NVIDIA dowiozła, Fed straszy – co przeważy? | Kompas Kuczyńskiego

“Kompas Kuczyńskiego” to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym Michał  Kryński rozmawia z Piotrem Kuczyńskim, znanym analitykiem rynków finansowych, na temat globalnej ekonomii, finansów oraz geopolityki.

W najnowszym odcinku Piotr Kuczyński omawia doskonały raport finansowy i prognozy spółki NVIDIA oraz niepokojącą publikację indeksów PMI w Stanach Zjednoczonych. Co w dłuższym terminie mocniej wpłynie na szeroki rynek? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Piotr Kuczyński o raporcie kwartalnym spółki NVIDIA

Piotr Kuczyński zaznaczył, że lepszy od oczekiwań raport kwartalny spółki NVIDIA, zapowiedź większej o 150% dywidendy i splitu akcji na 10, spowodowały, że walory firmy podrożały 23 maja o ponad 9%.

Warto jednak zauważyć, że pomimo porannych wzrostów, w drugiej połowie czwartkowej sesji amerykańskie indeksy zawróciły, NVIDIA nie zdołała pociągnąć całego Wall Street w górę. Ostatecznie najgorzej poradził sobie Dow Jones Industrial Average, obciążony kolejnych kłopotów spółki Boeing.

Piotr Kuczyński o publikacji indeksów PMI w USA

Piotr Kuczyński zwrócił uwagę, że z najnowszego, opublikowanego w czwartek indeksu PMI dla usług i przemysłu w Stanach Zjednoczonych wynika, że znów pojawiła się inflacja w obszarze wytwarzania produktów i świadczenia usług, w związku z czym produkty i usługi będą musiały drożeć, koszty te będą przerzucane na konsumenta.

Rynek zaczął się więc obawiać, iż we wrześniu Rezerwa Federalna USA nie obniży stóp procentowych, gdyż walka z inflacją nadal nie została zakończona. W efekcie, zdaniem Piotra Kuczyńskiego już niebawem na Wall Street może w końcu pojawić się korekta, dzięki czemu sprawdzi się powiedzenie “Sell in May and go away”.

Co nas czeka na Wall Street po wakacjach?

Piotr Kuczyński podkreślił, iż “od września do wyborów prezydenckich pozostaną tylko dwa miesiące, co oznacza, że drgawki na rynkach mogą się już zacząć. Nie zmienia to faktu, iż jeśli faktycznie wybory wygra Donald Trump, to bessy na rynku absolutnie nie będzie, a może nawet nastroje się jeszcze poprawią”.

Jeżeli jednak niewielką przewagą wygra Joe Biden, to zdaniem Piotra Kuczyńskiego “może dojść do zawirowań w stylu ataku na Kapitał, który miał miejsce 6 stycznia, co bardzo by się rynkom nie spowodowało. Dlatego można się obawiać, że wrzesień i październik na rynkach będą tym razem trudne”.

Piotr Kuczyński o obniżkach stóp procentowych EBC

Piotr Kuczyński zwrócił uwagę, że w największych gospodarkach Europy panuje pesymizm – zwłaszcza w Niemczech, które mierzą się z recesją. Z tego powodu Europejski Bank Centralny w czerwcu najprawdopodobniej obniży stopy procentowe, choć zdaniem eksperta ten cykl powinien rozpocząć się już dawno.

Piotr Kuczyński zaznaczył jednak, że “obniżenie stóp procentowych w strefie euro będzie skazywało dolara na umocnienie się, co z kolei negatywnie wpłynie na rynki rozwijające się oraz na ceny surowców. Realne skutki obniżki zobaczymy zaś najwcześniej dopiero za cztery kwartały”.

Piotr Kuczyński o GPW

Piotr Kuczyński uważa, że “na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nadal czekają nas silne wzrosty, a indeks WIG20 przed końcem tego roku powinien osiągnąć poziom 3000 punktów. W tej chwili zanosi się jednak na korektę, za którą odpowiadać mogą spółki z sektora bankowego. W grę wchodzi tu spadek poniżej 2500 punktów”.

Co więcej, Piotr Kuczyński jest w ujęciu długoterminowym równie pozytywnie nastawiony co do indeksu WIG. Według eksperta ma on duże szanse, by przed końcem tego roku osiągnąć poziom 100 000 punktów.

Piotr Kuczyński o indeksach Hang Seng

Piotr Kuczyński wyjaśnił, że hongkoński indeks Hang Seng znajduje się obecnie w silnym trendzie spadkowym, ponieważ tam są notowane spółki technologiczne. Ta potężna korekta musiała mieć miejsce ze względu na silny wzrost indeksu, który rozpoczął się w lutym.

Ponadto, spółka Alibaba w ostatnim czasie obniżyła o 99% ceny za używanie niektórych swoich narzędzi AI, co wymusiło podobne ruchy na innych spółkach. Ta wojna cenowa stanowiła silny impuls spadkowy.

Dodatkowo, Chiny w ostatnim czasie rozpoczęły manewry mające na celu ukaranie Tajwanu za wybór separatystycznego, z ich punktu widzenia, prezydenta. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego obecnie na rynku hongkońskim mamy do czynienia tylko z korektą, nie ma tutaj mowy o odwróceniu trendu wzrostowego.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...