Ogromne straty NBP, giełdowe plany Żabki i wybory prezydenckie w USA – Q2’24 Okiem EKSPERTA

Piotr Żółkiewicz, Zarządzający Funduszem Zolkiewicz & Partners, omawia najistotniejsze wydarzenia drugiego kwartału 2024 roku na rynkach finansowych.

Dlaczego NBP wykazuje znów straty i co z naszymi rezerwami walutowymi? Jak wygląda sytuacja w branży deweloperskiej? Jak prezentuje się światowy poziom inflacji?  Z odpowiedziami na te pytania możemy zapoznać się poniżej:

Piotr Żółkiewicz o stratach NBP

Narodowy Bank Polski zaprezentował swoje sprawozdanie finansowe za 2023 rok. NBP wykazał w nim 21 miliardów złotych straty, podczas gdy rok wcześniej strata wyniosła prawie 17 miliardów złotych. Ekonomiści sympatyzujący z NBP twierdzą, że straty te są papierowe, wynikające tylko z różnic kursowych.

Piotr Żółkiewicz zaznaczył jednak, iż “każdy przedsiębiorca wie, że strata wynikająca z różnic kursowych to realna strata. Polacy którzy mieli kredyty we frankach także przekonali się już, że różnice kursowe są realną stratą. Zarządzanie naszymi rezerwami walutowymi zatem wciąż kuleje”.

Warto też dodać, że Narodowy Bank Polski w ostatnim roku, po wielu latach braku aktywności w tym zakresie, rozpoczął inwestowanie w fundusze ETF na międzynarodowe największe rynki akcji. A jak wiadomo, giełdy są dziś znacznie wyżej niż parę lat temu. Działanie to było więc mocno spóźnione.

Rynek mieszkaniowy w Polsce okiem Piotra Żółkiewicza

Piotr Żółkiewicz stwierdził, że “deweloperzy w ostatnim czasie zachowują się arogancko. Dom Development zaczął na przykład pozywać blogerów za to, że nazywają ga patodeweloperem”.

Warto też zwrócić uwagę, że przez zwiększone ceny nieruchomości, wyższe koszty remontów i drogie kredyty rentowność najmu spadła do okolic 2% do 4%. W efekcie, dziś najem zapewnia godziwy zwrot tylko przy założeniu, że ceny nieruchomości będą dalej rosnąć, o co będzie trudno.

Piotr Żółkiewicz o spółce Sanok

Marek Łęcki, wieloletni prezes spółki Sanok, wystosował list do akcjonariuszy, opisujący jak działa rada nadzorcza w spółce, bardzo mocno krytykując pozostałych członków tej rady.

Piotr Żółkiewicz uważa, że “sytuacja w radzie nadzorczej spółki Sanok niestety prawdopodobnie jest typowa dla niemal każdej rady spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – dlatego polska giełda tak bardzo odstaje od rynków rozwiniętych, zarząd GPW i KNF nie wymagają bowiem niemal niczego od członków rady”.

Zdaniem Piotra Żółkiewicza “członek rady nadzorczej zawsze powinien być osobą niezależną od kogoś, kto go nominuje. Musi to być więc osoba zamożna i doświadczona w dostarczaniu dobrych stóp zwrotu dla właścicieli organizacji, którą nadzoruje. W praktyce jednak OFE i TFI nominują zazwyczaj do rad nadzorczych swoich byłych kolegów”.

Potencjalny debiut Żabki na giełdzie z perspektywy Piotra Żółkiewicza

Na jesień zapowiedziano potencjalny debiut Żabki na giełdzie. Wycena ma przekroczyć 30 miliardów złotych, podczas gdy zysk EBITDA w 2022 roku sięgnął 2,4 miliarda PLN.

Wycena ta nie będzie więc szczególnie atrakcyjna, lecz według Piotra Żółkiewicza “przy takiej kapitalizacji spółka w pierwszych miesiącach będzie ważyła tak wiele w polskich i międzynarodowych indeksach giełdowych, że wielu inwestorów instytucjonalnych będzie po prostu musiało kupić akcje Żabki”.

Piotr Żółkiewicz o wojnie w Palestynie

Piotr Żółkiewicz zauważył, że coraz więcej krajów zwraca się przeciwko Izraelowi. Międzynarodowy Trybunał Karny w Europie wypowiedział się nawet, że w Izraelu dokonywane są zbrodnie wojenne. Podobnego zdania są komisje śledcze ONZ. W efekcie, Turcja zawiesiła wymianę handlową z Izraelem, a Kolumbia ją ograniczyła.

