Kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego? Zanim podpiszesz umowę, zatrzymaj się, bo możesz nieświadomie kupić cudze problemy. Ktoś może być zameldowany i wcale nie planuje się wyprowadzić. Mieszkanie może mieć ukryte długi, a nawet być powiązane z czyjąś działalnością gospodarczą, co niesie ze sobą kolejne ryzyka.
W nowym odcinku programu Piotr Ochnio pokazuje krok po kroku, co należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Dlaczego warto uzyskać zaświadczenie o tym, że w nieruchomości nikt nie jest zameldowany?
Piotr Ochnio oznajmił, że “przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego w pierwszej kolejności powinniśmy poprosić o zaświadczenie od aktualnego właściciela o tym, że w jego nieruchomości nikt nie jest zameldowany. Takie oświadczenie powinno być nie starsze, niż 7 dni”.
Taki zaświadczenie da nam pewność, że faktycznie w danej nieruchomości nikt nie jest zameldowany. Jest to bardzo istotne, ponieważ prawo ochrony lokatorów w Polsce jest tak potężnie rozbudowane, że jeśli kupimy mieszkanie z lokatorem, który nie zamierza się wyprowadzić, to możemy “mieszkać z nim” przez następne kilka lat.
Taką osobę chroni bowiem prawo ochrony lokatorów. W efekcie, dopóki sąd nie wyda nakazu eksmisji, nie będziemy mogli takiej osoby “wyrzucić” z mieszkania. A nierzadko gmina takiemu najemcy musi znaleźć lokal zastępczy, co potrafi trwać właśnie kilka lat.
Co gorsza, taki lokator mieszkający nielegalnie w naszej nieruchomości może nie płacić rachunków, a nawet pozwać nas – jako właściciela nieruchomości – o to, że nie zapewniamy mu podstawowych warunków bytowych, takich jak światło czy woda.
Dlaczego warto sprawdzić stan Księgi Wieczystej?
Piotr Ochnio poinformował, że “drugą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego jest stan Księgi Wieczystej. Stanowi ona bowiem “dowód osobisty nieruchomości” i składa się z kilku działów opisujących stan prawny nieruchomości. W efekcie, z Księgi Wieczystej możemy wyczytać naprawdę wiele”.
W Dziale I znajdziemy informacje związane z adresem i powierzchnią lokalu (wraz z poszczególnymi częściami przynależnymi”. W Dziale III znajdziemy zaś ograniczenia, roszczenia i służebności.
Z kolei w Dziale IV zobaczymy czy nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym, a także czy poprzedni właściciel miał problemy z ZUS-em lub Urzędem Skarbowym.
Dlaczego warto uzyskać zaświadczenie o braku zaległości wobec dostawców mediów?
Piotr Ochnio wskazał, że trzecią rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego są zaległości wobec dostawców mediów. Obecny właściciel powinien zatem dostarczyć nam informację o braku takich zaległości, która będzie potwierdzona oficjalnymi dokumentami – powinno ono być nie starsze niż 30 dni.
Jeśli natomiast takie zaświadczenie wskazuje, że aktualnie są jakieś opłaty do uregulowania, to sprzedający powinien zobowiązać się w akcie notarialnym, że te opłaty zostaną uregulowane. Wbrew pozorom takie zaległości to nie błahostka, ponieważ przez lata mogą one urosnąć do astronomicznych kwot.
Dlaczego warto uzyskać zaświadczenie o braku zaległości w podatku od nieruchomości?
Piotr Ochnio oświadczył, że czwartą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego są zaległości w podatku od nieruchomości, który jest obowiązkową opłatą każdego właściciela nieruchomości w stosunku do gminy.
Choć roczna wysokość podatku od nieruchomości nie jest zbyt wysoka, to jeśli nie będzie on płacony przez lata, to wysokość tych zaległości może okazać się bardzo dotkliwa. Z tego powodu warto poprosić gminę o braku zaległości w podatku od nieruchomości.
Dlaczego warto sprawdzić czy w nieruchomości była prowadzona działalność gospodarcza?
Piotr Ochnio zaznaczył, że w piątej kolejności przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego należy sprawdzić czy w nieruchomości nie była prowadzona działalność gospodarcza.
Jeśli natomiast była, powinniśmy poprosić sprzedającego (właściciela), aby pokazał nam zaświadczenie o wymeldowaniu i o dokumenty potwierdzające brak zaległości i toczących się postępowań wobec takiego przedsiębiorcy w ZUS-ie i w Urzędzie Skarbowym.
Jeżeli bowiem przedsiębiorca miał zaległości w jednym z tych dwóch urzędów, to taki urząd może wpisać się na sprzedawaną nieruchomość jako hipotekę przymusową. Co istotne, możemy samodzielnie sprawdzić czy pod danym adresem prowadzona była działalność gospodarcza.
Dokonamy tego wpisując wskazany adres w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Dlaczego warto sprawdzić stan techniczny nieruchomości?
Piotr Ochnio podkreślił, że szóstą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego jest jej stan techniczny. W tym celu należy skorzystać z usług rzeczoznawcy technicznego, który pomoże nam ocenić wszystkie usterki i wady nieruchomości.
Zazwyczaj stanowi ona koszt zaledwie kilkaset złotych, a dzięki niej możemy nie tylko zaoszczędzić ogromną kwotę, ale również uniknąć nietrafionej inwestycji.
Czy zatem zakup nieruchomości na rynku wtórnym to dobry pomysł?
Piotr Ochnio stwierdził, że “zakup nieruchomości na rynku wtórnym może być bezpieczny. Trzeba tylko odpowiednio podejść do procesu zakupu i pamiętać o wszystkich punktach opisanych powyżej. Dzięki temu będziemy mieli dużo większą pewność, że kupowana nieruchomość jest dobrą inwestycją”.