Koniec WIG-ESG! Kobieta prezydentem Meksyku! Triumf Realu Madryt!

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program “Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak wybory prezydenckie w Meksyku, niewielka liczba IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie czy ESG. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Dlaczego warto przeczytać biografię Jerzego Urbana?

Ludwik Sobolewski oznajmił, że biografia Jerzego Urbana doskonale prezentuje jego sylwetkę, ukazuje jak bardzo złożoną osobowością był i wyjaśnia jak doszło do założenia Tygodnika “NIE”.

Książka ta dowodzi nawet, że Jerzy Urban był postacią współczesną, gdyż pomimo bycia swego rodzaju twarzą znienawidzonego komunistycznego reżimu w Polsce, był prawdziwym celebrytą, na swoich konferencjach urządzał istne show, a zachodni dziennikarze go uwielbiali.

Dlaczego firmy przestają wierzyć w ESG?

Obecnie zarządy firm stoją przed koniecznością wypracowania podejścia do polityki klimatycznej i powinny się dostosować do związanej z tym agendy regulacyjnej, lecz jest ona bardzo niejasna. W praktyce zrównoważony biznes jest już uznawany przez przedsiębiorców za przykry obowiązek, a nie szansę na rozwój.

GPW Benchmark przestanie publikować indeks WIG-ESG

Indeks WIG-ESG przestanie być publikowany już w tym miesiącu, jako że koncept ten staje się dziś standardem dla wszystkich spółek giełdowych.

Jak GPW może zwiększyć liczbę IPO?

Zdaniem Ludwika Sobolewskiego Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie powinna przede wszystkim pracować ze spółkami, które opuszczają rynek akcji w taki sposób, aby nie zniechęcały one od giełdy potencjalnych emitentów. Obecnie bowiem zejściom z GPW często towarzyszy narracja, że rynek giełdowy nie daje zbyt wielu korzyści.

Na warszawskiej giełdzie zakończył się już sezon publikacji wyników za I kwartał

Statystyki pokazują, że ogromna część spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie czeka z publikacją wyników kwartalnych do ostatniej przewidzianej przepisami chwili. W tym roku swoje wyniki za pierwszy kwartał w ciągu trzech ostatnich dopuszczalnych dni opublikowało aż 86 spółek.

Raporty kwartalne PlayWay i Big Cheese Studio pozytywnie zaskoczyły inwestorów

Opublikowane w ostatnich dniach kwartalne raporty finansowe gamingowych spółek PlayWay i Big Cheese Studio okazały się znacznie lepsze od oczekiwań, dzięki czemu sentyment do branży GameDev się poprawia.

Pierwszy raz w historii wybory prezydenckie w Meksyku wygrała kobieta!

2 czerwca Claudia Sheinbaum, naukowczyni do spraw klimatu, jako pierwsza kobieta w historii wygrała wybory prezydenckie w Meksyku. Należy przy tym zaznaczyć, że kampania wyborcza stała pod znakiem bezprecedensowej fali przemocy, w tym zabójstw osób ubiegających się o urząd.

Koreańczycy budują największe na świecie drewniane miasto na wodzie

Korea Południowa rozpoczęła już budowę 10-tysięcznego miasta na wodzie. Cała konstrukcja tego miasta będzie opierać się na drewnie i stali. Co istotne, tego rodzaju konstrukcje zwiększają bioróżnorodność i stan ekologiczny wybrzeży, przy których zostaną zakotwiczone, ponieważ zapewniają miejsce wzrostu ostrygom i małżom.

Jak młodzież myśli o przedsiębiorczości?

Uczniowie szkół ponadpodstawowych wystartowali w maju w ogólnopolskim konkursie Miniprzedsiębiorstwo Roku 2024.

Okazało się przy tym, że 93% młodych Polaków uważa, że prowadzenie własnej firmy to najlepszy pomysł na karierę, choć zaledwie 15% z nich ma na tym polu doświadczenie. Z tego konkursu wynika również, że młodzi polscy przedsiębiorcy cechują się wysokim poziomem kreatywności.

Przykładem jest tutaj startup polskiego studenta o nazwie NIRBY, który również narodził się w ramach takiego konkursu dla młodzieży, a dziś może zrewolucjonizować rolnictwo.

Real Madryt wygrał Ligę Mistrzów

Po tym, jak Real Madryt wygrał 1 czerwca swój piętnasty puchar Ligi Mistrzów, pokonując w finale Borussię Dortmund 2:0, po bramkach Daniego Carvajala i Viniciusa Júniora, prezes klubu Florentino Pérez powiedział, że “wygrana ta jest pierwszym krokiem w kierunku szesnastego pucharu Ligi Mistrzów”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...