Piotr Żółkiewicz o fałszowaniu dokumentów przez niemiecki rząd

Niemiecki rząd sfałszował dokumenty, aby umożliwić zamknięcie elektrowni jądrowej. Piotr Żółkiewicz stwierdził, że to działanie wręcz prorosyjskie.

Światowa inflacja okiem Piotra Żółkiewicza

Piotr Żółkiewicz zwrócił uwagę, że z jednej strony w Chinach nie mamy problemu inflacji, a z drugiej w Stanach Zjednoczonych inflacja spada do okolic 3% przy restrykcyjnych stopach procentowych. Globalna inflacja zatem konsekwentnie się obniża, a wysokie stopy procentowe w USA są coraz bardziej odczuwalne dla światowej gospodarki.

Piotr Żółkiewicz o wyborach prezydenckich w USA

Wszystko wskazuje na to, że kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych zostanie Donald Trump – zwłaszcza, że w ostatnich tygodniach zyskał on poparcie wielu właścicieli dużych spółek giełdowych.

Dla inwestorów to bardzo dobra informacja, gdyż prezydent Joe Biden forsował w ostatnich miesiącach wprowadzenie podatków od długoterminowych zysków kapitałowych oraz dywidend na poziomie federalnym rzędu 40%. Byłyby to poziomy najwyższe od 1922 roku i zdaniem Piotra Żółkiewicza, skutecznie sparaliżowałyby one gospodarkę.

Donald Trump zaś zapowiedział obniżenie podatków. Podobnych ruchów dokonał już za swojej pierwszej kadencji. Według Piotra Żółkiewicza takie działanie będzie bardzo korzystne zarówno dla giełd, jak i gospodarki.

Piotr Żółkiewicz o blokadzie fuzji firm Michael Kors i Coach

Lina Khan, Komisarz Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych zablokowała fuzję dwóch giełdowych producentów torebek – spółek Michael Kors i Coach, choć po połączeniu firmy te miałyby mniej niż 1% udziału w rynku torebek.

Zakaz zawierania klauzul antykonkurencyjnych w umowach o pracę okiem Piotra Żółkiewicza

Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych przegłosowała również przepisy zabraniające umieszczania w umowach o pracę klauzul antykonkurencyjnych. Zdaniem Piotra Żółkiewicza regulacja ta obniży jakość i konkurencyjność amerykańskiej gospodarki.

Piotr Żółkiewicz o OpenAI

Apple zapowiedziało bliską współpracę z OpenAI i zintegrowanie rozwiązań tej firmy z systemem operacyjnym iOS. Ten fakt przestraszył wielu użytkowników produktów Apple, gdyż OpenAI z każdym miesiącem zaczyna być postrzegane jako coraz mniej wiarygodny partner, gdyż firma ta nie przestrzega przepisów dotyczących prywatności.

Piotr Żółkiewicz o akcjach Boeinga

Boeing w ostatnim czasie kładł ogromny nacisk na inkluzywność i koncentrował się na zatrudnianiu na niektóre stanowiska inżynierskie osób o konkretnej płci, orientacji oraz kolorze skóry – te aspekty były dla spółki ważniejsze niż kompetencje merytoryczne kandydatów.

W efekcie, kurs spółki Boeing spadł w tym roku już o 33%. Na dodatek przez wzmożoną ilość doniesień o poważnych usterkach tych samolotów, coraz więcej osób boi się latać Boeingami, a jej konkurent – firma Airbus, pozyskuje coraz większą liczbę zamówień na swoje maszyny.

Sytuacja spółki NVIDIA okiem Piotra Żółkiewicza

NVIDIA w drugim kwartale tego roku stała się największą spółką na świecie pod względem kapitalizacji.

Co ciekawe, ponad 50% przychodów NVIDIA uzyskuje zaledwie od czterech klientów – mowa tu o największych operatorach chmury danych, czyli firmach Amazon, Meta, Amazon i Google. Należy przy tym wiedzieć, że wszystkie te spółki mają swoje własne procesory dedykowane dla sztucznej inteligencji.

Co więcej, bardzo szybko skalują one wolumeny produkcji, co stanowi dla firmy NVIDIA poważne zagrożenie w ujęciu długoterminowym. W krótkim terminie mocy produkcyjnych cały czas zaś brakuje na czym mocno korzysta zarówno NVIDIA, jak i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).

Warto również dodać, że NVIDIA w tym roku odpowiada aż o 40% całego wzrostu indeksu NASDAQ 100. Tak duży udział jednej spółki jest oczywiście nietypową sytuacją.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....