Marta Głód, Dyrektor do spraw Rozwoju Projektów w OX2 Polska omawia rolę energetyki wiatrowej w Polsce oraz proces zielonej transformacji.
Jakie projekty planuje OX2 Polska? Czy farmy wiatrowe i fotowoltaika to dobry miks dla polskich konsumentów? Jakie wyzwania stoją przed branżą energetyczną? Jak w naszym kraju rozwijany jest koncept zielonej energii? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej:
Jaki OX2 Polska ma obecnie pipeline projektów wiatrowych i co jest największym wyzwaniem w jego realizacji?
Marta Głód oznajmiła, że “OX2 Polska może się pochwalić portfelem o mocy niemal 1 gigawata w samych farmach wiatrowych. To jednak ciągle mało dla spółki, dlatego czeka ona na reformę ustawy odległościowej, która uwolni dodatkowe obszary”.
Największym wyzwaniem jest zaś to, że ustawa przestrzenna, która obecnie jest w okresie przejściowym, powoduje, że nie wszystkie gminy gotowe będą z planami ogólnymi, a one są potrzebne do realizowania farm wiatrowych,
Marta Głód uważa również, że “farmy wiatrowe powinny mieć uproszczone ścieżki proceduralne w miejscowych planach i nie powinny być traktowane inaczej, niż fotowoltaika. Dobrym symptomem jest zaś to, że farmy wiatrowe otrzymują pozwolenie, aby procedować się na zintegrowanych planach inwestycyjnych”.
Czy projekt nowelizacji ustawy odległościowej zakłada korzyści dla inwestorów wiatrowych?
Marta Głód oświadczyła, że “propozycja zmiany odległości w nowelizacji na 500 metrów jest jak najbardziej potrzebna i oczekiwania przez całą branżę. Nasz kraj zmarnował już 8 lat przez czekanie na ten projekt – dużo gigawatów farm wiatrowych mogło powstać w tym okresie, gdyby przepisy zostały znowelizowane wcześniej”.
W rezultacie, nasz kraj nadrabia teraz zaległości, jeśli chodzi o farmy wiatrowe. Fotowoltaika rozwinęła się prężnie, ponieważ w ostatnich latach żadne inne odnawialne źródło energii nie mogło wypełnić tej luki w produkcji energii. Teraz nadszedł czas na farmy wiatrowe.
Warto zaznaczyć, że to właśnie farmy wiatrowe oferują najtańszą energię produkowaną obecnie na rynku. Nic więc dziwnego, że są nam one potrzebne.
Czy nowe przepisy dotyczące cable poolingu stały się dla OX2 Polska szansą na rozwój projektów?
Marta Głód stwierdziła, że “cable pooling to obszar niewykorzystany, gdzie pewne warunki przyłączenia zostały wydane na technologie, które nie są w stanie w pełni wykorzystać otrzymanych mocy przyłączeniowych. OX2 Polska oczekiwało zatem, że te przepisy się zmienią i teraz realizuje projekty na zasadzie cable poolingu”.
Czy czas oczekiwania na przyłączenie do sieci uległ poprawie?
Marta Głód zaznaczyła, że “dostęp do sieci zawsze był problemem w Polsce. Teraz jednak mamy nawet ponad 95% odmów, a procedury się przeciągają. OX2 Polska czeka nawet pół roku, aby dostać pierwszą uwagę do wniosku, a cała procedura – zwykle zakończone odmową – potrafi się toczyć ponad rok, co jest skandalicznie długim okresem”.
Marta Głód poinformowała, że pojawia się również dużo odmów dotyczących magazynów przyłączeniowych, a są one absolutnie potrzebne, gdyż bilansują one sieć oraz regulują podaż i popyt energii. Przyłączanie magazynów energii powinno być więc traktowane z bardzo dużą uwagą.
Czy ostatni rok przyniósł przełom, jeśli chodzi o działania rządu w kierunku zielonej transformacji?
Marta Głód oceniła, że “ten rok pokazuje, iż zmienia się narracja dotycząca zielonej transformacji. Jest dużo rozmów i dużo dobrej woli, obecny rząd jest otwarty na zieloną energię i wie, iż już nie ma odwrotu, dlatego chce, a także próbuje przyspieszyć ten proces”.