Kurs dolara najwyżej od 1990 roku! Gdzie jest sufit?

W 10. odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

Na jakim poziomie jest inflacja w USA?

Środowy raport pokazał, że inflacja w Stanach Zjednoczonych ponownie wzrosła – i to bardziej, niż oczekiwali ekonomiści. W marcu inflacja CPI w USA uplasowała się na poziomie 3,5%. To był już drugi z rzędu miesiąc wzrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych.

Co gorsza, w dalszym ciągu na bardzo wysokim pułapie utrzymują się odczyty inflacji w USA w ujęciu miesięcznym. Jeszcze w październiku 2023 roku dynamika wzrostu cen wynosiła 0,1%, a od lutego 2024 wzrosła już do 0,4%.

Kiedy obniżka stóp procentowych w USA?

Arkadiusz Jóźwiak zwrócił uwagę, że w przypadku rosnącej inflacji, Rezerwa Federalna USA będzie wstrzymywać się maksymalnie długo z obniżkami stóp procentowych. Zielone światło na wstrzymywanie się z cięciem stóp procentowych daje również kondycja rynku pracy.

Okazuje się bowiem, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA przyniosła ponad 300 tysięcy nowych miejsc pracy, co było wynikiem znacznie przewyższającym oczekiwania ekonomistów.

W efekcie, jeszcze dwa tygodnie temu rynki finansowe za scenariusz bazowy brały ten, w którym Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w czerwcu. Po publikacji danych z rynku pracy, oczekiwania te zostały zrewidowane, a termin oczekiwanej obniżki przesunął się na lipiec.

Natomiast po publikacji raportu o inflacji konsumenckiej rynkowe oczekiwania co do pierwszej obniżki zostały przesunięte na wrzesień 2024 roku.

Kurs dolara powraca powyżej 4 PLN

Po publikacji raportu o inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych, na parze walutowej USD/PLN doszło do odbicia dynamicznego odbicia. W efekcie, kurs dolara powrócił powyżej 4 PLN.

Arkadiusz Jóźwiak oznajmił, że jeżeli ten rajd będzie kontynuowany, to amerykańska waluta w najbliższym czasie może nawet powrócić do okolic 4.06-4.08 PLN.

Kurs USD/JPY najwyższy od 34 lat

Po publikacji raportu o inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych, dolar był zdecydowanie najsilniejszą z walut G8. Szczególnie interesująco przedstawia się sytuacja na parze walutowej USD/JPY.

Okazuje się bowiem, że w wyniku ostatniego umocnienia, kurs dolara przekroczył poziom 152 jenów japońskim, co jest najwyższą wartością od 1990 roku. Arkadiusz Jóźwiak zauważył, że kolejny opór, testowany po raz ostatni w 1990 roku, znajduje się w przedziale 159-160 jenów.

Korekta na indeksie DAX 40

Arkadiusz Jóźwiak wskazał, że niemiecki indeks DAX 40 przerwał passę wzrostową i zaliczył dwa spadkowe tygodnie z rzędu. Obecnie pozostaje więc pytanie, jak długo będzie trwać korekta.

Jak konflikt na Bliskim Wschodzie wpłynie na indeksy giełdowe?

Arkadiusz Jóźwiak podkreślił, że rynki akcji stanowią ryzykowne aktywa. W efekcie, w czasie, gdy rośnie ryzyko eskalacji konfliktu, kapitał może emigrować z aktywów ryzykownych do aktywów z grupy “safe haven” – takich, jak złoto czy dolar amerykański.

Z tego powodu spadki na głównych światowych rynkach akcji nie powinny być zaskakującym scenariuszem.

Czy amerykańskie indeksy będą spadać?

Arkadiusz Jóźwiak uważa, że amerykański indeks S&P 500 może w najbliższym czasie spaść do poziomu wsparcia przyjmującego wartość 5050 punktów.

Czy kryptowaluty są skorelowane z rynkiem akcji?

Arkadiusz Jóźwiak zwraca uwagę, że kryptowaluty są dość mocno skorelowane z rynkiem akcji. W efekcie, na rynku Bitcoina w najbliższym czasie może dojść do kolejnego ataku na wsparcie znajdujące się na poziomie 60 tysięcy dolarów.

Z drugiej strony, należy mieć świadomość już niebawem dojdzie do halvingu Bitcoina – a dotychczas halving Bitcoina był czynnikiem napędzającym wzrosty na tym rynku. Co więcej, rynek kryptowalut wyczekuje obecnie również decyzji Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dotyczącej funduszy ETF na Ethereum.

Większość ekspertów twierdzi, że SEC zatwierdzi fundusze ETF na Ethereum – pozostaje tylko pytanie, kiedy się to wydarzy.

Ropa WTI

Miniony tydzień na rynku WTI upłynął pod znakiem spokojnego ruchu spadkowego, który według Arkadiusza Jóźwiaka w dalszym ciągu może być kontynuowany – aż do wsparcia znajdującego się w okolicach 83 dolarów za baryłkę.

Jak długo utrzyma się trend wzrostowy na złocie?

Podczas piątkowej sesji notowania złota przekroczyły poziom 2400 dolarów za uncję. W kolejnych godzinach doszło zaś do korekty. Nie zmienia to jednak faktu, że zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka, na rynku nadal panuje trend wzrostowy.

Czy cena srebra wybije ATH?

Srebro na przestrzeni dwóch ostatnich tygodni radziło sobie bardzo dobrze. Ten metal szlachetny wybił w ostatnim czasie horyzontalny opór, zlokalizowany na poziomie 26 dolarów. W tej chwili cena tego kruszcu zrównała się ze szczytami z lat 2020-2021.

Warto przy tym zauważyć, że swoje historyczne maksima srebro osiągnęło w 2011 roku, przyjmowały one wartość 43 dolarów. Arkadiusz Jóźwiak ocenił, że jesli srebro zdoła wybić opór w postaci szczytów z lat 2020-2021, to notowania tego metalu szlachetnego powinny przez pewien czas kontynuować tę spektakularną zwyżkę.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...