Kawalerka to towar luksusowy? Będzie nowy podatek dla flipperów?

W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate, prezentuje najświeższe wiadomości z polskiego rynku nieruchomości. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Dlaczego kawalerki drożeją?

Z danych Otodom Analytics wynika, że w lutym 2024 roku średnia cena ofertowa dyktowana za mieszkania o powierzchni do 40 metrów kwadratowych. Na warszawskim rynku wtórnym zatrzymała się na 20 032 złotych za metr kwadratowy. To o 3,4% więcej niż w styczniu i jednocześnie o 32,4% więcej niż przed rokiem.

Nominalnie sprzedający oczekiwali przeciętnie o ponad 4900 złotych za metr kwadratowy więcej niż w lutym 2023 roku. Dla porównania, w lutym 2023 wzrost średniej ceny ofertowej w ujęciu rocznym wyniósł 3,8%.

Warszawie w tempie wzrostu stawek wtórowało drugie najdroższe polskie miasto – Kraków, gdzie w lutym 2024 roku za kawalerki z drugiej ręki oczekiwano przeciętnie 17 448 złotych za metr kwadratowy – o 31,3% więcej niż rok wcześniej. O więcej niż 20% w ciągu roku wzrosła także wycena kawalerek w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu.

W ostatnich dwunastu miesiącach wyraźnie, choć jednak nieco wolniej, rosły przeciętne oczekiwania deweloperów, którzy w ogłoszeniach dotyczących kawalerek wpisywali średnio nawet o 24,5% więcej niż przed rokiem.

Taka sytuacja miała miejsce w Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa dyktowana za nowe kawalerki przekroczyła po raz pierwszy 17 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W Warszawie zanotowano przeciętnie już blisko 18 500 złotych za metr kwadratowy – “jedynie” o 15,1 proc. więcej niż przed rokiem.

Tak silny wzrost oczekiwań sprzedających mieszkania to zarówno efekt wystrzału popytu na mieszkania generowanego dopłatami do kredytów mieszkaniowych w ramach programu “Bezpieczny kredyt 2%”, jak i przetrzebieniem struktury ofert i wyprzedażą tańszych, a więc dostępniejszych i zarazem obniżających średnią cenę, mieszkań.

W jakich miastach w Polsce są najtańsze kawalerki?

Wśród dużych miast najmniej za kawalerki zapłacimy w Łodzi i Katowicach. W pierwszym z nich średnia cena najmniejszych mieszkań na rynku wtórnym w lutym wyniosła 8931 złotych za metr kwadratowy, a w drugim – 9630 PLN.

Klub Lewicy chce dodatkowego opodatkowania transakcji flipperskich?

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat poinformowała, że “Klub Lewicy złożył projekt ustawy antyflipperskiej – ustawa ma na celu zniechęcenie flipperów do ich działalności, obniżenie jej opłacalności. Klub Lewicy chce uwolnić rynek od szkodliwych spekulacji, która w innych obszarach jest zakazana”.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu ma on na celu opodatkowanie flipowania mieszkań, czyli zjawiska polegającego na zakupie mieszkań w niskiej cenie, a następnie szybkiej ich odsprzedaży z zyskiem.

W projektowanej ustawie wprowadzone zostaną trzy nowe stawki PCC dotyczące umowy sprzedaży nieruchomości stanowiących lokale mieszkalne:

  • 10% – w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem roku od jego zakupu
  • 6% – w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego w okresie od roku, jednak przed upływem dwóch lat od jego zakupu
  • 4% – w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego w okresie od dwóch lat, jednak przed upływem trzech lat od jego zakupu

Ponadto, w projektowanej ustawie proponuje się dodatkowe rozwiązanie nakładające wyższy podatek na samych flipperów, w momencie zakupu przez nich trzeciego i kolejnego mieszkania w cyklu pięcioletnim.

Dodatkowo proponuje się, aby każdorazowo w przypadku zawierania kolejnych umów zakupu lokali mieszkalnych kupujący składał przed notariuszem oświadczenie o liczbie zawartych umów w okresie pięciu lat liczonych przed daną umową, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Deweloperzy wzięli się do pracy!

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lutym deweloperzy rozpoczęli prace przy budowie ponad 14 tysięcy nowych mieszkań. To o 115,2% więcej rok do roku. Tym samym tegoroczny luty był najlepszym pod tym względem miesiącem od czerwca 2022 i jednocześnie najlepszym drugim miesiącem roku w historii.

Luty przyniósł także ożywienie w przypadku nowych budów prowadzonych przez inwestorów indywidualnych, którzy zaczęli budować 5873 domy jednorodzinne – o 48,7% więcej niż przed rokiem, jednak mniej zarówno niż w lutym 2022 jak i w 2020.

Łącznie Główny Urząd Statystyczny w lutym naliczył nieco ponad 20 tysięcy nowych budów. Pod koniec miesiąca w budowie pozostawało z kolei 806 400 mieszkań i domów – o 3600 więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Po miesiącu przerwy ponownie 15 tysięcy przekroczyła liczba lokali mieszkalnych oddanych do użytku. Dwie trzecie z nich (9796) do użytku przekazali deweloperzy, co oznaczało wzrost o 16,2% w ujęciu rocznym. Więcej mieszkań do użytku trafiło jedynie w lutym 2022 roku.

Słaby styczeń sprawił jednak, że biorąc pod uwagę dwa pierwsze miesiące 2024 roku, do użytku trafiło o blisko 12% mniej nowych mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Po stronie inwestorów indywidualnych obniżka wyniosła 20%. Deweloperzy oddali do użytku z kolei o 6% mniej lokali mieszkalnych niż w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2023.

Na stabilnym poziomie, w pobliżu 15 tysięcy miesięcznie, utrzymuje się z kolei liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę przez deweloperów. Lutowy wynik był o 44% wyższy od ubiegłorocznego. Pozwoleń było jednak mniej niż w 2022 i 2021 roku.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...