Kawalerki – sport narodowy Polaków | Okiem EKSPERTA

Dr hab. Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, podczas Warsaw Passive Investment Conference omawia ciekawy rodzaj inwestycji, jakim są ETF-y. Dlaczego kawalerki i inne nieruchomości stały się sportem narodowym Polaków? Co wiemy o ETF-ach? Jakie jest obecnie zainteresowanie tą formą inwestycji? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Skąd porównanie kawalerek do ETF-ów?

Dr hab. Katarzyna Sekścińska wyjaśniła, że inwestowanie w nieruchomości jest dziś sportem narodowym Polaków. Zdaniem ekspertki alternatywę dla tej inwestycji stanowią fundusze ETF.

W przeciwieństwie do nieruchomości, w tym przypadku natychmiast otrzymujemy informację zwrotną, jak kształtuje się jej cena. Mieszkania mogą zaś przekłamywać rzeczywistość – nie wiemy, ile nieruchomość będzie warta, dopóki nie postanowimy jej sprzedać.

Fundusze ETF stanowią więc swego rodzaju kompromisowe rozwiązanie, gdyż zachowują się one dość stabilne. Nie będą one stanowić prawdziwego statusu kawalerki, ponieważ nie jest to inwestycja, która stanowi wyznacznik sukcesu w społeczeństwie. Warto się jednak zastanowić, jakiego rodzaju korzyści zapewniają ETF-y, co je wyróżnia na tle mieszkań.

Czy opłaca się inwestować w mieszkania za pomocą kredytu?

Dr hab. Katarzyna Sekścińska zaznaczyła, iż “z reguły zapominamy, że zaciągamy kredyt, koncentrując się tylko na tym, że mamy mieszkanie. Często bowiem zdarza się tak, że jeśli zastanowimy się, kiedy wygenerujemy realne zyski z mieszkania, uwzględniając koszty kredytu, to wizja ta będzie dość pesymistyczny”.

W praktyce, musielibyśmy bardzo długo posiadać mieszkania i czerpać z niego dochody za pomocą wynajmu, aby zwrot z takiej inwestycji mógłby pokryć się z tym, co otrzymujemy inwestując w fundusze ETF.

Dlaczego młodzi nie interesują się funduszami ETF?

Zdaniem dr hab. Katarzyny Sekścińskiej młodzi nie interesują się funduszami ETF, ponieważ nie budzą one społecznego podziwu, jak mieszkania. Na dodatek świadomość ETF-ów jest bardzo niska. O nieruchomościach i ich statusie wie zaś każdy od dziecka.

Ponadto, młodzi lubią inwestować w aktywa, które mogą zapewnić im szybki zysk i błyskawiczną zmianę ich życiowej sytuacji. Mowa tu więc o kryptowalutach. Fundusze ETF zachowują się zaś stabilnie.

Na kim spoczywa odpowiedzialność budowania świadomości o ETF?

Dr hab. Katarzyna Sekścińska uważa, że odpowiedzialność budowania świadomości o ETF spoczywa na przedstawicielach rynku kapitałowego i osobach związanych z tym rynkiem. Ta część społeczeństwa powinna przekazywać rzetelną informację w sposób, który zmienia postawy, a nie tylko daje wiedzę.

Mimo wszystko ciężar edukacyjny powinien być również położony na środowisku domowym. Rodzice powinni kształcić mądre postawy u swoich dzieci, a także jednocześnie filtrować informacje, które przekazują.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...