Lena Lighting i Text – analiza fundamentalna spółek z GPW

Konrad Książak, bloger i ekspert od inwestowania, w swoim cotygodniowym programie na antenie Telewizji Biznesowej, analizuje dwie spółki dywidendowe, które od dłuższego czasu są w trendzie bocznym – Lena Lighting i Text.

Lena Lighting po cięższych czasach z wyższymi cenami surowców (głównie aluminium) ma chęć wrócić na wysoką marżowość, z kolei Text wciąż ma problem z mocnym polskim złotym oraz ze zwiększeniem ARPU. Czy kolejne okresy będą lepsze? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Analiza fundamentalna spółki Lena Lighting

Lena Lighting to spółka dywidendowa zajmująca się oświetleniem. Grupa ta wpisuje się w obecne ekologiczne trendy, ponieważ wymiana oświetlenia na jej produkty skutkuje zmniejszaniem emisji dwutlenku węgla.

Konrad Książak zwrócił uwagę, że “na wyniki finansowe grupy Lena Lighting mocno wpływa cena aluminium. Gdy surowiec ten drożał, spółka radziła sobie słabiej, co wpływało na wysokość wypłacanej przez nią dywidendy”.

Kurs akcji grupy Lena Lighting od trzeciego kwartału 2022 roku zachowuje się bardzo stabilnie – cena oscyluje w granicach 3,70 PLN. Co istotne, w ubiegłym roku zarząd spółki informował, że pojawiły się pewne negatywne tendencje.

Mowa tu o kryzysie w gospodarce niemieckiej i krajach skandynawskich. Na tych rynkach spółka odnotowała dwucyfrowy spadek sprzedaży, co jednak częściowo zostało skompensowane przez rosnący rynek krajowy, którego udział w przychodach spółki nieznacznie przekracza 50%.

Mimo wszystko, pomimo spadku przychodów w 2023 roku, grupa Lena Lighting zanotowała w tym okresie wzrost rentowności brutto do 33,1% z 30,87%. Powodem tego wzrostu były spadające ceny niektórych surowców do produkcji lamp – między innymi aluminium.

Co więcej, w 2023 roku skuteczność ofertowania spółki wyniosła 20,9%, co było bardzo mocnym wynikiem na przestrzeni ostatnich lat. Konrad Książak obawia się jednak, że tak wysoki wskaźnik może nie zostać utrzymany w ostatnich latach. Jego zdaniem bardziej prawdopodobny jest powrót do okolic poziomu 15%.

Omówienie wyników za Q1 2024 r. i perspektyw na kolejne kwartały

W pierwszym kwartale 2024 roku przychody spółki spadły jednak o 18,5% w ujęciu rocznym, a zysk netto o prawie 84%. Niższe przychody są, według zarządu, spowodowane spadkiem sprzedaży na rynkach zagranicznych. Spółka oczekuje, że w drugiej połowie roku nastąpi jednak poprawa na niemieckim, skandynawskim i francuskim rynku.

Warto również zaznaczyć, że wpływ na wyniki grupy Lena Lighting ma sezonowość. Okazuje się, że drugi kwartał należy do najsłabszych, gdyż w tym okresie nie przypada szczyt sezonu dla żadnej z grup produktowych znajdujących się w portfelu grupy.

Natomiast najważniejsze dla informacje będą spływały wraz z zamówieniami od klientów dokonywanymi zazwyczaj w końcówce maja i czerwca, gdyż wtedy przypada okres planowania sprzedaży na sezon jesienno-zimowy, który jest najwyższy pod względem sprzedaży w tej branży.

Warto również dodać, że 25 kwietnia Lena Lighting otrzymała od Polskiego Funduszu Rozwoju wniosek wzywający do spłaty całości subwencji otrzymanej w maju 2020 roku w wysokości 3,5 miliona złotych.

Co istotne, na podstawie pierwotnie podpisanej umowy 75% tej subwencji miało być bezzwrotne. Lena Lighting złożyła już odwołanie od decyzji Polskiego Funduszu Rozwoju i na ten moment nie wiemy co wydarzy się dalej.

Konrad Książak jest sceptycznie nastawiony co do poprawy sytuacji na niemieckim, skandynawskim i francuskim rynku w drugiej połowie roku. W efekcie, spółka w 2024 roku może odnotować duże spadki zysków i przychodów w ujęciu rocznym, co absolutnie nie będzie sprzyjało kursowi akcji.

Analiza fundamentalna spółki Text

Text, wcześniej znana jako LiveChat, to dywidendowa spółka oferująca takie produkty, jak właśnie LiveChat, ChatBot, HelpDesk, KnowledgeBase czy OpenWidget.

Konrad Książak zaznaczył, że “kluczowym zagadnieniem w przypadku tej grupy jest obecnie sztuczna inteligencja. Text ma bowiem obecnie bardzo duży zbiór danych, który można wykorzystać do rozwiązań AI, co już się dzieje. Pozostaje pytanie, czy inne firmy nie będą w stanie oferować podobnego produktu za niższą cenę”.

W efekcie, według Konrada Książaka, “rewolucja związana ze sztuczną inteligencją stanowi z jednej strony szansę, a z drugiej zagrożenie dla grupy Text”. Warto też zauważyć, że Text z każdym rokiem wypłaca coraz wyższą dywidendę, dzięki czemu jej stopa zaczyna wyglądać naprawdę atrakcyjnie.

W trzecim kwartale roku obrotowego 2023/2024, zakończonym 31 grudnia, wyniki finansowe grupy Text przewyższyły oczekiwania analityków, co jednak nie spowodowało ruchu wzrostowego kursu jej akcji.

Omówienie kluczowych wskaźników w ostatnim kwartale i perspektyw na kolejne miesiące

Co bardzo istotne, kluczowe wskaźniki za okres od stycznia do marca 2024 roku (czwarty kwartał roku fiskalnego 2023/2024) – MRR (Miesięczne Powtarzalne Przychody) i ARPU (średni, miesięczny przychód na abonenta) – również nieznacznie wzrosły.

Wskaźnik ARPU od kilku kwartału zachowuje się jednak bardzo stabilnie. Niestety, wzrost liczby klientów od połowy 2022 roku również wyhamował, co spowodowało silny spadek kursu akcji w ujęciu długoterminowym.

Co ważne, w bieżącym roku Text kontynuuje prace nad nowymi produktami i źródłami przychodów – jedno z nich, wraz z pierwszymi rzeczywistymi efektami, ma być pokazane już przy publikacji wyników finansowych za obecnie trwający kwartał.

Konrad Książak zwrócił również uwagę, że “spadki kursu akcji spółki LivePerson na amerykańskiej giełdzie oraz silny polski złoty również niekorzystnie wpływają na sytuację spółki Text. Najistotniejsze obecnie jest więc to, czy w kolejnych kwartałach wskaźniki ARPU i MRR będą kontynuować wzrosty”.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....