Kolejny gorący tydzień na rynkach – PULS RYNKÓW

W najnowszym odcinku programu “PULS RYNKÓW”, Marcin Kiepas, Analityk Tickmill przedstawia prognozy dla najpopularniejszych indeksów giełdowych oraz par walutowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Analiza pary EUR/USD

Poprzedni tydzień na parze EUR/USD rozpoczął się od luki spadkowej. Słabość euro pojawiła się na skutek niespodziewanego rozwiązania francuskiego parlamentu i ogłoszenia przedterminowych wyborów. Następnie dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych wywołały odbicie na kursie tej pary walutowej.

Nie trwało ono jednak długo. W kolejnych dniach kurs euro względem dolara znów się osłabiał, co według Marcina Kiepasa “potwierdza tezę, iż rynek eurodolara tkwi w długoterminowym trendzie bocznym”.

Analiza indeksu CAC 40

Na wykresie francuskiego indeksu CAC 40 wytworzyła się formacja podwójnego szczytu, która wcześniej została poprzedzona przebiciem linii trendu wzrostowego. Marcin Kiepas uważa, że “to wciąż nie koniec spadków. Dołek ze stycznia znajdujący się w okolicach 7273 punktów będzie jeszcze testowany”.

DAX 40 wchodzi w trend spadkowy

Na wykresie niemieckiego indeksu DAX 40 również mamy sygnały podażowe. Przełamanie 50-dniowej średniej kroczącej oraz linii trendu wzrostowego sugeruje, w opinii Marcina Kiepasa, że rynek zmierza w kierunku minimów z kwietnia.

WIG20 broni 2400 punktów

Indeksowi WIG20 w ostatnim czasie udało się obronić okolice 2400 punktów. Teraz obserwujemy odbicie w górę, lecz według Marcina Kiepasa “liczba sygnałów podażowych sugeruje, że to tylko korekcyjne odreagowanie trwających od połowy maja spadków. W efekcie, ruch spadkowy jeszcze się nie zakończył”.

S&P 500 utknął w trendzie bocznym

Na Wall Street hossa cały czas trwa. Marcin Kiepas zwrócił uwagę, że “choć rynek jest już wykupiony i realizacja zysków już niebawem pewnie się pojawi, to w żadnym wypadku nie zagraża ona trendowi wzrostowemu”.

EUR/PLN – polski złoty się osłabia

Wzrost awersji do ryzyka negatywnie odbił się na notowaniach złotego. W efekcie, zaczął on tracić do głównych walut. Na parze EUR/PLN doszło już nawet do wybicia górą z kanału spadkowego.

Marcin Kiepas ostrzega, że “jeśli w najbliższych dniach nie dojdzie do cofnięcia kursu i powrotu do kanału, może nas czekać ruch wzrostowy nawet do poziomu 4.49 PLN”.

Analiza pary GBP/USD

Na parze GBP/USD doszło zaś do wybicia z kanału wzrostowego, co według Marcina Kiepasa, stanowi wyraźny podażowy sygnał i zapowiedź głębszego zejścia.

Na jakie dane makroekonomiczne zwrócić uwagę w tym tygodniu?

W piątek, 21 czerwca czeka nas seria publikacji czerwcowych indeksów PMI. Zdaniem Marcina Kiepasa warto tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na odczyty z Francji, Niemiec i Strefy Euro, gdyż kondycja europejskiej gospodarki wciąż jest naprawdę słaba.

Interpretacja tych publikacji powinna być dość jednowymiarowa: lepsze od oczekiwań analityków odczyty powinny przyczynić się do poprawy nastrojów na rynkach w Europie, zaś słabsze – do jeszcze większego pogorszenia sentymentu.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.