“WGRYZ” to nowy cykl programów na antenie Telewizji Biznesowej. Nazwa powstała po długich rozważaniach, a oznacza wgryzanie się w to, co ważne w życiu przedsiębiorcy i menedżera – od sukcesów i porażek, po to, co robią po godzinach. WGRYZ to zatem ludzka strona biznesu i goście bez tajemnic.
Gościem Roberta Kamińskiego i Izabeli Kozakiewicz w piątym odcinku programu jest Edi Pyrek, Współzałożyciel GAIA Foundation i WorldGrowth: Productivity & AI & Flow States. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czym zajmuje się GAIA Foundation?
Edi Pyrek wyjaśnił, że GAIA to Fundacja Global Artificial Intelligence Alliance. Edi Pyrek założył ją razem z Davidem Hansonem – twórcą androida Sophia. Mieli oni podobne nadzieje i obawy co do przyszłości, przez co siedem lat temu stwierdzili, że należy stworzyć etyczną sztuczną inteligencję.
Szybko okazało się, że mieli oni rację, dziś brak kontroli na AI jest jednym z największych problemów, jakie mamy.
Czym zajmuje się WorldGrowth?
Edi Pyrek oznajmił, że “WorldGrowth to firma zajmująca się stworzeniem modelu edukacyjnego przyszłości, opierającego się o wykorzystywanie sztucznej inteligencji do zwiększania produktywności i well-beingu”.
Edi Pyrek o odnoszeniu porażek
Edi Pyrek oświadczył, że “poniesienie porażki i zaakceptowanie jej to bardzo cenna lekcja. Porażka stanowi bowiem feedback z rzeczywistości, że robimy coś źle. Z wygranych natomiast się nie uczymy”.
Jakimi wartościami Edi Pyrek kieruje się w życiu?
Edi Pyrek poinformował, że przez lata główną wartością dla niego była wolność. Następnie zmieniły mu się wartości. Uświadomił sobie, że jest wolny i nie musi o to walczyć. Wtedy jego główną wartością stała się harmonia. Teraz pracuje on nad osiągnięciem tego balansu w biznesie.
Kto miał największy wpływ na Ediego Pyrka?
Edi Pyrek wskazał, że największy wpływ na niego miał Jerzy Prokopiuk, jeden z największych gnostyków. Poznał go w wieku 16 lat. Następnie przez dwa lata Prokopiuk uczył go gnozy i mistyki chrześcijańskiej, co go ukształtowało z punktu intelektualnego.
Gigantyczny wpływ na Ediego Pyrka miał również Jan Witold Suliga, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Nauczył go on myśleć symbolami, rozumieć metafory.
Co Ediemu Pyrkowi sprawia dziś radość?
Edi Pyrek oznajmił, że ogromną radość sprawia mu relacja z synem, który już jest nastolatkiem. Należy jednak zaznaczyć, że radość, szczęście, smutek i inne stany są zdaniem Ediego Pyrka jego świadomym wyborem.
Jak Edi Pyrek zmienił się jako przedsiębiorca na przestrzeni ostatnich 20 lat?
Edi Pyrek podkreślił, że bardzo pomogło mu zdiagnozowanie ADHD, ponieważ dzięki temu zrozumiał, iż nie większość ludzi nie jest taka jak on, myśli inaczej od innych. Z tego powodu kiedyś brakowało mu pokory, a teraz składa się głównie z pokory.
Wcześniej chciał, aby świat dostosował się do niego, a dziś próbuje zrozumieć, jak może najlepiej współdziałać ze światem.
Jakie będą najważniejsze kompetencje miękkie przyszłości?
Edi Pyrek poinformował, że “według najważniejszych raportów dotyczących przyszłości rynku pracy, jedną z kluczowych kompetencji będzie kreatywność, umiejętność wychodzenia ze strefy komfortu, umiejętność szybkiego uczenia się, pokora, nastawienie na rozwój, akceptowanie porażek”.
Jaka jest przewaga człowieka nad sztuczną inteligencją?
Edi Pyrek zaznaczył, że “jedyną różnicą między człowiekiem a sztuczną inteligencją jest świadomość. To jednak tylko kwestia w czasu – w najbliższych latach powstanie AGI, czyli sztuczna inteligencja myśląca, jak człowiek. Będzie ona lepiej diagnozowała i analizowała, niż ludzie”.
W efekcie, według Ediego Pyrka nie ma dziś sensu uczyć młodych ludzi umiejętności twardych czy zapamiętywania, ponieważ za kilka lat będą oni żyć w zupełnie innym świecie, w którym będziemy mieli nowe prace i sposób myślenia.
Edi Pyrek uważa zatem, że w kwestii edukacji trzeba się koncentrować, aby dzieci stały się dobrymi ludźmi, mieli system wartości, dbali o własne ciało, sen, produktywność.
Jak będzie wyglądać medycyna przyszłości?
Edi Pyrek ocenił, że “cały koncept lekarzy i medycyny w przyszłości się zmieni. Obecnie ilość błędów lekarskich już w wypadku diagnozy jest horrendalna. W przypadku sztucznej inteligencji błędne diagnozy stanowią zaś ułamek procenta. AI prawdopodobnie będzie zatem dominować na rynku medycyny”.
Jak zatem będzie wyglądać przyszłość?
Edi Pyrek obawia się, że przyszłość może być mieszanką wizji z “Roku 1984” George’a Orwella z “Nowym wspaniałym światem” Aldousa Huxleya. W tym pierwszym przypadku mowa o całkowitej kontroli, a w drugim – o legalizacji psychodelików, które sprawią, że zostaniemy zmuszeni do bycia szczęśliwymi.