Pieniądze to temat tabu?! Jak uczyć dzieci finansów?

Z okazji Dnia Dziecka redaktor Telewizji Biznesowej, Marek Klapa oraz jego goście: Izabela Kozakiewicz – prezeska fundacji Trampki na Giełdzie i Michał Mikołajczyk – autor książki “Władca Finansów: Fantastyczny Przewodnik po Finansach Osobistych” sprawdzają, na jakim poziomie jest edukacja finansowa dzieci i młodzieży.

Jak rodzice mogą pomóc dzieciom zrozumieć finanse? Odpowiedź na to pytanie poznamy poniżej:

Jak rozmawiać z dziećmi o finansach?

Izabela Kozakiewicz zaznaczyła, że “z dziećmi o finansach przede wszystkim trzeba rozmawiać za pomocą zrozumiałego języka, który pozwala im wyobrazić sobie w jaki sposób mogą małym krokami w długim terminie zbudować bezpieczeństwo finansowe. Pieniądze w gospodarstwie domowym nie mogą być tematem tabu”.

Czy edukacja finansowa w Polsce poprawia się?

Michał Mikołajczyk poinformował, iż “90% programów dotyczących finansów przygotowanych dla szkół przez różne fundacje nie trafia w ogóle do uczniów – oni z reguły nawet nie wiedzą, że takie programy istnieją. Prawdopodobnie, ani rodzice, ani nauczyciele nie mają świadomości, że takie programy mogą być realizowane w szkołach”.

Jaki wpływ mają rodzice na edukację finansową dziecka?

Izabela Kozakiewicz zwróciła uwagę, że “dzieci zawsze zaczną zachowywać się, jak rodzice. Z tego powodu rodzice muszą zredefiniować swoje nastawienie do finansów, jako że nie mogą oni przelewać stresu związanego z tym zagadnieniem na dzieci”.

W efekcie, rodzice powinni przeanalizować swoją podstawę konsumencką. Jeśli zauważą oni, gdzie mają swoje wady, które chcieliby wyeliminować u dzieci, to ich finanse osobiste się poprawią, a dzieci zaczną od nich przejmować dobre doświadczenia.

Czy zarządzanie zasobami w grze komputerowej może być lekcją korzystania z kapitału?

Michał Mikołajczyk jest zdania, że gry komputerowe zdecydowanie mogą uczyć długoterminowego myślenia strategicznego i być lekcją efektywnego korzystania z kapitału.

Jak kłótnie rodziców o pieniądze wpływają na dziecko?

Izabela Kozakiewicz podkreśliła, że “kłótnie partnerów o pieniądze z reguły mają najgorszy możliwy wpływ na związek. Pieniądze w gospodarstwie domowym odgrywają oczywiście dużą rolę. To w końcu one umożliwiają i blokują wiele rzeczy. Z tego powodu otwarta rozmowa o finansach w związku jest podstawą dobrego funkcjonowania związku”.

Na co przeznaczyć pieniądze dziecka z Pierwszej Komunii Świętej?

Michał Mikołajczyk oświadczył, że “przede wszystkim trzeba dziecku powiedzieć wprost, gdzie jego pieniądze z Pierwszej Komunii Świętej są oraz na co zostały przeznaczone”.

Kiedy dziecku należy otworzyć własny rachunek bankowy i kartę debetową?

Izabela Kozakiewicz wskazała, że dziecko już w wieku 7-8 powinno być uczone przez rodziców o tym, jak budować bezpieczeństwo finansowe na co dzień. Mowa tutaj o budowaniu umiejętności rozróżniania potrzeby i zachcianki. Następnie, jeśli dziecko w pełni to zrozumie, to można założyć mu konto bankowe w wieku 13 lat.

Jak dzieci przygotować do funkcjonowania w cyfrowym świecie finansowym?

Michał Mikołajczyk zaznaczył, że “jak powszechnie wiadomo, kartą płaci się inaczej niż gotówką. Dzieci trzeba zatem przygotować na to, że w przyszłości będą one kartą płacić. Rodzic musi zatem wypracować u nich umiejętność radzenia sobie z elektronicznym pieniądze za pomocą weryfikacji ich wydatków”.

Jakie mamy na rynku książki o finansach dla dzieci?

Izabela Kozakiewicz poinformowała, że “książek o finansach dla dzieci i nastolatków nadal jest mało, ale pojawia się ich coraz więcej”.

Izabela Kozakiewicz przede wszystkim poleca tutaj dwie pozycje: “Język finansów dla nastolatków” autorstwa Pawła Rygielskiego oraz ““Władca Finansów: Fantastyczny Przewodnik po Finansach Osobistych” autorstwa Michała Mikołajczyka. Drugi z tych tytułów jest przeznaczony głównie dla rodziców oraz nastolatków.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.