Nowe rekordy na Wall Street niepokoją analityków?! Akcje NVIDIA stracą na wartości?

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Artyści rynków” dziennikarz ekonomiczny Jacek Brzeski oraz jego goście: Maciej Leściorz – Dyrektor ds. Sprzedaży i Edukacji w CMC Markets i Łukasz Wardyn – dyrektor na Europę Wschodnią w CMC Markets przyglądają się aktualnej sytuacji na rynkach kapitałowych:

Analiza indeksów NASDAQ 100 i S&P 500

Maciej Leściorz zaznaczył, że cały sektor Big Tech jest w ostatnich miesiącach motorem napędowym Wall Street. Sama spółka NVIDIA odpowiada za 40% tegorocznego wzrostu indeksu NASDAQ 100, a dodając do niej spółki Meta, Amazon i Microsoft uzyskamy 80% wpływu na wzrosty.

W efekcie, indeksy NASDAQ 100 i S&P 500 zachowują się w zasadzie identycznie, kilka największych spółek po prostu decyduje o ich kierunku. Maciej Leściorz jest zdania, że ruch wzrostowy powinien być kontynuowany, ponieważ rynki oczekują, iż we wrześniu Rezerwa Federalna USA obniży stopy procentowe.

Prognozy dla indeksu NASDAQ Biotechnology

Łukasz Wardyn stwierdził, że “spółkom z indeksu NASDAQ Biotechnology ewidentnie przeszkadza brak niskich stóp procentowych. Obecnie inwestorzy mają bowiem większy szacunek do pieniędzy, dlatego amerykańskie spółki biotechnologiczne mają trudności ze znalezieniem finansowania”.

Według Łukasza Wardyna, gdy tylko inwestorzy poczują, że obniżki stóp procentowych są już na horyzoncie, to zaczną poszukiwać właśnie spółek biotechnologicznych – zwłaszcza, że już wkrótce motorem napędowym dla tych firm będzie wykorzystywanie sztucznej inteligencji, które przyspieszy proces wdrażania leków.

Analiza indeksów WIG-Gry i WIG.GAMES5

Maciej Leściorz podkreślił, że w indeksach WIG-Gry i WIG.GAMES5 ponad 70% udziału mają łącznie dwie spółki – CD Projekt i 11bit studios. Ostatnio zaś CD Projekt pozytywnie zaskoczył wynikami finansowymi za pierwszy kwartał bieżącego roku, po czym akcje spółki zaczęły spadać. Poziom 130 złotych został jednak wybroniony.

Teraz, w ujęciu długoterminowym spółka ma przed sobą bardzo pozytywne perspektywy, gdyż na lata 2026-2027 szykuje ona nowe portfolio gier, w którego skład wchodzą nowe produkcje z uniwersum “Wiedźmina” oraz “Cyberpunka”.

W krótkim horyzoncie czasowym dominuje zaś sceptycyzm. Zdaniem analityków przychody spółki do kolejnej dużej premiery po prostu będą spadać, więc akcje również powinny tanieć.

Z zupełnie inną sytuacją mamy w przypadku 11bit studios, która jeszcze w tym roku wypuści dwie duże premiery “Frostpunk 2” oraz “The Alters”. W efekcie, aktualny rajd wzrostowy spółki powinien być kontynuowany co najmniej do pierwszego istotnego oporu, który znajduje się na poziomie 715 złotych za akcję.

Analiza indeksu WIG20

Łukasz Wardyn zwrócił uwagę, że indeks WIG20 pokazuje słabość. Z jednej strony można stwierdzić, że to tylko korekta, ponieważ przed nami przyspieszenie gospodarki, konsument jest bardzo mocny, a w przyszłym roku czekają nas obniżki stóp procentowych. Co więcej, polskie spółki wciąż są relatywnie nisko wyceniane.

