Kryzys ekonomiczny w Europie się rozkręca?

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak 20 lat Polski w Unii Europejskiej, ulgi podatkowe dla obcokrajowców w Madrycie czy turystyka w Hiszpanii. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

20 lat Polski w Unii Europejskiej

Minęło 20 lat od dołączenia Polski oraz 9 innych krajów do Unii Europejskiej. Nie ma żadnych wątpliwości, że pod kątem ekonomicznym, infrastrukturalnym i społecznym nasz kraj przez ten okres znacząco się rozwinął.

Należy jednak zauważyć, że wiele działań Unii Europejskiej w ostatnich 20 latach zasługuje na krytykę. Po pierwsze, UE nie powstrzymało wybuchu wielkiego kryzysu finansowego. Po drugie, Unia Europejska nie powstrzymała konfliktu Ukrainy z Rosją, który rozpoczął się już w 2014 roku.

Dodatkowo, Unia Europejska okazała się praktycznie pozbawiona sił obronnych i w tym aspekcie opierała się na działaniach Stanów Zjednoczonych. Co więcej, przez ostatnie 20 lat, Unia Europejska wypadła fatalnie pod kątem innowacyjności i rozwoju gospodarczego w porównaniu do Ameryki Północnej i Azji.

Czy Wielka Brytania straciła na wyjściu z Unii Europejskiej?

Jan Szpetulski-Łazarowicz, że Wielka Brytania nigdy tak naprawdę nie była pełnoprawnym członkiem w Unii Europejskiej.

W efekcie, po brexicie co prawda brytyjski rynek kapitałowy stracił na znaczeniu, a zagraniczni inwestorzy coraz mniej chętnie inwestują w tym kraju, ale według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, brytyjska gospodarka w ujęciu długoterminowym mocno nie odczuje wyjścia z Unii Europejskiej.

Dlaczego Polska nie wejdzie do strefy euro?

Według ostatnich badań sceptycyzm polskiego społeczeństwa dotyczący przyjęcia przez polski wspólnej europejskiej waluty rośnie z każdym rokiem.

Madryt otwiera drzwi dla obcokrajowców: zwrot 20% podatku za inwestowanie w hiszpańskie spółki

W Madrycie mają zostać wprowadzone ulgi podatkowe dla obcokrajowców, którzy postanowią zostać rezydentami podatkowymi Madrytu.

W praktyce, ulgi te mają dać możliwość uzyskania 20% zwrotu zapłaconego podatku, jeżeli te pieniądze będą przeznaczone na inwestycje na zakup obligacji oraz akcji hiszpańskich spółek. Według ekspertów, z nowego prawa ma skorzystać aż 30 tysięcy osób.

Jak zmieniła się Barcelona przez rozwój turystyki?

Mieszkańcy Barcelony zaznaczają, iż ze względu na dynamiczny rozwój turystyki w Hiszpanii charakter Barcelony zmienił się drastycznie.

Z centrum miasta zniknęły stare bary, klimatyczne sklepy czy punkty rzemieślników z nożami, sombrerami i espadrylami. Na ich miejscu pojawiły się sieciowe kawiarnie, markowe sklepy i restauracje dla turystów.

Jak rozwijała się turystyka w Hiszpanii?

Okazuje się, że na początku lat 50. ubiegłego wieku, gospodarka Hiszpanii była w bardzo złym stanie. Wtedy postanowiono, że kołem zamachowym tej gospodarki będzie turystyka.

W efekcie, zaczęto intensywnie budować wizerunek Hiszpanii jako miejsca idealnego na wakacje. Co ciekawe, symbole pejzażu kulturalnego Hiszpanii wybierano wtedy pod kątem tego, czy spodobają się one cudzoziemcom odwiedzającym ten kraj. Ostatecznie postawiono na lansowanie korridy i flamenco.

Jakie spółki nakręcają hossę w USA?

Hossę w Stanach Zjednoczonych nadal napędza pięć największych spółek notowanych na Wall Street. Mowa o takich gigantach, jak: Alphabet, Apple, Microsoft, NVIDIA i Meta. Ich łączny zysk netto w pierwszym kwartale 2024 roku wyniósł 100 miliardów dolarów.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.