W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Artyści rynków” dziennikarz ekonomiczny Jacek Brzeski oraz jego goście: Maciej Leściorz – Dyrektor ds. Sprzedaży i Edukacji w CMC Markets i Łukasz Wardyn – dyrektor na Europę Wschodnią w CMC Markets przyglądają się aktualnej sytuacji na rynkach finansowych:
Analiza indeksu WIG20
Łukasz Wardyn podkreślił, że indeks WIG20 wciąż nie powrócił powyżej przebitego wsparcia z pierwszej połowy 2024 roku. W ostatnim czasie indeksowi szkodzą dywidendy. Słabość WIG20 jest zaskoczeniem, ponieważ najważniejsze światowe indeksy pokazują moc, polski złoty również jest silny.
Analiza indeksów WIG i mWIG40
Łukasz Wardyn zaznaczył, że na indeksach WIG oraz mWIG40 kluczowe wsparcie stanowią okolice dołka z sierpnia, a najistotniejszy opór – dołek z czerwca. Jego wybicie otworzyłoby tym indeksom drogę w okolice szczytów.
Analiza indeksu WIG.GAMES5
Maciej Leściorz wskazał, że o ruchach indeksu WIG.GAMES5 decydują w zasadzie dwie spółki – CD Projekt i 11 bit studios. Koncentracja jest bowiem gigantyczna. A na akcjach 11 bit studios mamy teraz kolosalną wyprzedaż związaną z premierą “Frostpunk 2”.
Co istotne, gra spotkała się z pojedynczym przyjęciem ze strony branży – dochodzi zatem do masowej realizacji zysków. Z kolei CD Projekt radzi sobie znacznie lepiej, choć zagraniczne fundusze inwestycyjne wciąż posiadają duże krótkie pozycje na akcjach spółki. Łukasz Wardyn uważa jednak, że obecny wzrost ma charakter spekulacyjny.
W rezultacie, sierpień dla indeksu WIG.GAMES5 był bardzo udany, głównie dzięki zwyżce akcji CD Projekt. Obecnie jednak mamy do czynienia ze znacznie gorszymi nastrojami.
Analiza indeksu Russell 2000
Łukasz Wardyn podkreślił, że po obniżce stóp procentowych, indeks Russell 2000, zgodnie z oczekiwaniami, powrócił do wzrostów. W efekcie, teraz mamy duże szanse, że indeks ten przebije lipcowe maksimum.
Analiza spółki Berkshire Hathaway
Maciej Leściorz zwrócił uwagę, że “Berkshire Hathaway ma największe zasoby gotówki ze wszystkich amerykańskich spółek – zbliżają się one już do 300 miliardów dolarów, w dużej mierze za sprawą wyprzedawania akcji Apple. Nastroje spółki pokrywają się z oczekiwaniami rynkowymi dotyczącymi spowolnienia gospodarczego”.
Zdaniem Macieja Leściorza, przy obecnej strategii Berkshire Hathaway, akcje tego wehikułu inwestycyjnego Warrena Buffetta, powinny wejść w trend boczny. Inwestorzy cały czas wierzą bowiem w decyzje “Wyroczni z Omaha”.
Analiza rynku miedzi
Łukasz Wardyn zauważył, że “wyższe ceny euro względem dolara amerykańskiego pozwalają miedzi powrócić powyżej maksimum sierpnia. Teraz ten ruch może być kontynuowany”.
Analiza spółki KGHM
Łukasz Wardyn podkreślił, że akcje KGHM powróciły już do linii szyi ostatniej formacji głowy z ramionami. Aby kontynuować ruch wzrostowy spółka potrzebuje więc ruchu na cenach miedzi. Zalecana jest zatem ostrożność.
Analiza rynku srebra
Maciej Leściorz zaznaczył, że “od początku tego roku srebro zyskało już 30%, zaś złoto 25%. Mimo wszystko wielu inwestorów uważa, że srebro wciąż jest niedoszacowane”.
Maciej Leściorz jest jednak zdania, że teraz srebro będzie podążać za złotem. Co więcej, perspektywy długoterminowe dla tego metalu są pozytywne, ponieważ będzie on coraz mocniej wykorzystywany w sektorze odnawialnych źródeł energii oraz technologiach kosmicznych – a cały czas mamy deficyty tego kruszcu.
Pod względem technicznym, najistotniejszy opór dla ceny srebra przyjmuje obecnie wartość 31,50 USD za uncję, a ważne wsparcie plasuje się na poziomie 30 dolarów. Według Macieja Leściorza wybicie którejkolwiek z tych barier w ujęciu krótkoterminowym może być naprawdę wymagające.
Analiza pary EUR/USD
Łukasz Wardyn stwierdził, że “na parze walutowej EUR/USD po obniżce stóp procentowych w USA wróciliśmy do bardzo szerokiej strefy konsolidacji. W efekcie, kurs euro zmierza obecnie do poziomu 1.13 USD, który jest kluczowym oporem W ujęciu krótko- i średnioterminowym powinny nas więc czekać wzrosty”.
Zdaniem Łukasza Wardyna w ujęciu długoterminowym euro jednak nie powinno zdominować dolara, ponieważ Europejski Bank Centralny już będzie musiał reagować tak samo, jak Rezerwa Federalna USA.
Analiza indeksu polskiego złotego
Łukasz Wardyn wskazał, że “indeks polskiego złotego już od wielu miesięcy znajduje się w zawężającym się zakresie konsolidacji. Już lada dzień dojdzie jednak do wyjścia z tej formacji, które doprowadzi do większej zmienności, czyli konkretnego, silnego ruchu”.
Trump lepszy dla dolara?
Łukasz Wardyn uważa, że “na kurs dolara przede wszystkim wpływają stopy procentowe, a nie polityka rządu. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych nie powinny zatem mieć istotnego wpływu na rynek walutowy – mogą jedynie zapewnić na nim zmienność zwiększoną zmienność”.
Analiza indeksu jena japońskiego
Maciej Leściorz zaznaczył, że “na jenie rządzi polityka monetarna. Japońska waluta odbiła na przełomie lipca i sierpnia po podwyżce stóp procentowych. Teraz rynek oczekuje, że jastrzębia polityka monetarna Banku Japonii będzie kontynuowana, co powinno utrzymać ruch wzrostowy na indeksie jena”.
Analiza pary USD/JPY
Maciej Leściorz jest zdania, że “utrzymanie przez Bank Japonii jastrzębiej polityki monetarnej mogą doprowadzić do przebicia kluczowego wsparcia na kursie dolara względem jena, przyjmującego wartość 140 JPY. Pokonanie tej bariery mogłoby zaś być kolejnym istotnym impulsem spadkowym na parze USD/JPY”.