W dzisiejszym “Otwarciu sesji na rynku GlobalConnect” analityk, inwestor giełdowy i redaktor Telewizji Biznesowej Marcin Podlacki przeanalizował sytuację na europejskich rynkach. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Podsumowanie otwarcia wtorkowej sesji na europejskich rynkach
Na początku czerwca mamy do czynienia ze spadkami. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie sytuacja zaczęła już wymykać się spod kontroli. Bardzo ważne wsparcie zostało bowiem wyłamane. Co gorsza, opisywanym spadkom towarzyszy osłabienie się złotego.
Zdaniem Marcina Podlackiego spadki te w najbliższych dniach mogą być kontynuowane – zwłaszcza, że najważniejsze indeksy na amerykańskiej i niemieckiej giełdzie nadal znajdują się blisko lokalnych szczytów, istotnych negatywnych sygnałów zatem brakuje.
Najsłabszym z głównych indeksów giełdowych w Europie podczas dzisiejszej sesji jest WIG20, który tuż po otwarciu sesji traci 1,4%. Mimo wszystko, według Marcina Podlackiego, na ten moment nie ma jeszcze podstaw, by sądzić, że na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mamy odwrócenie trendu i początek bessy.
Podsumowanie poniedziałkowej sesji na rynku GlobalConnect
Na rynku GlobalConnect w poniedziałek mieliśmy do czynienia ze wzrostami. Najmocniej – aż 4%, zyskały akcje Porsche. O blisko 2% podrożały zaś walory spółki Inditex.
Analiza indeksu DAX 40
Marcin Podlacki zaznaczył, iż “na indeksie DAX 40 wciąż znajdujemy się około 1% nad 50-sesyjną średnią kroczącą i pułapem wsparcia przyjmującym wartość 18 300 punktów. Dopiero wyłamanie tych barier stanowiłoby prawdziwy negatywny sygnał dla niemieckiego rynku”.
Na jakie dane makroekonomiczne warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?
W tym tygodniu rynek czeka przede wszystkim na czwartkową sesję, kiedy to Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie zmiany stóp procentowych. Ekonomiści są przekonani, że Europejski Bank Centralny rozpocznie wtedy cykl obniżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych.
W środę decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie zaś Rada Polityki Pieniężnej. Rynek uważa, że RPP pozostawi jednak stopy procentowe na niezmienionym poziomie.