Koniec złotych czasów na rynku najmu

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Focus” Cezary Andrzejczyk – partner zarządzający w Qualia Advisory i Anna Paprota – ekspertka do spraw najmu, rozmawiają o sytuacji na rynku najmu nieruchomości. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Co się dzieje na rynku najmu?

Pod koniec grudnia pojawiły się pierwsze oznaki spadku cen na rynku najmu. W pierwszym kwartale 2024 roku stawki najmu zaczęły mocno spadać. Wraz z końcem kwietnia mowa już zaś o spadkach rzędu 15-20%, a liczba wolnych mieszkań na rynku rośnie.

Dlaczego rentowność wynajmu mieszkań ciągle spada?

W zeszłym roku ogromna ilość osób, za pomocą programu “Bezpieczny Kredyt 2 procent”, nabyła swoje pierwsze mieszkanie. W efekcie, zwolnili oni lokale, które wynajmowali i ich podaż na rynku znacząco wzrosła.

Z tego powodu dziś rynek najmu jest bezdyskusyjnie rynkiem najemcy, a ceny spadają, co oznacza, że sam najem absolutnie nie jest obecnie dla inwestorów rentowny. W ostatnich latach inwestorzy zarabiali jednak przede wszystkim na dużym wzroście wartości zakupionych mieszkań.

Jakie mieszkania są najczęściej wynajmowane w Warszawie?

Anna Paprota wyjaśniła, że największą popularnością w Warszawie cieszą się mieszkania dwupokojowe oraz kawalerki z oddzielnym miejscem do spania. Jednocześnie, w stolicy można zauważyć bardzo duży popyt na mikrokawalerki, gdyż ich ceny są najniższe.

Aktualne stawki wynajmu mieszkań w Warszawie

Cena wynajmu pokoju w Warszawie – wraz z czynszem i opłatami za media – wynosi obecnie od 1500 do 2000 złotych miesięcznie, w zależności od lokalizacji. Koszt wynajmu mikrokawalerki zawiera się już w przedziale od 2200 do 2500 PLN.

Wynajem tradycyjnej kawalerki aktualnie stanowi natomiast średni wydatek rzędu 2800 złotych, a dwupokojowego mieszkania – 3500 PLN. Warto dodać, że niecały rok temu powyższe stawki były od 500 do 1000 złotych wyższe.

Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe – co bardziej się opłaca?

Dla studentów i młodych osób pracujących różnice w stawkach najmu są niezwykle istotne – tutaj każde 100 złotych ma ogromne znaczenie, choć może się wydawać, że kwota ta jest nieduża w stosunku do komfortu mieszkania samodzielnie.

Anna Paprota zwróciła ponadto uwagę, że studenci i młode osoby pracujące w wynajmowanym mieszkaniu przede wszystkim śpią. Cały dzień znajdują się zaś poza tym lokalem – na uczelni, w pracy w biurze lub na mieście.

Mikrokawalerki i tradycyjne kawalerki wynajmują natomiast przede wszystkim osoby, które przywiązują ogromną wagę do prywatnej przestrzeni i spędzają w nich więcej czasu – czyli na przykład osoby pracujące zdalnie.

Jakie mieszkanie najtrudniej wynająć?

Anna Paprota wytłumaczyła, że najtrudniej wynajmują się mieszkania nieurządzone lub o niskim standardzie wykończenia, w których już od 20 lat nie przeprowadzono remontu. Bardzo trudno obecnie wynająć jest również duże mieszkania (co najmniej trzypokojowe) oraz te znajdujące się w słabej lokalizacji.

“Mieszkanie na start” namiesza na rynku nieruchomości?

Anna Paprota spodziewa się, iż program “Mieszkanie na start” spowoduje kolejny dynamiczny wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym – z powodu skokowego wzrostu popytu. Większa ilość nabywanych mieszkań sprawi zaś, że podaż na rynku najmu znów się zwiększy, co doprowadzi do kolejnego spadku stawek najmu.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...