PlayWay odpisy już ma za sobą – Krzysztof Kostowski, Prezes Zarządu

Krzysztof Kostowski, Prezes Zarządu PlayWay SA omawia 2023 rok, wyniki finansowe i elementy, które miały na nie najważniejszy wpływ, a także opowiada o planowanej dywidendzie. Jakie są plany spółki na 2024 rok? Przekonamy się poniżej:

Co dobrego, a co złego wydarzyło się w 2023 roku?

Krzysztof Kostowski oświadczył, że sukcesem w 2023 roku okazała się premiera gry “Contraband Police”. Oznaczała ona bowiem, że wizja wejścia na rynek z mocno rentownymi grami cały czas jest. Prezes Grupy PlayWay spodziewa się nawet 15 milionów złotych ze spółki zależnej odpowiedzialnych za tę produkcję.

Krzysztof Kostowski wskazał również, że cień na 2023 rok rzucały odpisy, czyli “powikłania po lata 2019-2020, gdzie przez utratę kontroli nad kilkoma spółkami doszły papierowe zyski. Co jednak istotne, odpisy te miały tylko wpływ na papierowy wynik Grupy PlayWay, w jej sytuacji gotówkowej się nic nie zmieniło”.

Prezes PlayWay oznajmił ponadto, że “jako akcjonariusz na walnym zgromadzeniu będzie głosował za dywidendą. Możliwe jest, że czeka nas kolejny rok wzrostowej dywidendy”.

Czy Krzysztof Kostowski jest zadowolony z wyników finansowych PlayWay w 2023 roku?

Krzysztof Kostowski oznajmił, że “w Grupie PlayWay nie istnieje forma amortyzacji – jest ona po prostu odpisem w pierwszej kolejności. Dla przykładu, w przypadku “House Flipper 2” spółka najpierw odliczyła koszty, a następnie zaczęła wyliczać zyski, dlatego kolejne lata są tak rentowne”.

W efekcie, takie gry jak “House Flipper 2” czy “Contraband Police” w 2024 roku nie będą zasadniczo generować żadnych kosztów.

Które tytuły najlepiej kontrybuowały w przychodach PlayWay w 2023 roku?

Największe przychody, ponad połowę łącznej sumy generowały gry z dwóch serii “Car Mechanic Simulator” oraz “House Flipper”.

Czy są dalsze plany na redukcję spółek w Grupie PlayWay?

Krzysztof Kostowski oświadczył, że “redukcja spółek postępuje cały czas. W ostatnim raporcie widać, ile spółek opuściło Grupę PlayWay. Jeśli spółki nie mają akcjonariuszy i nie odniosły sukcesu, to przechodzą one na zespoły wewnętrzne”.

Prezes PlayWay dodał, że “chciałby, aby grupa była dużo bardziej zrozumiała. Od 2021 roku nie dochodzi już do tworzenia nowych spółek – działalność opiera się o zespoły współpracujące i zlecenia wewnętrzne”.

Krzysztof Kostowski zaznaczył przy tym, że “ideałem byłoby znaczące ograniczenie grupy kapitałowej, tak aby każda spółka zależna miała swój charakterystyczny produkt”.

Która spółka z Grupy PlayWay będzie wymagać wsparcia w 2024 roku?

Krzysztof Kostowski ujawnił, że z całą pewnością pewnością wsparcia w tym roku będzie potrzebowało Digital Melody Games, ponieważ jest to już podmiot, który ma wpływ na wyniki finansowe Grupy PlayWay.

Czy zmienia się sentyment do sektora gamedev?

Krzysztof Kostowski podkreślił, że “jest już grupa inwestorów, która znowu zaczyna inwestować w gaming, ale cała branża z pewnością przeżywa załamanie inwestycyjnie”.

Na co czeka Grupa PlayWay w 2024 roku?

Krzysztof Kostowski oznajmił, że “Grupie PlayWay udało się wejść na rynek mobilny. Teraz walka trwa, gdyż to bardzo ciekawy, wielki rynek. Grupa zamierza więc w tym roku szerzej zaznaczyć na nim swoją obecność i po prostu zarabiać pieniądze”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...