Paliwo się kończy i nie mamy innej technologii – Adam Sikorski, Prezes Unimot SA

Adam Sikorski, Prezes Zarządu Unimot SA, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego omawia sytuację związaną z paliwami, a także pomysły na emisję net zero. Jak będzie wyglądał mix energetyczny za 10 czy 20 lat? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Efekt cieplarniany z perspektywy Adama Sikorskiego

Adam Sikorski zaznaczył, że rewolucja przemysłowa, która trwała przez ostatnie 150 lat bezwzględnie negatywnie wpłynęła na środowisko.

Prezes spółki Unimot liczy jednak, że obecne pokolenie nie będzie tym, które jedynie wyemitowało rekordowo dużo gazów cieplarnianych, ale znajdzie również długoterminowe rozwiązanie tego problemu i zapewni światu dostęp do taniej, zielonej energii.

Prezes Unimot SA o lobbowaniu w branży paliw i czasach po ropie

Adam Sikorski zauważył, że z jednej strony prezes Saudi Aramco twierdzi, iż odejście od ropy jest nierealne, ale z drugiej strony Arabia Saudyjska przygotowuje się na czasy po ropie naftowej, próbuje modernizować swoją gospodarkę, zachęcając do turystyki i inwestycji w wysokiej technologie.

Z kolei ze Stanów Zjednoczonych pojawiają się głosy, że ropa naftowa będzie z nami dłużej niż nam się wydaje, ale warto przy tym poszukiwać możliwości magazynowania dwutlenku węgla.

Prezes spółki Unimot oświadczył zaś, że “wszyscy fachowcy doskonale wiedzą, iż dziś nie można sporządzić miksu energetycznego 2045 roku. Nauka i technologia spowodują bowiem, że nastąpi zmiana, która umożliwi odejście od paliw kopalnych lub zrównoważenie ich w takich sposób, że będą zeroemisyjne”.

Fuzja Orlenu z Lotosem i konkurencyjność na rynku okiem Adama Sikorskiego

Adam Sikorski jest wdzięczny Komisji Europejskiej, iż zadbała o to, by w wyniku fuzji Orlenu z Lotosem konkurencyjność na polskim rynku się zwiększyła. Nie zmienia to faktu, że do dojrzałych rynków zachodnich cały czas Polsce jest daleko. Prezes spółki Unimot podkreślił jednak, że cieszy się, iż jego firma jest częścią krytycznej infrastruktury.

Czy Polska może stać się europejskim hubem w kontekście paliw?

Adam Sikorski zauważył, że “Polska wykorzystała już ogromną szansę, aby od lutego 2022 roku stać się hubem paliwowym dla Ukrainy. Dzięki Ukrainie Polska może być bowiem krajem tranzytowym zarówno w jedną, jak i drugą stronę. W energetyce logistyka jest bowiem najważniejsza”.

Zielona energia i transformacja z perspektywy prezesa Unimot SA

Adam Sikorski oznajmił, że “kilka lat temu łatwo było polskim firmom mówić, jakie będą za 5 czy w kontekście transformacji energetycznej. W praktyce jednak nikt nie osiągnął tego, co zakładał. Model biznesowy nie zadziałał bowiem w pełni – na wielu zielonych aktywach dziś po prostu traci się pieniądze lub wymagają one ogromnych inwestycji”.

Prezes spółki Unimot zaznaczył przy tym, że “kierunek jest jasny. Pozostaje jednak pytanie, w jakim czasie ta transformacja się będzie odbywać. Co istotne zmniejszyła się już presja na giełdowe spółki paliwowe, aby transformacja przebiegała na pokaz, nawet gdy wiąże się to z dotkliwymi stratami”.

Zdaniem Adama Sikorskiego “obecnie mamy dobry moment zatrzymania, w którym polskie firmy mogą się przegrupować. Wszyscy już rozumieją, że muszą szukać rozwiązań technologicznych, które sprawią, że transformacja energetyczna pójdzie przyniesie zamierzony efekt – zapewni dostęp do stabilnego źródła energii i ciepła dla konsumentów w konkurencyjnej w skali globalnej cenie”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...