W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Focus” Cezary Andrzejczyk – partner zarządzający w Qualia Advisory i Rafał Knap – radca prawny z Kancelarii Prawnej Graś i Wspólnicy, rozmawiają o nadchodzących zmianach w polskim systemie podatkowym, które wejdą w życie w 2025 roku. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Które obietnice rządu dotyczące zmian w podatkach nie zostały zrealizowane?
Rafał Knap poinformował, że “najbardziej oczekiwaną zmianą było podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tysięcy złotych. Niestety, na ten moment nie udało się jej zrealizować. Rząd nadal zapowiada jednak, że kwota wolna od podatku w najbliższych latach ulegnie zwiększeniu”.
Drugą niezwykle oczekiwaną zmianą było podniesienie progu podatkowego. W chwili obecnej wynosi on 120 tysięcy złotych. Tej obietnicy rząd również jeszcze nie zrealizował.
Jakie zmiany w podatkach wejdą w życie od 1 stycznia?
Rafał Knap wskazał, że “jeśli chodzi o przedsiębiorców w grę wchodzą zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), od osób prawnych (CIT), oraz w podatku VAT”.
Zmiany w podatku PIT
Rafał Knap zaznaczył, że “w przypadku podatku PIT doszło do pozytywnej zmiany dla podatników prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze”.
Od 1 stycznia będą oni bowiem mogli wybrać kasową metodę rozliczenia podatków. Polega ona na tym, że będą płacić podatek dochodowy dopiero, kiedy otrzymają zapłatę od kontrahenta, a nie w chwili wystawienia faktury.
Zmiana ta ma zatem rozwiązać poważny problem, jakim są zatory płatnicze wśród polskich przedsiębiorców. Co istotne, oświadczenie o wyborze kasowej metody rozliczenia podatków przedsiębiorcy muszą złożyć do 20 lutego.
Zmiany w podatku CIT
Rafał Knap oznajmił, że “w przypadku podatku CIT największe zmiany obejmą duże podmioty, których roczne przychody wynoszą co najmniej 50 milionów euro. Będą one bowiem musiały na koniec roku podatkowego (do 3 marca) składać do Urzędu Skarbowego Jednolity Plik Kontrolny CIT”.
Rok później obowiązkiem tego raportowania zostaną zaś objęte kolejne grupy podmiotów. Mowa tutaj najpierw o wszystkich podatnikach VAT, a następnie o pozostałych podatnikach CIT.
Co więcej, od 1 stycznia zmieni się to, iż nawet jeśli podatnik CIT poniesie stratę albo osiągnie dochód w wysokości poniżej 2% przychodu, to zapłaci podatek minimalny. Wyniesie on 10% wydatków i kosztów poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych.
Ustawa przewiduje jednak bardzo szeroki szereg wyłączeń – praktyce więc mało która firma ten podatek minimalny zapłaci. W zasadzie objęte nim zostaną tylko podmioty, które sztucznie obniżą sobie dochód za pomocą transakcji z podmiotami powiązanymi.
Co więcej, zapłaconą kwotę podatku minimalnego odlicza się od podatku od dochodu w zeznaniu rocznym.
Zmiany w podatku VAT
Rafał Knap podkreślił, że “największa – i na dodatek korzystna – zmiana w podatku VAT, która wejdzie w życie 1 stycznia, wynika z dyrektywy unijnej zaimplementowanej przez Polskę. Zmiana ta polega na tym, że przedsiębiorca z Polski będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT za granicą”.
Z kolei przedsiębiorca mający siedzibę za granicą, dokonując transakcji w Polsce, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT na zasadach polskich. W praktyce, jeżeli przedsiębiorca zgłosi do Urzędu Skarbowego, że chce działać w innym kraju Unii Europejskiej, dostanie specjalny kod EX.
Posługując się nim, przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT za granicą na takich warunkach, jakie obowiązują w danym kraju. Dla przykładu, w Polsce by przedsiębiorca był zwolniony z podatku VAT nie może on przekroczyć 200 tysięcy złotych przychodu w tym kraju.
Ministerstwo Finansów zadeklarowało, iż Urząd Skarbowy będzie wspomagać przedsiębiorców w uzyskiwaniu informacji na temat tego, czy kwalifikują się do zwolnienia z podatku VAT w danym kraju oraz jakie limity dotyczące zwolnienia obowiązują w konkretnym kraju.
Co więcej, aby skorzystać z tego zwolnienia, obrót przedsiębiorcy w całej Unii Europejskiej nie może łącznie przekroczyć 100 tysięcy euro.