Katarzyna Nowak o wyzwaniach polskiego tenisa w latach 90. – Część #2

W drugiej części wywiadu redaktora naczelnego Telewizji Biznesowej, Tymoteusza Nowaka, z Katarzyną Nowak, prekursorką tenisa zawodowego w Polsce, przenosimy się do roku 1992, aby przyjrzeć się kondycji polskiego tenisa w tamtych czasach.

Katarzyna Nowak opowiada o wyzwaniach, z jakimi musieli zmierzyć się polscy tenisiści na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy infrastruktura była w powijakach, a wsparcie finansowe praktycznie nie istniało.

Jak polskie tenisistki walczyły o miejsce w turnieju olimpijskim? Jak wyglądały realia sportu w Polsce tuż po transformacji ustrojowej? Przekonamy się poniżej:

Jak wyglądał ranking WTA w 1992 roku?

W 1992 roku numer 1 rankingu WTA była Monica Seles. Za jej plecami znajdowały się Steffi Graff, Arantxa Sánchez Vicario, Jennifer Capriati czy Mary Joe Fernández.

Jak wyglądała infrastruktura tenisowa w Polsce w latach dziewięćdziesiątych?

Katarzyna Nowak oznajmiła, że początek lat dziewięćdziesiątych w Polsce był szalenie trudny, jeśli chodzi o tenis. Katarzyna Nowak nie miała jakiegokolwiek wsparcia finansowego, żaden systemowe struktury nie zostały jeszcze wykształcone, nie było tutaj mowy o profesjonalizacji tenisa.

Mimo wszystko Katarzyna Nowak w 1992 roku zdołała się zakwalifikować na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie. Tenisistka praktycznie do samego końca nie wiedziała jednak czy ostatecznie weźmie w nich udział, ponieważ Polski Komitet Olimpijski był to tenisa nastawiony negatywnie, nie przeznaczył na ten cel żadnych pieniędzy.

Ostatecznie to ojciec Katarzyny Nowak został kierownikiem polskiej tenisowej ekipy olimpijskiej, ale wszelkie koszty musiał pokryć samodzielnie, wraz z córką.

Jak zmienił się tenis od lat dziewięćdziesiątych?

Katarzyna Nowak zaznaczyła, że “tenis w Polsce niesamowicie się rozwinął od lat dziewięćdziesiątych – zwłaszcza, jeśli chodzi o infrastrukturę i liczbę turniejów. Wcześniej, do 1990 roku, nie było mowy o jakiejkolwiek profesjonalizacji tenisa w Polsce, wszystkie środki były przeznaczane na sporty drużynowe”.

W tenis w Polsce poważnie zainwestowano dopiero w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. W efekcie, w Polsce zaczęto organizować nawet turnieje o randze międzynarodowej, które były transmitowane w telewizji. Nasz kraj zaczął więc oferować ogromne możliwości dla młodych utalentowanych polskich tenisistów.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.