemowego narzędzia – to wydaje się zupełnie niekonsekwentnym, iż rząd w tej samej ustawie dalej przedłuża populistyczny program wakacji kredytowych autorstwa poprzedniego rządu”.

Według prezesa Związku Banków Polskich “równoczesny rozwój Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i kontynuacja wakacji kredytowych w tym samym projekcie nie ma żadnego uzasadnienia, ani racjonalnego wyjaśnienia. Jest to czysty populizm”.

Tadeusz Białek zaznaczył ponadto, że “poprzedni program wakacji kredytowych był swego rodzaju patologią. Zaledwie 14% osób, które z niego skorzystały, to osoby, które rzeczywiście potrzebowały pomocy. Natomiast ponad 50% osób to osoby, które nadpłaciły kredyt, co oznacza, że nie potrzebowały one w danym momencie pomocy”.

Prezes Związku Banków Polskich zwrócił też uwagę, że “klienci często nie zdają sobie sprawy, że skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest dla nich korzystniejsze niż wakacje kredytowe – choćby z tego względu, że część wsparcia udzielonego w ramach tego Funduszu podlega umorzeniu”.

Nowe regulacje okiem prezesa Związku Banków Polskich

Tadeusz Białek oświadczył, że “w każdej regulacji są zarówno dobre, jak i złe strony. W każdej regulacji unijnej wszystko rozgrywa się zaś w procesie implementacji – zwłaszcza tam, gdzie są opcje narodowe”.

Prezes Związku Banków podkreślił przy tym, że zazwyczaj pojawia się tendencja, by coś bardziej zaostrzyć niż wymaga tego unijny ustawodawca, co z reguły jest przedmiotem sporu danego resortu ze Związkiem Banków Polskich.

Podatek bankowy z perspektywy Tadeusza Białka

Tadeusz Białek uważa, że “podatek bankowy jest przykładem złej regulacji. Nie chodzi o to, że sektor bankowy nie chce płacić tego podatku. Trzeba jednak zmienić podstawę tego opodatkowania, gdyż w takiej formie obowiązuje ona tylko w Polsce, na Węgrzech i częściowo na Cyprze. Opodatkowuje ona bowiem aktywa”.

Prezes Związku Banków Polskich wyjaśnił, że w praktyce, im bank jest bardziej aktywny w swojej działalności kredytowej, tym więcej płaci podatku. Bankowi nie opłaca się zatem być aktywnym na poziomie kredytowym.

Tadeusz Białek ujawnił jednak, że obecnie sektor bankowy prowadzi wstępne rozmowy z rządem na temat zmiany konstrukcji podatku bankowego. Priorytetem rządu jest teraz jednak poprawienie podatku Belki. Projekt ten jest zasadniczo wspierany przez Związek Banków Polskich.

Prezes Związku Banków Polskich o dobrych zmianach, które mają nastąpić w tym roku

Tadeusz Białek oznajmił, że “co do zasady trudno powiedzieć, że jakaś legislacja jest dobra dla banków. Ona może być po prostu obojętna merytorycznie, natomiast zawsze jej wdrożenie jest dużym wysiłkiem organizacyjno-logistycznym”.

Prezes Związku Banków Polskich wyjawił jednak, że liczy jednak na zmianę konstrukcji podatku bankowego i ustawowe uregulowanie problemu kredytów frankowych, gdyż bez ustawy problem ten nie zostanie rozwiązany przez najbliższe 15 lat.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...