NVIDIA, Orlen, Allegro – giganci z wynikami | Otwarcie sesji GPW

W dzisiejszym “Otwarciu sesji GPW”, analityk, inwestor giełdowy i redaktor Telewizji Biznesowej Marcin Podlacki omawia wyniki finansowe spółek NVIDIA, Orlen i Allegro. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Marcin Podlacki o wynikach finansowych spółki NVIDIA

Wczoraj na handlu posesyjnym, kurs akcji spółki NVIDIA, po publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał roku obrotowego 2023/2024, po raz pierwszy w historii przekroczył 1000 dolarów.

Nie powinno to jednak dziwić, jako że zarówno przychody, jak i zysk na akcję były wyższe od rynkowego konsensusu. Ponadto, NVIDIA ogłosiła split akcji – każdy walor zostanie podzielony na 10.

Marcin Podlacki o wynikach finansowych Allegro

Skorygowany zysk EBITDA Grupy Allegro w pierwszy kwartale bieżącego roku wyniósł 706,2 miliona złotych, co oznacza wzrost o 33% w ujęciu rocznym. Co istotne, wartość ta była również znacznie wyższa od rynkowego konsensusu, który kształtował się na poziomie 652,7 miliona PLN.

Całkowita wartość brutto towarów sprzedanych w tym okresie wzrosła zaś w ujęciu rocznym o 8,9%, do 14,3 miliarda złotych. Przychody wzrosły natomiast o 6,6%, do 2,5 miliarda złotych, a zysk netto – aż o 54%, do 241,8 miliona PLN. W efekcie, kurs akcji Allegro pnie się dziś w górę i zbliża do 40 PLN.

Marcin Podlacki zwrócił uwagę że w konsekwencji, akcje Allegro powróciły na opór, znajdujący się w minimalnie poniżej 40 złotych. Wybicie tej bariery otworzy zaś walorom spółki drogę do okolic 45 PLN.

Marcin Podlacki o wynikach finansowych Orlenu

Marcin Podlacki spodziewa się, że dziś na akcjach Orlenu rozgrywana kluczowa będzie obrona pułapu 70 złotych, ponieważ spółka zaprezentowała najgorszy od 2 lat raport finansowych.

Grupa Orlen w pierwszym kwartale 2024 roku wypracowała bowiem przychody na poziomie 82,3 miliarda złotych, co oznacza spadek 25,4% rok do roku. Z kolei zysk netto koncernu sięgnął 2,8 miliarda PLN, co jest wynikiem niższym o 69,6% od odnotowanego rok wcześniej.

Marcin Podlacki nadal jest jednak pozytywnie i prowzrostowo do akcji Orlenu w ujęciu długoterminowym, gdyż spółka prowadzi ekspansję zagraniczną i pracuje nad rozwojem swojej działalności w formie gigantycznego koncernu multienergetycznego.

Marcin Podlacki zaznaczył przy tym, że “dopiero wyłamanie strefy wsparcia znajdującej się w okolicach 67 złotych za akcję i 50-dniowej średniej kroczącej sygnalizowałoby zmianę trendu na Orlenie”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...