Kurs dolara spada najszybciej od listopada 2023 r. – Rynki z Axi

W 27. odcinku programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

Analiza pary USD/PLN

Arkadiusz Jóźwiak zwrócił uwagę, że “dolar amerykański w relacji do polskiego złotego zaliczył najbardziej spadkowy tydzień od listopada. W efekcie, za 1 USD płacimy już nieco ponad 3.86 PLN. To najniższa cena od września 2021 roku. Co więcej, wiele wskazuje, że wyprzedaż dolara może być kontynuowana”.

Ekonomiści już od dłuższego czasu sygnalizowali bowiem nadchodzące osłabianie się dolara wobec polskiego złotego. Niektóre prognozy zakładają nawet, że amerykańska waluta osunie się w kierunku 3.75 PLN. Arkadiusz Jóźwiak stwierdził, że z technicznego punktu widzenia zasięg ten jest jak najbardziej realny.

Za dalszym spadkiem dolara amerykańskiego przemawiają również przewidywania dotyczące nadchodzących działań Rezerwy Federalnej USA. Najważniejszy bank centralny na świecie ma już we wrześniu rozpocząć cykl luzowania polityki monetarnej.

Co więcej, cykl ten prawdopodobnie będzie znacznie bardziej agresywny niż oczekiwano jeszcze dwa miesiące temu. Rynki finansowe oczekują, że Rezerwa Federalna USA będzie obniżać stopy procentowe na każdym kolejnym posiedzeniu od września do czerwca 2025 roku włącznie.

Mało tego, są również duże szanse, że pierwsza obniżka wyniesie nie 25, a 50 punktów bazowych, co potwierdziłoby wyraźne nastawienie Fed, aby przeciwdziałać spowolnieniu amerykańskiej gospodarki.

Ponadto, należy pamiętać, że na początku września opublikowane zostaną dane z amerykańskiego rynku pracy. Ostatni taki raport przyczynił się do wyraźnego spadku dolara, dlatego publikacji tej pomijać nie można.

Analiza pary USD/CAD

Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył, że “obserwowana na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni wyprzedaż doprowadziła do tego, że aktualnie para USD/CAD podejmuje próbę zejścia poniżej linii tendencji wzrostowej, wyznaczanej od dołków z początku stycznia bieżącego roku, która na przestrzeni ostatnich miesięcy testowana była regularnie”.

Zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka “jeśli próba wybicia tej linii tendencji wzrostowej się powiedzie, to USD mógłby zmierzać w kierunku 1.36 CAD, gdzie znajduje się kolejny poziom wsparcia”.

Analiza pary USD/CHF

Arkadiusz Jóźwiak zauważył, że “kurs dolara amerykańskiego względem franka szwajcarskiego już w ubiegłym tygodniu zareagował w rejonie technicznego oporu w wysokości 0.8725, potencjalnie sygnalizując zakończenie korekcyjnego odbicia i powrót na ścieżkę spadków”.

Teraz, według Arkadiusza Jóźwiaka, pierwsze wsparcie znajduje się w rejonie 0.8555. Jego wybicie otworzyłoby zaś drogę do pułapu 0.847 czy nawet 0.84.

Analiza pary USD/JPY

Arkadiusz Jóźwiak wskazał, że “na kursie dolara amerykańskiego względem jena japońskiego nie ma powtórki z tego co działo się na parze USD/CHF. Tutaj odbicie nie dotarło bowiem do żadnego oporu, presja podażowa pojawiła się znacznie szybciej. W tej chwili kurs USD nadal gwałtownie spada”.

Arkadiusz Jóźwiak ostrzega, że “jeżeli kurs dolara osunie się poniżej pułapu 146.1 JPY, mógłby on zmierzać w stronę ostatnich dołków – okolic 143.8 JPY lub nawet w stronę 137.8 JPY. Przestrzeń do spadków jest zatem całkiem spora. Mało tego, niektórzy analitycy sugerują nawet, że dolar może nawet runąć w stronę 120 JPY”.

Analiza rynku złota

Arkadiusz Jóźwiak oznajmił, że “złoto bardzo ładnie zyskało na słabości dolara amerykańskiego i przekroczyło granicę 2500 dolarów za uncję. W rezultacie złoto znalazło się na najwyższych pułapach cenowych w historii. Teraz można oczekiwać, że złoto będzie kontynuować rajd”.

Analiza rynku srebra

Arkadiusz Jóźwiak poinformował, że “srebro również w zeszłym tygodniu doświadczyło bardzo ładnego wzrostu i powróciło powyżej kluczowego pułapu w wysokości 28,65 USD. Jeśli ten rajd wzrostowy będzie kontynuowany, notowania srebra mogą zmierzać w stronę 34,60 USD”.

Analiza indeksu DAX 40

Arkadiusz Jóźwiak zwrócił uwagę, że niemiecki indeks DAX 40 zdołał wybić powyżej oporu w wysokości 17 900 punktów. Jeśli tendencja ta będzie kontynuowana, to w ocenie Arkadiusza Jóźwiaka “indeks jest na dobrej drodze do wyrównania 19 000 punktów i wybicia nowego historycznego szczytu”.

Analiza indeksu Dow Jones Industrial Average

Arkadiusz Jóźwiak wskazał, że kurs indeksu Dow Jones Industrial Average wybił powyżej granicy 40 000 punktów, która była kluczowym, wielokrotnie testowanym oporem. Kolejny opór znajduje się zaś w rejonie 41 300. Jego wybicie otworzyłoby zaś indeksowi drogę do ustanowienia nowego historycznego szczytu.

Analiza indeksu NASDAQ 100

Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył, iż “ostatnie wzrosty sprawiły, że indeks NASDAQ 100 dotarł do oporu w wysokości 19 730 punktów. Aby ten rajd wzrostowy mógł być kontynuowany, konieczne jest wybicie tej bariery. W takim scenariuszu kolejny opór przyjmuje wartość 20 360 punktów, a następny – 20 900 punktów”.

Analiza indeksu S&P 500

Arkadiusz Jóźwiak poinformował, że “indeks S&P 500 testuje obecnie techniczny opór w wysokości 5565 punktów. Jego przekroczenie otworzyłoby zaś indeksowi drogę do historycznych szczytów, przyjmujących wartość 5665 punktów”.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....