Nieruchomości, gotówka w walizkach i… odmowy banków

Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio – CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert, korzystając z własnego doświadczenia i wiedzy branżowej, analizuje różnorodne aspekty związane z kupnem, sprzedażą i zarządzaniem nieruchomościami.

Gościem Piotra Ochnio w nowym odcinku programu jest Mirosław Boratyński, ekspert kredytowy. Eksperci wyjaśniają, jak cudzoziemcy nabywają nieruchomości w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czym na co dzień zajmuje się Mirosław Boratyński?

Mirosław Boratyński ujawnił, że na co dzień zajmuje się kredytami hipotecznymi, pomaga uzyskać to finansowanie dla klientów. Głównie zajmuje się on obsługą klientów z Ukrainy i Białorusi, którzy chcą w Polsce kupić nieruchomość na kredyt.

Czy cudzoziemcy mogą kupić nieruchomość na kredyt w Polsce?

Mirosław Boratyński oznajmił, że cudzoziemcy mogą kupić nieruchomość na kredyt w Polsce i często się na to decydują. Co ciekawe, obywatelom Ukrainy łatwiej jest uzyskać kredyt hipoteczny, niż obywatelom Białorusi. W tym celu nie potrzebują oni bowiem nawet karty pobytu, w przeciwieństwie do Białorusinów.

Jakich dokumentów potrzebuje obywatel Ukrainy, aby nabyć nieruchomość w Polsce?

Mirosław Boratyński poinformował, że “obywatel Ukrainy może nabyć w Polsce mieszkanie bez żadnego zezwolenia – i to zarówno za pomocą kredytu, jak i za gotówkę. Natomiast w przypadku zakupu przez niego domu na działce wymagane będzie zezwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji”.

Procedura uzyskania takiego zezwolenia trwa około pół roku. Składając taki wniosek obywatel Ukrainy, jeśli kupuje mieszkanie za gotówkę, musi wyjaśnić skąd ma te pieniądze, pokazać źródło ich pochodzenia.

Ile mieszkań w Polsce rocznie kupują cudzoziemcy?

Mirosław Boratyński wyjawił, że “w 2024 cudzoziemcy w Polsce nabyli około 17 tysięcy mieszkań. Liczba ta stanowi około 4-5% wszystkich transakcji na rynku nieruchomości w Polsce. Wśród tych cudzoziemców najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy, Białorusini i Niemcy”.

Jak cudzoziemcy poruszają się po polskim rynku nieruchomości?

Mirosław Boratyński przekazał, że “cudzoziemcy kupują nieruchomości w Polsce korzystając z usług pośredników, a nie samodzielnie. Główny problem stanowi dla nich bariera językowa. Warto dodać, że pośrednicy zazwyczaj współpracują tutaj z klientem od początku do samego końca”.

Oznacza to, że pośrednicy jeżdżą z klientem oglądać nieruchomości, weryfikują dokumenty, pomagają załatwić wszystkie formalności po zakupie nieruchomości oraz zajmują się dalszą pomocą – choćby taką dotyczącą obsługi rachunków i mediów.

Czy dla cudzoziemców kredyty hipoteczne w Polsce są drogie?

Mirosław Boratyński oświadczył, że dla klientów z Ukrainy i Białorusi kredyty hipoteczne w Polsce są bardzo tanie. Wszystko dlatego, że oprocentowanie kredytów na Białorusi i Ukrainie jest co najmniej dwukrotnie wyższe. Co więcej, nierzadko kwota raty kredytu jest dziś niższa od stawki najmu mieszkania w Polsce.

W jakich lokalizacjach w Polsce cudzoziemcy kupują mieszkania?

Mirosław Boratyński wskazał, że “cudzoziemcy w Polsce głównie wybierają duże miasta – takie jak Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Kraków”.

Czy cudzoziemcy korzystali z programu “Bezpieczny Kredyt 2%”?

Mirosław Boratyński potwierdził, że “cudzoziemcy również chętnie korzystali z programu “Bezpieczny Kredyt 2%”, co oczywiście spotkało się w Polsce z wieloma słowami krytyki”.

Czy obcokrajowcy będą mogli korzystać z programu “Pierwsze Klucze”?

Mirosław Boratyński ujawnił, że “skorzystanie z programu “Pierwsze Klucze” prawdopodobnie będzie dla obcokrajowców niemożliwe”.

Czy klienci z Rosji mogą kupić nieruchomość w Polsce?

Mirosław Boratyński poinformował, że “klienci z Rosji mogą kupić w Polsce nieruchomość. Mogą oni również otrzymać kredyt hipoteczny”.

Jak obywatele Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości w Polsce?

Mirosław Boratyński oznajmił, że “obywatele Unii Europejskiej nabywają w Polsce nieruchomości na takich samych zasadach, co obywatele Polski. W przypadku wzięcia kredytu hipotecznego muszą oni jednak wykazać jakiś związek z Polską – najlepiej dochód lub zatrudnienie”.

Czy w Polsce można otrzymać kredyt w euro?

Mirosław Boratyński przekazał, że “kredyt w euro w Polsce jest możliwy, ale oferują go tylko dwa banki. Warto dodać, że w przypadku takich kredytów marże są wyższe, niż w przypadku kredytów złotówkowych. Należy jednak mieć świadomość, że osoby zarabiające w złotówkach nie wezmą kredytu w euro, a osoby zarabiające w euro – w złotówkach”.

Czy Polak może wziąć kredyt w Polsce, aby kupić nieruchomość za granicą?

Mirosław Boratyński wyjaśnił, że “Polak może kupić nieruchomość za granicą za kredyt w Polsce, jeżeli nie będzie to kredyt hipoteczny, tylko pożyczka hipoteczna, której zabezpieczeniem będzie jego własna nieruchomość posiadana przez niego w Polsce”.

Należy przy tym dodać, ze oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest z reguły o 2-3 punkty procentowe wyższe od kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.