Adam Sikorski, Prezes Zarządu Unimot SA, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, omawia kwestie związane z rynkiem paliwowym. Dlaczego polski eksport ropy zmalał? Przekonamy się poniżej:
Nowe złoża ropy w Kuwejcie okiem Adama Sikorskiego
Adam Sikorski oznajmił, że “odkrycie nowych złóż ropy naftowej w Kuwejcie to bardzo dobra informacja, ponieważ, według prognoz, zapotrzebowanie na ropę, pomimo transformacji energetycznej, cały czas będzie rosnąć. Co więcej, dzięki wykrywaniu nowych źródeł ropy, nie będzie dochodziło do szoków podażowych”.
Prezes Unimot SA dodał przy tym, że atrakcyjna cena ropy i sentyment rynkowy do tego surowca spowodowały, że transformacja energetyczna spowalnia.
Ropa z Arabii Saudyjskiej z perspektywy prezesa Unimot SA
Adam Sikorski zaznaczył, że cena surowca nie może być zależna od potrzeb jednego z producentów. To byłby ekonomiczny absurd. Arabia Saudyjska jest oczywiście znacznym producentem ropy, który najbardziej naciska na ograniczenie wydobycia i wzrost ceny, lecz supermocarstwem na tym rynku są Stany Zjednoczone.
W praktyce cena ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej musi być na rynkowym poziomie, a kraj ten nie decyduje o podaży tego surowca, gdyż większym i ważniejszym graczem od niego jest USA.
Adam Sikorski o słabości dolara i cenach paliw
Adam Sikorski podkreślił, że “ceny paliw są przede wszystkim zależne od ceny ropy naftowej i ceny dolara. Słabszy dolar pozwala zatem amortyzować potencjalnie wyższe ceny surowca. Kolejnym istotnym czynnikiem są marże rafineryjne”.
Eksport paliw z Polski okiem prezesa Unimot SA
Adam Sikorski wskazał, że “spadek eksportu paliw z Polski wynikał z blokady na granicy z Ukrainą. Nasz kraj przede wszystkim eksportuje bowiem paliwa na rynek ukraiński. W efekcie, przez blokadę na granicy, Ukraina błyskawicznie zaczęła importować paliwa z Rumunii, przez Morze Czarne”.
Adam Sikorski o dywidendzie i wynikach spółki
Adam Sikorski cieszy się, że Unimot wypłacił dywidendę, lecz jej obecna wysokość nie jest szczytem ambicji spółki – drugie półrocze 2023 i pierwszy kwartał 2024 roku były jednak bardzo trudne, co przełożyło się na gorsze wyniki spółki.
Unimot ma jednak nadal duży potencjał do zwiększenia swojej zyskowności. Spółka już skutecznie zdywersyfikowała swój biznes, zatem gdy rynek paliwowy i energetyczny się ustabilizują, to firma poprawi swoje wyniki. Prezes Unimot SA ma nadzieję, że już 2025 rok będzie naprawdę dobry dla akcjonariuszy. W przyszłość patrzy on z dużym optymizmem.