Już 16 grudnia po raz 14. zostaną ogłoszone wyniki Kompasu Młodej Sztuki, unikatowego rankingu najlepszych młodych artystów. Zostaną też wręczone nagrody laureatom KMS 2024. Zwycięzca otrzyma 20 tysięcy złotych, a laureaci trzech pierwszych nagród odbędą rezydencję artystyczną na Malcie.
O Kompasie Młodej Sztuki 2024, w rozmowie z redaktorem Telewizji Biznesowej, Markiem Klapą, opowiada Kama Zboralska, Dyrektorka Programowa Warszawskich Targów Sztuki. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czym jest Kompas Młodej Sztuki?
Kama Zboralska wyjaśniła, że “najpierw, w 2007 roku powstał Kompas Sztuki. Dotyczył on artystów obecnych na rynku sztuki po 1945 roku – czyli sztuki współczesnej. Szybko okazało się jednak, że galerie biorące udział w typowaniu tego rankingu nie były w stanie umieszczać w nim młodych, zdolnych artystów”.
W związku z tym w 2008 roku Kama Zboralska stworzyła Kompas Młodej Sztuki. Najpierw ukazywał się on co dwa lata, a od 2014 okazuje się on co roku. W tym roku w Kompasie Młodej Sztuki głosowało 86 wyselekcjonowanych galerii sztuki współczesnej z całej Polski.
Swoje rankingi typowali szefowie oraz właściciele prywatnych i publicznych placówek, profesjonaliści najwyższego szczebla. Kierując się osiągnięciami z ostatniego roku podają po 5 nazwisk, ich zdaniem najlepszych twórców, jedynym ograniczeniem jest wiek – maksymalnie 35 lat. Pierwszy otrzymuje 5 punktów, drugi – 4, itd.
Kama Zboralska o wystawie pokonkursowej Kompasu Młodej Sztuki
Kama Zboralska oznajmiła, że “od 17 grudnia do 17 stycznia można w jednym miejscu – w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie – zobaczyć dzieła czołówki polskich młodych artystów. 16 grudnia ogłoszone zaś zostaną wyniki 14. Kompasu Młodej Sztuki”.
Jakie mamy obecnie trendy w sztuce młodych artystów?
Kama Zboralska oświadczyła, że “już od dłuższego czasu do głosu w Polsce dochodzi sztuka feministyczna. W efekcie, choć w 2008 roku w Kompasie Młodej Sztuki były tylko dwie artystki. W tym roku w rankingu mamy już zaś zdecydowaną przewagę kobiet”.
Kama Zboralska wskazała, że sztuka feministyczna polskich artystek jest mocna w przekazie. Artystki chcą poprzez swoją sztukę przybliżyć skomplikowaną psychikę kobiety. Właśnie to stanowi główny wątek w ostatnich latach w Kompasie Młodej Sztuki. Drugim głównym wątkiem jest natomiast ekologia i obawa o przyszłość naszej planety.