Z drugiej strony należy uważać, ponieważ w ostatnim czasie na rynku możemy dostrzec większy apetyt na spadki. W efekcie, Łukasz Wardyn jest zdania, iż “jeżeli uda się szybko powrócić powyżej poziomu 2490 punktów, to na rynku powinno dojść do uspokojenia nastrojów i kontynuacji trendu wzrostowego”.

Analiza spółki NVIDIA

Maciej Leściorz zaznaczył, że split akcji spółki NVIDIA powinien zwiększyć płynność i wesprzeć trend wzrostowy. Analityk zaleca jednak zachowanie ostrożności, ponieważ skala rajdu wzrostowego była gigantyczna.

Z drugiej strony, NVIDIA praktycznie nie ma na rynku konkurencji, a coraz więcej gigantów zapowiada zwiększenie z nią współpracy, co gwarantuje spółce dalszy spektakularny wzrost przychodów. Wielu obserwatorów rynku wypowiada się już nawet, że NVIDIA będzie najważniejszą spółką nadchodzącej dekady.

W rezultacie, Maciej Leściorz jest zdania, że “pomimo tak drastycznych wzrostów i dużej chęci realizacji zysków wśród wielu inwestorów, rajd wzrostowy na akcjach spółki NVIDIA wciąż może trwać”.

Analiza spółki Apple

Łukasz Wardyn zauważył, że akcje Apple od kilku lat znajdują się w konsolidacji. Obecnie walory spółki zbliżają się do jej górnego oporu, czyli historycznego szczytu. Jego przebicie nie będzie jednak łatwe, ponieważ aktywność gospodarcza na świecie spada. Z drugiej strony, czekają nas obniżki stóp procentowych, które wzmocnią konsumentów.

Wiele zależy więc od tego, co Apple pokaże na najbliższej konferencji. Eksperci spodziewają się, że osiemnasta wersja systemu iOS będzie stawiać na algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki czemu Apple pokaże, że technologicznie nie zostaje w tyle.

W efekcie, jeśli Apple nie rozczaruje swoich klientów na najbliższej konferencji, to według Łukasza Wardyna jest duża szansa, iż akcje spółki będą uczestniczyć w kolejnej fali wzrostów na Wall Street napędzanej oczekiwaną we wrześniu obniżką stóp procentowych i mogą przebić górne ograniczenie konsolidacji.

Prognozy dla peso meksykańskiego

Łukasz Wardyn wskazał, że na kursie peso meksykańskiego doszło do prawdziwej paniki, co udzieliło się również innym walutom Rynków Wschodzących, w tym polskiemu złotemu – on również w ubiegłym tygodniu pokazywał słabość.

Inwestorzy ewidentnie uciekali od meksykańskiej waluty, lecz zdaniem analityka jej lokalny dołek mógł już zostać złapany, dlatego warto obserwować bieżącą sytuację i zachować ostrożność.

Analiza rynku ropy naftowej

Maciej Leściorz podkreślił, że kartel OPEC+ podjął decyzję o przedłużeniu cięć produkcji ropy, lecz rynek się tym nie przejął, gdyż ośmiu członków kartelu może z tych cięć zrezygnować już w październiku. Problemem pozostaje zaś kwestia popytu, przez co nie ma dziś żadnych przesłanek, że cena ropy będzie gwałtownie rosnąć.

Co więcej, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie w oczach rynku już się ustabilizowały, inwestorzy nie obawiają się, że dostawy zostaną przerwane. Na dodatek sam OPEC przewiduje rekordową produkcję ropy naftowej w przyszłym roku.

Z tego powodu, Maciej Leściorz traktuje notowany w ostatnich dniach wzrost jako jedynie próbę podbicia po silnych spadkach. Czynniki sprzyjające przecenie nie zostały bowiem zanegowane, dlatego powrót do spadków, przy dużej zmienności, cały czas jest jak najbardziej możliwy, gdyż długoterminowa tendencja spadkowa jest wciąż utrzymywana.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...