Prof. Piotr Suwalski, Przewodniczący Rady Naukowej Medinice SA opowiada o systemie CoolCryo, a także powodzeniu operacji z zastosowaniem tej technologii. Jakie kierunki ekspansji międzynarodowej ma w planach Medinice? Przekonamy się poniżej:
Jak CoolCryo pomogło w ratowaniu życia?
Prof. Piotr Suwalski oświadczył, że “za pomocą jednego z flagowych projektów Medinice, systemu CoolCryo w zupełnie nietypowej sytuacji udało się uratować życie pacjentowi. Konkretnie rzecz biorąc, przywieziono z Podkarpacia pacjenta w stanie “burzy elektrycznej” – czyli ciągłej reanimacji, gdy komory pracują w bezwładny sposób”.
Pacjent miał także defibrylator, który co chwila defibrylował. Aby uratować pacjenta, trzeba było założyć sztuczne płucoserce. Wtedy Medinice zdało sobie sprawę, że jedynym rozwiązaniem będzie nietypowe zastosowanie systemu spółki – CoolCryo.
Następnie, w ciągu paru godzin spółka złożyła odpowiednie dokumenty do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Na podstawie swoich doświadczeń na zwierzętach Medinice wiedziało, że ze wszystkich systemów dostępnych na świecie tylko CoolCryo było w stanie uratować pacjenta.
Spółka dostała szybką zgodę i natychmiast wykonała za pomocą CoolCryo ablację tego miejsca, które strzelało nieprawidłowymi impulsami w komorze pacjenta. Udało się to zrobić za pomocą małego cięcia na bijącym sercu, od zewnątrz.
Wszystko dzięki technologii CoolCryo, która ma unikalną zdolność zabijania ognisk arytmogennych, znajdujących się głęboko w komorze sercowej. Następnego dnia Medinice miało już zgłoszonych sześciu pacjentów z podobnymi, lecz nie tak ostrymi problemami komorowych zaburzeń rytmu serca.
Spółka widzi ogromny potencjał CoolCryo, ponieważ urządzenie to jako jedyne na świecie może zostać wykorzystane zarówno w przypadku komorowych, jak i przedsionkowych zaburzeń serca – i to na bijącym sercu, od zewnątrz.
Czy uratowanie życia za pomocą CoolCryo pozwoli skalować to rozwiązanie?
Prof. Piotr Suwalski wskazał, że Medinice będzie starał się wdrożyć rejestrację CoolCryo za pomocą “compassionate use” – czyli doraźnej opcji dla pacjenta bez innych możliwości leczenia – nie tylko w zakresie przedsionkowych, ale i komorowych zaburzeń rytmu serca.
Co więcej, spółka bardzo poważnie myśli o rozszerzaniu tego zastosowania nawet na skalę globalną.
Na jakim etapie jest Medinice, jeśli chodzi o rejestrację CoolCryo?
Prof. Piotr Suwalski oznajmił, że “Medinice jest już w połowie drogi, jeśli chodzi o rejestrację CoolCryo w zakresie leczenie migotania przedsionków u ludzi. Ponadto, spółka jest już na bardzo zaawansowanym etapie, jeśli chodzi o rejestrację FDA”.
Następnie, po wykonaniu kilku operacji w trybie doraźnym, Medinice będzie mogło aplikować o dopuszczenie CoolCryo w zakresie leczenia komorowych zaburzeń serca zarówno w europejskim urzędzie rejestracji, jak i prawdopodobnie w amerykańskim – FDA.