Nie ma innej drogi dla gospodarek europejskich niż dekarbonizacja

Bogusław Lasek, Dyrektor Marketingu i R&D, Holcim Polska SA w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas VI Kongresu Deweloperskiego w Krakowie, omawia zagadnienia związane z dekarbonizacją przemysłu budowlanego.

Jaka przyszłość czeka budownictwo w kontekście wymienionych wyzwań? Przekonamy się poniżej:

Czym zajmuje się Holcim?

Bogusław Lasek poinformował, że “Holcim jest liderem dekarbonizacji rynku budowlanego w Polsce i na świecie. Spółka jest producentem rozwiązań o obniżonym śladzie węglowym, wpisujące się w takie tematy, jak ESG, system handlu emisjami CO2 czy dyrektywy Unii Europejskiej”.

Holcim Polska ma dziś wszelkie narzędzia, aby pomóc branży budowlanej być atrakcyjną na polskim i europejskim rynku.

Dekarbonizacja okiem Bogusława Laska

Bogusław Lasek zaznaczył, iż “wszyscy doskonale widzimy już, że zmiany klimatyczne są faktem. Budynki w Unii Europejskiej generują 36% emisji dwutlenk węgla i zużywają 40% energii. To więcej, niż jakakolwiek inna gałąź przemysłu. Naturalnym wydaje się być konieczność podążania drogą dekarbonizacji”.

Tutaj z pomocą – z nowymi technologiami, rozwiązaniami dla budownictwa i produktami o obniżonym śladzie węglowym, w tym specjalnym cemencie i betonie – przychodzi Holcim.

Przestarzałe budownictwo z perspektywy Bogusława Laska

Bogusław Lasek wskazał, że “dla budynków już istniejących istnieje cały pakiet rozwiązań z zakresu termomodernizacji. W samej Polsce termomodernizacji powinno podlegać 1,7 miliona budynków, aby uzyskać odpowiednią unijną klasę energetyczną”.

Co istotne, Holcim oferuje odpowiednie rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną budynków istniejących.

Bogusław Lasek o kosztach nowych technologii w budownictwie

Bogusław Lasek podkreślił, iż “nie ma już odwrotu od budowania w sposób świadomy, używając nowych technologii, aby stawiać budynki o emisyjności bliskiej zeru – na tym polega odpowiedzialność deweloperów. Przemysł budowlany już wszedł na tę drogę i dla poszczególnych deweloperów jest to jedyny sposób na utrzymanie konkurencyjności”.

Raportowanie ESG okiem Bogusława Laska

Bogusław Lasek oznajmił, że raportowanie ESG zaczyna dotyczyć coraz większej liczby branż. W przyszłym roku ujrzymy pierwsze raporty. Zdaniem eksperta, raporty te to bardzo dobre narzędzie do zwiększania świadomości – zarówno społeczeństwa, jak i samych generalnych wykonawców.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.