Kurs dolara pikuje napędzając szalone wzrosty na rynkach złota, BTC i Wall Street

W 15. odcinku programu emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

Raport inflacji CPI z USA w centrum uwagi

Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył, że opublikowany w ubiegłym tygodniu wskaźnik inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych zaskoczył rynki na tyle, że przyczynił się on do deprecjacji dolara amerykańskiego i wzrostu aktywów ryzykownych – w tym akcji i kryptowalut.

Okazało się bowiem, że dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w kwietniu spadła do poziomu 3,4% – co było zgodne z konsensusem rynkowym. Co jednak bardziej istotne, wzrost cen w ujęciu miesiąc do miesiąca spowolnił do 0,3%, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 0,4%.

Warto przy tym podkreślić, że był to pierwszy spadek w ujęciu miesięcznym od października ubiegłego roku.

Prognozy wysokości stóp procentowych Fed

Arkadiusz Jóźwiak zwrócił uwagę, że konsensus rynkowy nadal zakłada, że na pierwszą obniżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych będziemy musieli poczekać do drugiej połowy września bieżącego roku.

Analiza USDPLN

Na kursie dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego już od dłuższego czasu obserwowaliśmy rajd spadkowy. Wynikał on zarówno z dość negatywnego nastawienia wobec USD, jak i z tego, że złotówka radzi sobie w ostatnim czasie na rynku walutowym bardzo dobrze.

W efekcie, na początku tego tygodnia kurs USDPLN sięgnął najniższych pułapów od grudnia ubiegłego roku. Tym samym doszło do wybicia z równoległego kanału wzrostowego, który obserwowaliśmy od drugiej połowy listopada.

Arkadiusz Jóźwiak podkreślił, że “dolne ograniczenie tego kanału wyznaczała linia długoterminowej tendencji wzrostowej rozpoczętej w 2011 roku. Z tego powodu dalszy spadek kursu dolara skutkować mógłby nawet zejściem w rejon 3.76 PLN – potencjał do dalszych spadków więc jest jak najbardziej spory”.

Analiza rynku złota

Ostatnie dni na rynku złota przyniosły silny rajd wzrostowy. Jego cena ustanowiła na początku tego tygodnia nowy historyczny szczyt, co oznacza, że za uncję tego metalu szlachetnego znów płacimy ponad 2400 dolarów. Zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka “aktualny rajd wzrostowy jak najbardziej może być kontynuowany”.

Analiza rynku srebra

Srebro w ostatnich dwóch tygodniach również doświadczyło silnego rajdu wzrostowego. Kurs tego metalu zdołał pokonać techniczny opór zlokalizowany nieco poniżej 29 dolarów za uncję. W tej chwili uncja srebra kosztuje już niemal 32 dolary. Do historycznych szczytów nadal jednak daleka droga.

W efekcie, według Arkadiusza Jóźwiaka, ruch wzrostowy na rynku srebra podąża obecnie do istotnego oporu zlokalizowanego na poziomie 35 dolarów za uncję.

Analiza indeksu NASDAQ 100

W środę, 15 maja notowania indeksu NASDAQ 100 wybiły techniczny opór i osiągnęły nowy historyczny szczyt. W kolejnych dniach doszło do niewielkiej korekty i retestu pokonanego w środę oporu.

Zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka “na wykresie widać, że amerykańskie indeksy giełdowe nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Zanotowane w kwietniu spadki okazały się tylko formą korekty, a teraz, w ujęciu długoterminowym, obserwujemy dalszy rajd na północ”.

Analiza indeksu S&P 500

Indeks S&P 500 również w ubiegłym tygodniu ustanowił nowe historyczne szczyty. Co więcej, z początkiem bieżącego tygodnia, rajd na północ na tym indeksie jest kontynuowany.

Analiza kursu Bitcoina

Największy wzrost Bitcoin odnotował w środę, 15 maja. Dzięki tej sesji wybita została linia tendencji spadkowej, która wyznaczała górne ograniczenie kanału, który był rozgrywany w ostatnich tygodniach. Co więcej, wybity został również kolejny silny opór, znajdujący się w rejonie 64 tysięcy dolarów.

W tej chwili zaś Bitcoin konsoliduje w granicach 67 tysięcy dolarów. Na tym poziomie znajduje się kolejny opór. Jeśli i ten pułap uda się sforsować, to zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka “notowania Bitcoina mogą zmierzać w kierunku 73 tysięcy i docelowo na nowy historyczny szczyt, gdyż potencjał wzrostowy w dalszym ciągu jest całkiem spory”.

Analiza kursu EURPLN

Jak już zostało wspomniane, złoty jest w ostatnim czasie naprawdę silny. Widać to również na notowaniach euro, którego kurs – względem polskiego złotego – znajduje się na jednym z najniższych poziomów od ponad czterech lat.

Arkadiusz Jóźwiak oznajmił, że “jeżeli ta wyprzedaż euro będzie kontynuowana, to wspólna europejska waluta może osunąć się w rejon 4.23 PLN”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...