Dr Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma SA, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, omawia kwestie związane z rozwojem nowych leków. Jakie są aktualnie realizowane projekty Celon Pharma? Przekonamy się poniżej:
Dr Maciej Wieczorek o rozwoju leków
Dr Maciej Wieczorek zaznaczył, że “CPL’36, który ostatnio wykazał efektywność i bardzo dobry profil tolerancji w drugiej fazie klinicznej, to produkt nad którym Celon Pharma zaczęła pracować 10 lat temu”.
Co więcej, aby wprowadzić ten lek do obrotu, potrzebne są jeszcze potwierdzające testy na większej populacji, które jeszcze potrwają 2-3 lata. Finansowanie tych testów będzie odbywało się przez partnera spółki, którego ona w tej chwili poszukuje. Mowa tu o wydatku rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów.
Jak zatem widzimy, rozwój leków to długotrwały i kapitałochłonny proces. Mamy tutaj przykład długoterminowej inwestycji. Nie ma jednak branży dającej większy zwrot z inwestycji w przypadku przypadku powodzenia badań klinicznych i znalezienia właściwego, efektywnego oraz bezpiecznego leku.
Schizofrenia okiem prezesa Celon Pharma SA
Dr Maciej Wieczorek wyjaśnił, że “dzisiaj schizofrenia jest leczona, mamy całą grupę leków przeciwpsychotycznych, które są dość efektywne. Problem z tymi lekami polega na tym, że one otumaniają. Pacjenci są wycofani, nie wracają oni do pełnego życia zawodowego i rodzinnego”.
Co więcej, leki stosowane dziś w schizofrenii wywołują wiele skutków ubocznych, głównie metabolicznych – pacjenci przybierają na masie, mają cukrzycę czy podwyższone lipidy. W efekcie, aż ⅔ potrzebuje dziś skutecznej i długoterminowo bezpiecznej terapii.
Lek CPL’36 stanowi tutaj pewien przełom. To pierwszy lek od trzech dekad, który ma nowy mechanizm działania w schizofrenii. Dzięki temu ma on inny wpływ na pacjenta. Lek jest efektywny, a zarazem nie ma uciążliwych skutków ubocznych charakterystycznych dla stosowanych dzisiaj leków.
CPL’36 może zatem stanowić nową jakość w leczeniu schizofrenii, którą posiada aż 1% dorosłej populacji. Warto dodać, że schizofrenia ma dość typowy przebieg – zaczyna się od pierwszego ataku psychotycznego, który następuje po 20. roku życia i kończy się hospitalizacją. Pacjent słyszy głosy, ma halucynacje. Choroba ta jest więc widoczna.
Następnie pacjent jest chory przez całe życie. Co kilka lat zdarzają się kolejne, coraz ostrzejsze, ataki choroby, które najczęściej znów kończą się hospitalizacją. W efekcie, schizofrenia stanowi największy odsetek pacjentów w szpitalach psychiatrycznych.
Dr Maciej Wieczorek o kosztach leczenia schizofrenii
Dr Maciej Wieczorek wytłumaczył, że “rynek leczenia schizofrenii jest wart 8 miliardów dolarów rocznie. Rynek ten jest jednak w dużej mierze zgenerykowany – 90% pacjentów stosuje relatywnie tanie leki generyczne, nie stanowią one więc obciążenia dla budżetu ochrony zdrowia”.
Cały koszt leczenia tych pacjentów jest jednak gigantyczny, ponieważ bardzo często są oni hospitalizowani, a na dodatek pojawiają się u nich współtowarzyszące choroby. W efekcie, na poziomie USA i krajów Europy mowa o obciążeniach sięgających kilkudziesięciu miliardów dolarów rocznie.
Prezes Celon Pharma SA o liście leków refundowanych
Dr Maciej Wieczorek stwierdził, że “system refundacji leków nie różni się specjalnie od tego, który występował przez ostatnie dwie dekady. Zmiany są kosmetyczne, a system jest dość przejrzysty i sprawiedliwy – bierze się w nim pod uwagę ekonomię w procesach decyzyjnych, w połączeniu z balansem we wprowadzaniu nowoczesności”.
I półrocze 2024 roku z perspektywy dr Macieja Wieczorka
Dr Maciej Wieczorek ocenił, że “dla Celon Pharma było to dobre półrocze, lecz możemy podzielić je na dwie części. Pierwszy kwartał był dość średni, a drugi bardzo dobry, ze względu na wprowadzenie na rynek największego polskiego leku przeciwzakrzepowego, stosowanego w chorobach kardiologicznych”.
Lek ten stosuje dziś kilkaset tysięcy pacjentów w Polsce. Dlatego spółka w drugim kwartale odnotowała silny wzrost. Ponadto, prezes Celon Pharma SA widzi dość dobry sentyment, jeśli chodzi o leki recepturowe.
Prezes Celon Pharma SA o leku CPL’36
Dr Maciej Wieczorek oznajmił, że “ostatnie lata były okresem organicznej, ciężkiej pracy, która zaowocowała ogromnym sukcesem. Co więcej, do końca roku Celon Pharma spodziewa się odczytu z badań klinicznych CPL’36 w chorobie Parkinsona, co także będzie dużym, istotnym wydarzeniem”.
Dr Maciej Wieczorek o rozwoju spółki
Dr Maciej Wieczorek ujawnił, że “obecnie mamy moment krytyczny, Celon Pharma zbiera owoce organicznej pracy zbieranej przez ostatnie kilka lat, co doprowadziło do skokowego wzrostu. Spółka teraz analizuje wszystkie scenariusze i będzie sprzedawać 2-3 projekty za duże pieniądze, aby mieć gotówkę na kolejne pomysły”.
Prezes Celon Pharma SA wskazał także, iż “strategia, która będzie budowana przez najbliższe 12 miesięcy będzie dotyczyła części generycznej i innowacyjnej. Co istotne, będzie ona podyktowana zbudowaniu jeszcze większej wartości spółki. Firma jest więc teraz nastawiona na osiągnięcie kolejnych sukcesów i wypracowanie lepszych wyników”.