Nasdaq i S&P 500 najwyżej w historii – Rynki z Axi

W 19. odcinku programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

Omówienie ostatnich najważniejszych wydarzeń z rynków finansowych

W środę, 12 czerwca poznaliśmy dane o inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył, że “raport ten okazał się nie miara zaskoczeniem, ponieważ wszystkie miary inflacji spadły bardziej niż oczekiwali ekonomiści”.

W konsekwencji, dolar doświadczył wyraźnego spadku, zaś aktywa ryzykowne zaczęły zwyżkować. Wszystko dlatego, iż wzrosły oczekiwania, że amerykańska Rezerwa Federalna będzie mogła obniżyć stopy procentowe i rozpocznie cykl luzowania polityki monetarnej.

Optymizm na rynkach nie trwał jednak długo, ponieważ już 12 czerwca wieczorna konferencja prasowa przewodniczącego Rezerwy Federalnej USA przyczyniła się do dość wyraźnej zmiany nastawienia wśród inwestorów. W konsekwencji, część aktywów ryzykownych zaczęła się przeceniać.

Okazało się bowiem, że Rezerwa Federalna USA zaczęła zakładać, iż do końca 2025 roku dokona pięciu, a nie sześciu obniżek stóp procentowych, o 25 punktów bazowych każda. Do tego coraz więcej członków Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku uważa, że w tym roku przeprowadzona zostanie maksymalnie jedna obniżka.

Ile razy Fed obniży stopy procentowe w tym roku?

Rynki finansowe nadal spodziewają się dwóch obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Po raz pierwszy Rezerwa Federalna USA ma obniżyć stopy we wrześniu, a drugie cięcie ma mieć miejsce w grudniu.

Analiza pary EUR/USD

W środę, 12 czerwca dolar bardzo wyraźnie stracił do euro. Jednak już w czwartek i piątek para EUR/USD powróciła do spadków i ostatecznie osunęła się poniżej granicy 1.074. Wyprzedaż zatrzymała się zaś na kolejnym wsparciu przyjmującym wartość 1.067. Teraz pozostaje pytanie co dalej.

Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył, że “zejście poniżej aktualnie atakowanego wsparcia mogłoby sprawić, iż eurodolar będzie zmierzać w kierunku kwietniowych minimów. Najprawdopodobniej jednak cały ten potencjalny spadek nie będzie tak dynamiczny, jak to, co obserwowaliśmy na przestrzeni minionego tygodnia”.

Analiza pary USD/CHF

Choć dolar na tle szerokiego rynku wyraźnie zyskiwał, to w relacji do franka szwajcarskiego mu się to nie udało. Czwartkowa i piątkowa sesja przyniosły ze sobą spadki, co sprawia, że para USD/CHF znajduje się obecnie w rejonie technicznego wsparcia zlokalizowanego w wysokości 0.888.

Zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka “gdyby ten pułap został przełamany, to kurs dolara mógłby zmierzać nawet w stronę 0.872, gdzie zlokalizowane jest kolejne wsparcie”.

Prognoza cen złota

W ostatnim czasie krus złota podjął próbę odbicia od poziomu technicznego wsparcia. Zwyżka jest jednak relatywnie spokojna.

Według Arkadiusza Jóźwiaka “pozostaje więc pytanie czy nie mamy tutaj do czynienia z tymczasowym odreagowaniem, po zakończeniu którego złoto może podjąć próbę zejścia poniżej poziomu 2270 dolarów, co z kolei mogłoby rzutować na dalszy jego spadek – nawet poniżej poziomu 2200 USD”.

Prognoza cen srebra

Srebro również znajduje się w rejonie bardzo ważnego technicznego wsparcia. Na ten moment, w tym miejscu nie pojawiła się jednak żadna ponadnormatywna presja popytowa, która byłaby w stanie sygnalizować odbicie i powrót srebra na ścieżkę wzrostów.

Arkadiusz Jóźwiak podkreślił, że “jeśli to odbicie nastąpi, to będziemy mieli sporą przestrzeń do dalszego rajdu wzrostowego. Historyczne szczyty znajdują się bowiem w rejonie 50 dolarów za uncję”.

Analiza indeksu DAX 40

Indeks DAX 40 wyraźnie spadał w drugiej połowie ubiegłego tygodnia, w efekcie czego pokonane zostało wsparcie w rejonie 18 400 punktów. W poniedziałek niemiecki indeks zaczął jednak odbijać. Teraz najważniejsze jest, aby DAX 40 powrócił powyżej pułapu 18 400 punktów.

Arkadiusz Jóźwiak zwrócił przy tym uwagę, że “pomimo tak znacznej wyprzedaży, niemiecki indeks nie wybił nowych niższych dołków. Z technicznego punktu widzenia na rynku wciąż panuje niezachwiany trend wzrostowy”.

Analiza indeksów NASDAQ 100 i S&P 500

Na Wall Street wciąż mamy do czynienia z olbrzymim optymizmem. Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem kontynuacji wzrostów, w efekcie czego indeksy NASDAQ 100 i S&P 500 są na historycznych szczytach.

Prognoza kursu Bitcoina

W środę wieczorem Bitcoin rozpoczął rajd spadkowy, który trwa do teraz. W efekcie, zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka, “teraz pierwsza kryptowaluta może zmierzać w kierunku 63 800 dolarów, gdzie znajduje się kolejne wsparcie. Jego wybicie pozwoliłoby zaś na spadek w rejon 60 000 USD”.

Według Arkadiusza Jóźwiaka “nadchodzące luzowanie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych powinno jednak wspierać wzrost kryptowalut, dlatego prawdopodobnie to jeszcze nie jest koniec hossy na rynku Bitcoina, ale na wybicie nowego historycznego szczytu przez Bitcoina przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać”.

Analiza pary EUR/PLN

Obecnie mamy do czynienia z rajdem wzrostowym kursu euro. Jeśli będzie on kontynuowany, to w opinii Arkadiusza Jóźwiaka, “kurs euro może się zbliżyć w rejon 4.40 PLN. Wybicie tego kluczowego oporu mogłoby zaś zainicjować rajd wzrostowy nawet w kierunku 4.49 PLN”.

Arkadiusz Jóźwiak stwierdził jednak, iż “nawet jeśli kurs euro sięgnie granicy 4.40 PLN, to prawdopodobnie pojawi się większa reakcja podażowa, która może być w stanie przynajmniej zainicjować korektę”.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Ambra Robert Ogór

Robert Ogór, prezes zarządu AMBRA S.A. na antenie Telewizji Biznesowej

0
Robert Ogór, Prezes Zarządu AMBRA w najnowszej rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej omawia sytuację na rynku alkoholi. Oto, czego się dowiedzieliśmy. https://youtu.be/OLfBMDhOwSc?si=4ATi1RYqRTVx-jSN Jakie...