Kurs EUR/PLN spadł najniżej od 4 lat! Gdzie jest dno? – Rynki z Axi

W 16. odcinku programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

SEC zatwierdza spotowe fundusze ETF na Ethereum

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w miniony czwartek dopuściła do obrotu spotowe fundusze ETF na Ethereum. Wywołało to znaczący wzrost tej kryptowaluty. Jej kurs wybił poziom 3700 dolarów.

W efekcie, jeśli ten rajd wzrostowy będzie kontynuowany, to już w najbliższym czasie Arkadiusz Jóźwiak będzie oczekiwać przekroczenia przez ETH poziomu 4100 USD, co może poskutkować ustanowieniem nowego historycznego szczytu.

Analiza wykresu Bitcoina

Decyzja SEC o dopuszczeniu do obrotu spotowych funduszy ETF na Ethereum wywołała również impuls wzrostowy na Bitcoinie. Następnie doszło jednak do korekcyjnego spadku, który został wyhamowany na wsparciu przyjmującym wartość 67 000 dolarów.

Według Arkadiusza Jóźwiaka, teraz istnieje bardzo duża szansa, że Bitcoin powróci na ścieżkę wzrostów – zwłaszcza, że już we wrześniu ma czekać nas pierwsza obniżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Można więc oczekiwać, że nowy historyczny szczyt na rynku Bitcoina to tylko kwestia czasu.

Analiza wykresu indeksu NASDAQ 100

Na indeksie NASDAQ 100 również nie brakuje optymizmu. Arkadiusz Jóźwiak zwrócił ponadto uwagę, że ostatnie sesję wyrysowały formację objęcia hossy, sygnalizującą potencjał do dalszego rajdu wzrostowego – i to pomimo faktu, że w minionym tygodniu ustanowiono nowe historyczne maksima.

Analiza wykresu indeksu Dow Jones Industrial Average

Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył, że czwartkowe spadki przyczyniły się do pokonania przez indeks Dow Jones technicznego wsparcia, a w piątek nie było żadnego odbicia wzrostowego. Teraz indeks znajduje się na granicy 39 000 punktów.

Arkadiusz Jóźwiak podkreślił, iż “jeśli ta wyprzedaż będzie kontynuowana, to Dow Jones może osunąć się w kierunku 38 550, gdzie znajduje się kolejne wsparcie”.

Analiza wykresu USD/PLN

Dolar amerykański osunął się poniżej 3.92 PLN. Arkadiusz Jóźwiak zwrócił uwagę, że para USD/PLN już od listopada znajduje się w konsolidacji. Ekspert uważa, że wybicie z tej strefy dołem jest bardziej prawdopodobne, a spadek kursu poniżej 3.91 PLN mógłby napędzić dalszą wyprzedaż nawet w kierunku 3.76 PLN. Potencjał spadkowy byłby więc duży.

Analiza wykresu EUR/PLN

Arkadiusz Jóźwiak oznajmił, że para walutowa EUR/PLN również znajduje się w trendzie spadkowym. Jeżeli wyprzedaż ta będzie kontynuowana, to kurs euro będzie mógł osunąć się do kolejnego wsparcia, przyjmującego wartość 4.23 PLN. Jest to realne, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej nie zamierza w tym roku obniżać stóp procentowych.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...