Kropki kwantowe do wyświetlaczy elektroluminescencyjnych to technologia jutra

Artur Podhorodecki, Prezes Zarządu QNA Technology, w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, omawia zawiłości świata kwantowego. Jak wygląda obecnie zastosowanie kropek kwantowych – flagowego produktu spółki? Przekonamy się poniżej:

Artur Podhorodecki o obszarze kwantowym

Artur Podhorodecki obserwuje świat kwantowy w jego konsekwencjach, z reguły nie widzi on zjawisk kwantowych, ale ich efekty.

QNA Technology zajmuje się bowiem kropkami kwantowymi, czyli małymi kryształami, które dzięki efektom kwantowym zyskują bardzo ciekawe właściwości – takie jak bardzo jasne świecenie czy precyzyjna kontrola koloru tego świecenia.

Czy technologia kwantowa jest obecna w naszych domach?

Okazuje się, że tak. Technologia kwantowa już wiele lat temu zawędrowała bowiem do branży wyświetlaczy. Kropki kwantowe – czerwone i zielone – trafiły do pierwszych telewizorów w 2013 roku, obecnie zaś znajdują się one niemal w każdym telewizorze, a także w monitorach i smartfonach.

Wciąż jesteśmy jednak dopiero na początku rewolucji związanej z kropkami kwantowymi. Obecnie trafiają one również do między innymi do oświetlenia. QNA Technology chce zaś mieć możliwość kreowania nowych technologii dzięki rozwijaniu swoich materiałów.

Dlaczego Apple wstrzymuje prace nad technologią micro LED?

Firma Apple pracowała nad technologią micro LED, która prawdopodobnie wykorzystywała kropki kwantowe, a na pewno nie stosowała niebieskich kropek kwantowych.

Decyzja Apple o wstrzymaniu prac nad micro LED w smartwatchach prawdopodobnie miała podłoże biznesowe, gdyż technologia ta wykorzystywała trzy różne diody, co sprawiało, że była ona ogromnie kosztowna.

Czy już niebawem dojdzie do komercjalizacji nowych technologii?

Artur Podhorodecki oznajmił, że “każda technologia, która wchodzi na rynek, z czasem tanieje”. Warto przy tym przypomnieć, że pierwsze wyświetlacze OLED datuje się na 1997 roku.

Artur Podhorodecki zaznaczył również, że kropki kwantowe produkowane przez QNA Technology można obecnie wykorzystać w technologii micro LED, ale nie jest to celem firmy.

QNA Technology produkuje przede wszystkim kropki kwantowe do wyświetlaczy elektroluminescencyjnych, które się pojawią w najbliższych latach na rynku. Wyświetlacze te mają mieć porównywalną jakość do do micro LED przy cenie konkurencyjnej do wyświetlaczy OLED. W ten sposób zalety obu tych technologii zostaną połączone.

Artur Podhorodecki o rozwoju QNA Technology

Artur Podhorodecki wyjaśnił, że równolegle do rozwoju materiałów, QNA Technology rozwija samą technologię – tak, aby firma była gotowa do skali powtarzalności i kwantyfikacji procesów, które wykonuje.

Z tego powodu firma stworzyła linię pilotażową, która obecnie jest w trakcie testów. Jeśli będzie ona działała na pełnej wydajności, to QNA Technology będzie w stanie obsłużyć fabrykę wyświetlaczy skali GM 4,5, co zapewni firmie sprzedaż na poziomie 10-20 milionów złotych.

Kiedy ruszy produkcja pilotażowa QNA Technology?

Artur Podhorodecki wytłumaczył, że start produkcji pilotażowej zależy od kilku zmiennych – w pierwszej kolejności od tego, jak będzie postępowała pracy firmy z jej klientami, gdyż oni również wymagają pewnej adaptacji swojej technologii. Zgodnie z planem pierwsze materiały z linii pilotażowej powinny już wyjść maksymalnie za 1,5 roku.

Artur Podhorodecki o przejściu QNA Technology na rynek główny GPW

QNA Technology jest obecnie w trakcie procesu przeniesienia swoich notowań z rynku NewConnect na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Artur Podhorodecki o finansowaniu rozwoju QNA Technology

QNA Technology pracuje w technologii półprzewodnikowej, lecz kropki kwantowe są znacznie mniej kosztochłonne niż typowe technologie w tym segmencie. W efekcie, zarząd QNA Technology nie podjął obecnie żadnych decyzji w sprawie pozyskiwania dodatkowych środków na rozwój.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...