Maciej Drozd, Wiceprezes Zarządu Echo Investment, w rozmowie z redaktorem Telewizji Biznesowej, Markiem Klapą, omawia sytuację branży deweloperskiej. Jakie są szanse i zagrożenia dla sektora nieruchomości w Polsce? Przekonamy się poniżej:
Rynek budowlany okiem Macieja Drozda
Maciej Drozd zaznaczył, że “Echo Investment jest klientem firm budowlanych. Z tego punktu widzenia słabsza kondycja rynku budowlanego jest korzystną sytuacją, ponieważ spółka ma większą możliwość negocjacji cen”.
Wiceprezes Echo Investment o inwestycjach mixed-use
Maciej Drozd wyjaśnił, że “deweloperzy budują nie tylko mieszkania, ale i centra handlowe, budynki biurowe czy akademiki. Pod pojęciem mixed-use kryją się zaś budynki łączące różne funkcje. Echo Investment w tym obszarze z reguły robi zaś większe projekty o mieszanych funkcjach, takie jak Browary Warszawskie”.
Popularność mixed-use z perspektywy Macieja Drozda
Maciej Drozd wskazał, że Echo Investment cały czas poszukuje nowych, przyszłościowych segmentów. Takimi segmentami są teraz akademiki i mieszkania na wynajem. Echo Investment rozwija działalność w tych segmentach za pomocą projektów mixed-use na jak największą skalę, gdyż takie inwestycje są atrakcyjne dla użytkowników.
Nowoczesne akademiki okiem wiceprezesa Echo Investment
Maciej Drozd oznajmił, iż “ze względu na brak powierzchni dedykowanych dla studentów, są oni zmuszeni do najmu mieszkań i pokoi. Nowoczesne akademiki komercyjne są zatem adresowane do studentów, którzy wynajmowali mieszkania i pokoje od osób fizycznych”.
W ofercie Echo Investment w segmencie akademików dominują pokoje jednoosobowe, w których oprócz miejsca do spania i nauki znajdziemy udogodnienia dla studentów, które pozwalają im zbiorowo spędzać czas wolny. Ponadto, akademiki te zawsze znajdują się blisko uczelni. Popyt na ten produkt jest w naszym kraju bardzo duży.
Maciej Drozd o wyzwaniach branży deweloperskiej
Maciej Drozd oświadczył, że “największym wyzwaniem jest obecnie program dopłat do kredytów, który jest w zasadzie przedmiotem wielu politycznych deklaracji, powodujących niepewność. Skutkiem tego je to, że klienci nie wiedzą czy mają się wstrzymywać z zakupem mieszkania”.
Kolejnym problemem jest kwestia kosztu finansowania, który przez wiele lat był bardzo niski. Branża nie oswoiła się bowiem jeszcze z jego gwałtownym wzrostem związanym z podwyżkami stóp procentowych.
Dopłaty do kredytów z perspektywy wiceprezesa Echo Investment
Maciej Drozd podkreślił, że “z punktu widzenia branży budowlanej deweloperzy są klientem. Teraz deweloperzy wstrzymują nowe inwestycje, ponieważ popyt na nieruchomości będzie niższy, jeśli program dopłat do kredytów nie wystartuje. W efekcie, branża budowlana ma mniej pracy”.
Wszyscy oczekują teraz jak najszybszego wyjaśnienia sytuacji z dopłatami do kredytów, gdyż przedłużająca się obecnie niepewność jest uciążliwa dla każdej ze stron.
Rynek pracy okiem Macieja Drozda
Maciej Drozd ocenił, że “na rynku budowlanym sytuacja jest trudna. Wiele miast – w tym Poznań i Trójmiasto – borykają się z niedoborem pracowników. Podwykonawcy Echo Investment są zatem zmuszeni zatrudniać bardzo wielu pracowników z zagranicy – głównie z Ukrainy, Białorusi, Gruzji czy nawet Dalekiego Wschodu”.
Natomiast, jeśli chodzi o pracowników biurowych czy osób z działu sprzedaży i najmu, niedobór przez Echo Investment nie jest absolutnie odczuwalny, liczba pracowników na rynku przewyższa liczbę dostępnych stanowisk.
Szanse i zagrożenia okiem wiceprezesa Echo Investment
Maciej Drozd wskazał, że “pomimo rozmaitych zawirowań, rynek mieszkaniowy w Polsce już od wielu lat ma się w Polsce bardzo dobrze. Popyt cały czas jest bardzo silny, co wynika z mocnego rozwoju gospodarczego, wzrostu zamożności społeczeństwa i faktu, że mieszkań w Polsce nadal jest za mało”.
Wyzwanie stanowią zaś koszty finansowe. Klienci Echo Investment wspierają się przede wszystkim kredytem. Tego problemu nie da się jednak szybko rozwiązać, ponieważ koszty finansowania nie powrócą szybko do bardzo niskich poziomów z poprzednich lat, trzeba się będzie zatem dopasować do tej nowej rzeczywistości.