Kawa i złoto uratują Twoje inwestycje we wrześniu!

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Artyści rynków” dziennikarz ekonomiczny Jacek Brzeski oraz jego goście: Maciej Leściorz – Dyrektor ds. Sprzedaży i Edukacji w CMC Markets i Łukasz Wardyn – dyrektor na Europę Wschodnią w CMC Markets przyglądają się aktualnej sytuacji na rynkach finansowych:

Analiza indeksu DAX 40

Łukasz Wardyn ostrzega, że na indeksie DAX 40, po osiągnięciu nowego historycznego szczytu, pojawiła się formacja objęcia bessy, co stanowi realne zagrożenie dla europejskich indeksów giełdowych.

Jak obniżki stóp procentowych w strefie euro wpłyną na indeksy europejskie?

Łukasz Wardyn obawia się, że obniżki stóp procentowych EBC zostały już przez europejskie rynki zdyskontowane. Co gorsza, wyniki poszczególnych europejskich gospodarek są słabe. Z drugiej strony za wzrosty indeksów odpowiadają ostatnio jedynie spółki o znaczeniu globalnym, a nie lokalnym.

Prognozy dla indeksu S&P 500

Maciej Leściorz stwierdził, że przez pewien czas na amerykańskim rynku będzie utrzymywał się podwyższony poziom zmienności oraz wrażliwość na publikacje danych makroekonomicznych. W ostatnich dniach indeksowi S&P 500 zaczęły ciążyć akcje producentów chipów, które wcześniej były motorem napędowym wzrostów.

Czy krach na Nikkei 225 się powtórzy?

Łukasz Wardyn zaznaczył, że “japoński rynek cały czas jest niebezpieczny, pojawiają się na nim mocne ruchy i luki płynnościowe – nawet na spółkach o dużej kapitalizacji. Z czasem powinniśmy jednak zaobserwować uspokojenie notowań, a jeśli utworzy się dołek, to inwestorzy pewnie stwierdzą, że najgorsze już za nimi”.

Dlaczego akcje chińskich producentów samochodów elektrycznych spadają?

Maciej Leściorz zwrócił uwagę, iż “jako że sprzedaż chińskich samochodów elektrycznych rośnie, z popytem nie ma zatem problemu, to za spadek muszą odpowiadać marże. I faktycznie, duża konkurencja na wewnętrznym rynku chińskim sprawia, że marże muszą być wciąż obniżane”.

W efekcie, ta perspektywiczna branża w ostatnim czasie ewidentnie podupadła w oczach inwestorów.

Analiza kursu polskiego złotego

Łukasz Wardyn podkreślił, iż “nie należy spodziewać się obniżek stóp procentowych NBP w najbliższym terminie. Mamy bowiem obecnie otoczenie polityczne i konkretne dane, które sprawiają, że Rada Polityki Pieniężnej nie ma powodów, by się spieszyć. Polska jest teraz na fali wznoszącej, jeśli chodzi o inflację”.

Fala wznosząca wynika z uwolnienia cen energii, kwestii akcyzowych czy presji wzrostów płac. W rezultacie, zdaniem eksperta, wzrosty cen zaczną dynamicznie schodzić dopiero pod koniec stycznia. Następnie po kilku miesiącach, Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych.

Z tego powodu, przy jednoczesnych spadkach stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i strefie euro, złoty powinien pokazywać moc.

Nadpodaż ropy naftowej może drastycznie obniżyć ceny?

Maciej Leściorz oznajmił, że “na rynku ropy naftowej mamy obecnie sporo czynników spadkowych – popyt kształtuje się na niskim poziomie, dane z chińskiego przemysłu nie napawają optymizmem, a ostatnie dane zaczęły budzić obawy, że czeka nas spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych”.

Co więcej, OPEC prawdopodobnie zwiększy produkcję w październiku. Dodatkowo produkcja ropy naftowej w Libii ma już niebawem wrócić do normy. Nadpodaż i presja na ceny ropy powinny się zatem utrzymywać. Pod kątem technicznym, na wykresie ropy naftowej WTI tuż pod poziomem 70 USD za baryłkę znajduje się istotne wsparcie.

Przebicie tej bariery ustanowiłoby zaś nowe roczne minima, dlatego w takiej sytuacji mógłby pojawić się nawet popyt spekulacyjny. W ujęciu krótkoterminowym spadki w tych okolicach mogą zostać zatrzymane. W ujęciu długoterminowym nie ma natomiast żadnych argumentów za wzrostami na rynku ropy naftowej.

Banki centralne mogą podbić cenę złota jeszcze wyżej?

Łukasz Wardyn wskazał, że “zakupy banków centralnych są istotne, ponieważ stanowią one faktyczny popyt na rynku złota, co dodatkowo działa na wyobraźnię pozostałej części rynku. Jednocześnie Bitcoin ma się gorzej, co oznacza, że wiele funduszy hedgingowych będzie sprzedawać kryptowaluty i dokupywać złoto”.

Argumentami za dalszym wzrostem złota jest również geopolityka, a konkretnie brak stabilności na Bliskim Wschodzie; oraz słabość dolara amerykańskiego. Siła trendu wzrostowego jest zatem na tym rynku bardzo mocna.

Dlaczego kawa Arabica i Robusta będą drożeć?

Maciej Leściorz zwrócił uwagę, że “kawa Robusta ustanowiła ostatnio historyczny szczyt, co jednak nie jest kwestią popytu, a podaży – pogoda krzyżuje plany, jeśli chodzi o uprawy w Wietnamie i Indonezji, Mowa tutaj o drugim i czwartym światowym producencie kawy Robusta”.

Trend wzrostowy kawy Arabica wynika zaś z ubiegłorocznego wzrostu cen nawozów, a także z niekorzystnych warunków pogodowych – na początku roku w Brazylii mieliśmy rekordowe temperatury, natomiast w sierpniu uprawom zaszkodziły przymrozki. W rezultacie, tutaj również w tym roku również mamy długoterminowe niedobory.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Ambra Robert Ogór

Robert Ogór, prezes zarządu AMBRA S.A. na antenie Telewizji Biznesowej

0
Robert Ogór, Prezes Zarządu AMBRA w najnowszej rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej omawia sytuację na rynku alkoholi. Oto, czego się dowiedzieliśmy. https://youtu.be/OLfBMDhOwSc?si=4ATi1RYqRTVx-jSN Jakie...