W emitowanym na antenie Telewizji Biznesowej programie “Pogromcy Absurdów” Marcin Zarzycki oraz Artur Kuczmowski komentują, rozbijają młotkiem absurdy życia i prowadzenia biznesu w Polsce.
Z sarkazmem rozbierają na czynniki pierwsze otaczającą nas rzeczywistość, wyśmiewają realia prowadzenia firm, współczują przedsiębiorcom, szydzą z polityków i zastanawiają się czy kiedyś będzie normalnie.
Marcin to fan liczb, statystyk i podatków od ponad 10 lat mierzący się z prowadzeniem działalności nad Wisłą. Artur to idealista, do szpiku kości przesiąknięty estońską prostotą w prowadzeniu firmy.
Ci dwaj Pogromcy Absurdów mając do wyboru śmiać się lub płakać, wybierają to pierwsze, nie załamują rąk i starają się walczyć z głupotą. W nowym odcinku Marcin Zarzycki oraz Artur Kuczmowski poruszyli takie tematy, jak opłacanie składek ZUS przez spółki Skarbu Państwa czy zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Spółki Skarbu Państwa mogą nie płacić składki na ZUS i składki solidarnościowej?
Artur Kuczmowski poinformował, że “zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę o złożenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku o odroczenie płatności wszystkich składek należnych od kwietnia do grudnia 2025 roku obejmujących. Mowa tu o składkach w wysokości 1,3 miliarda złotych”.
Ponadto, Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła także wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki w wysokości solidarnościowej zapłaconej w 2023 roku, ponieważ spółka była jedynym podmiotem, który poniósł ten koszt.
Rząd chce zmniejszyć wymiar pracy!
Marcin Zarzycki oznajmił, że “Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt, który ma sprawić, iż pracownicy będą pracowali mniej. Może się to odbyć trzytorowo. Pierwsza opcja jest taka, że będzie zmierzać do czterodniowego tygodnia pracy”.
Drugie rozwiązanie polega na tym, iż będziemy zmierzać do tego, by dzienny wymiar czasu pracy był niższy od ośmiu godzin. Trzeci wariant polega natomiast na zwiększeniu urlopu. Co istotne, obniżenie wymiaru czasu pracy ma absolutnie nie wpływać na wynagrodzenie.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło już program pilotażowy na całą Polskę, który wejdzie w życie już od czerwca. Firmy mogą się już zgłaszać do tego programu. Przedsiębiorstwa, które się na to zdecydują, dostaną wyrównanie. Na ten cel przeznaczono jednak zaledwie 10 milionów złotych.
Na usługi doradcze w sprawie fuzji Orlenu z Grupą Lotos przeznaczono setki milionów!
Marcin Zarzycki przekazał, że “z raportu Najwyższej Izby Kontroli wypłynęły kwoty, które w ramach fuzji Orlenu z Grupą Lotos zostały przeznaczone na usługi doradcze. Okazało się, że sami doradcy w tej transakcji dostali łącznie 250 milionów złotych”.
Co istotne, ponad 70 milionów PLN z tej kwoty otrzymały trzy polskie kancelarie prawne. Należy przy tym dodać, że jedna z tych kancelarii jednocześnie prywatnie obsługiwała ówczesnego prezesa Orlenu, druga – ówczesnego premiera Polski, a trzecia to kancelaria, w której pracowała córka ówczesnego prezydenta RP.
Mało tego, jedna z tych kancelarii podczas omawianej fuzji jednocześnie obsługiwała zarówno Grupę Lotos, jak i Orlen.