Otwarcie sesji na rynku GlobalConnect – 23.05.2024

W dzisiejszym “Otwarciu sesji na rynku GlobalConnect” analityk, inwestor giełdowy i redaktor Telewizji Biznesowej Marcin Podlacki przeanalizował aktualną sytuację na europejskich rynkach. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Podsumowanie środowej sesji na rynku GlobalConnect

W środę, 22 maja na rynku GlobalConnect najmocniej wzrosły akcje Tesli, które zyskały 1,5%. Niewielkie spadki – poniżej 1,1% odnotowały zaś niemieckie firmy Mercedes oraz Bayer. Jak zatem widzimy, ruch podczas wczorajszej sesji był naprawdę niewielki.

Aktualna sytuacja na europejskich rynkach

Większość indeksów w Europie, podobne jak amerykańskie oraz japońskie indeksy, rozpoczęło czwartkową sesję od niewielkich wzrostów. Najmocniej zyskuje łotewski indeks OMX Riga. Najgorzej radzi sobie zaś WIG20, czego przyczyną jest dynamiczna przecena akcji dwóch znaczących spółek – Orlenu i KGHM.

Orlen tanieje dziś po opublikowaniu rozczarowujących wyników finansowych. Spółka w pierwszym kwartale wypracowała bowiem przychody na poziomie 82,3 miliarda złotych, co oznacza spadek 25,4% rok do roku. Z kolei zysk netto koncernu sięgnął 2,8 miliarda PLN, co jest wynikiem niższym o 69,6% od odnotowanego rok wcześniej.

KGHM konsekwentnie kontynuuje zaś korektę, która zdaniem Marcina Podlackiego może jednak się dość szybko zakończyć.

Analiza indeksu DAX 40

Marcin Podlacki zwrócił uwagę, że “na indeksie DAX 40 od szczytu dzieli nas zaledwie niecały 1%”. Co więcej, jako że dziś rano niemiecki indeks zaczął dynamicznie rosnąć, a następnie utrzymywał ruch w górę, to jest realna szansa, że DAX 40 jeszcze w tym tygodniu ruszy na swój historyczny szczyt zaatakuje poziom 19 000 punktów.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...