W emitowanym na antenie Telewizji Biznesowej programie “Pogromcy Absurdów” Marcin Zarzycki oraz Artur Kuczmowski komentują, rozbijają młotkiem absurdy życia i prowadzenia biznesu w Polsce.
Z sarkazmem rozbierają na czynniki pierwsze otaczającą nas rzeczywistość, wyśmiewają realia prowadzenia firm, współczują przedsiębiorcom, szydzą z polityków i zastanawiają się czy kiedyś będzie normalnie.
Marcin to fan liczb, statystyk i podatków od ponad 10 lat mierzący się z prowadzeniem działalności nad Wisłą. Artur to idealista, do szpiku kości przesiąknięty estońską prostotą w prowadzeniu firmy.
Ci dwaj Pogromcy Absurdów mając do wyboru śmiać się lub płakać, wybierają to pierwsze, nie załamują rąk i starają się walczyć z głupotą. W nowym odcinku Marcin Zarzycki oraz Artur Kuczmowski poruszyli takie tematy, jak finansowanie projektów przez PARP w ramach Ścieżki Smart czy gangsterskie metody portalu z opiniami o pracodawcach:
Jakie “innowacyjne” projekty są finansowane przez PARP w ramach Ścieżki Smart?
Artur Kuczmowski poinformował, że “Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Ścieżki Smart ma wspierać prawdziwe innowacje, które unowocześnią polską gospodarkę. W tym celu PARP ma finansować badania i rozwój, wdrażanie nowych technologii, ekspansję na cały świat oraz na zieloną, cyfrową transformację”.
W rzeczywistości jednak Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczyła między innymi 12,5 miliona złotych na Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych DIAG-MOST, które opracowuje innowacyjną technologię wytwarzania mieszanek asfaltowych.
Niemal 10 milionów złotych zostało zaś przeznaczone na przedsiębiorstwo pracujące nad “technologią produkcji piskląt jednodniowych”. Inna firma otrzymała zaś 2,7 miliona złotych na “opracowanie i wdrożenie do produkcji innowacyjnego urządzenia grzewczo-chłodniczego dla branży gastronomicznej”.
Popularny portal z opiniami o pracodawcach stosuje gangsterskie metody?
Marcin Zarzycki ujawnił, że “na portalu, gdzie pracownicy piszą opinie o swoich pracodawcach, mamy do czynienia ze schematem podobnych do działania gangsterów w Polsce w latach dziewięćdziesiątych”.
Polega on na tym, że gangsterzy zakładają przedsiębiorcom profile ich firm na takim portalu, pozwalając na to, aby ich biznesy były bombardowane negatywnymi opiniami od anonimowych osób. Sam portal nie weryfikuje natomiast, kto te opinie wystawia i nie bierze za nie żadnej odpowiedzialności.
W efekcie, szkody wizerunkowe legalnie działających przedsiębiorców są gigantyczne. Aby im przeciwdziałać, Właściciel tego portalu oferuje “Złoty Profil”. Jeśli firma zakupi taki profil, to może momentalnie archiwizować opinie, a nawet autoryzować (lub powstrzymywać) opinie, które mają się na tym profilu pojawić.
Marcin Zarzycki jest więc zdania, że mamy tutaj do czynienia z wyłudzaniem pieniędzy przez portal – przedsiębiorcy mają mu płacić za ochronę przed… nim samym.
Hakerzy przeprowadzają ataki przez pocztę głosową!
Artur Kuczmowski oznajmił, że padł ofiarą ataku hakerskiego – przejęte zostało jego konto w komunikatorze Telegram. Przejęcie to zostało dokonane za pomocą poczty głosowej – wystarczyło podać prosty PIN i odsłuchać wiadomość, w której podany został kod do odzyskania hasła w komunikatorze Telegram.
Okazuje się, że problem ataków hakerskich przez pocztę głosową w ostatnich latach jest nagminny. Hakerzy przejmują konta w komunikatorze Telegram (lub w innych serwisach komunikacyjnych i społecznościowych), a następnie domagają się opłaty w celu odblokowania konta i poinformowania za pomocą jakiej luki atak hakerski został przeprowadzony.
Co gorsza, operatorzy komórkowi już od lat doskonale wiedzą o tej luce, ale udają, że problem nie istnieje, zamiast przeprowadzić rzetelną kampanię informacyjną dotyczącą bezpieczeństwa w tym zakresie.