Marcin Kiepas, Analityk Tickmill, w rozmowie z redaktorem Telewizji Biznesowej, Markiem Klapą omawia bieżące wydarzenia i przedstawia prognozy dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz rynku złota. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Jak rozmowa Trumpa z Putinem wpłynęła na rynki?
Marcin Kiepas oznajmił, że “na rynkach reakcji na rozmowę telefoniczną Donalda Trumpa z Władimirem Putinem po prostu nie było. Rynki prawdopodobnie przeszły już z negocjacjami dotyczącymi zakończenia wojny w Ukrainie do porządku dziennego”.
Zdaniem analityka inwestorzy co prawda ciągle zakładają, że w horyzoncie kilku miesięcy dojdzie do zakończenia działań zbrojnych, ale nie precyzują tego terminu i nie reagują na nowe informacje napływające w związku z tym tematem.
Marcin Kiepas o sytuacji w Turcji
Marcin Kiepas poinformował, że “w Turcji pod zarzutem korupcji i wspierania organizacji terrorystycznych aresztowano burmistrza Stambułu, największego przeciwnika politycznego prezydenta Erdogana. Wywołało to prawdziwą eksplozję na tureckim rynku finansowym. Lira w pewnym momencie traciła aż 10% do dolara amerykańskiego”.
Ponadto, również na giełdzie w Turcji mogliśmy zaobserwować spadki rzędu 6%. Co gorsza, ta niepewność udzieliła się również innym europejskim aktywom. Niewykluczone, iż inwestorzy obawiają się, że ryzyko geopolityczne stanie się teraz częścią tureckiego życia publicznego, rozpoczną się rozruchy społeczne.
Marcin Kiepas zwrócił jednak uwagę, że Turcja nie jest krajem, który istotnie wpływa na to, co dzieje się w Europie Środkowej i Zachodniej. Być może więc kapitał, który będzie odpływał w rynku tureckiego za kilka tygodni w jakiejś części trafi do Polski, gdzie wciąż są dobre perspektywy – zarówno jeśli chodzi o złotego, jak i GPW.
Sytuacja na GPW okiem Marcina Kiepasa
Marcin Kiepas stwierdził, że w tej chwili najwięcej zależy od Rezerwy Federalnej USA. Jeśli Fed zasugeruje powrót do obniżek stóp procentowych, to na Wall Street może dojść do powrotu do wzrostów, co siłą rzeczy przełożyłoby się na dobre nastroje w Europie i na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Nie zmienia to faktu, iż nawet jeśli to się nie wydarzy, to według analityka prędzej czy później indeks WIG pokona poziom 100 000 punktów, ponieważ perspektywy dla polskiej gospodarki są cały czas dobre, wzrost PKB Polski, podobnie jak Niemiec, ma w tym roku wyraźnie przyspieszyć.
Hossa na GPW, trwająca od jesieni 2022 roku powinna zatem być kontynuowana, zwłaszcza że wyceny polskich akcji wciąż są niskie, w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie będą nas czekać obniżki stóp procentowych NBP, a na dodatek dolar się osłabia.
Prognozy dla rynku złota
Marcin Kiepas wskazał, że “po przełamaniu przez złoto poziomu 3000 dolarów za uncję, kolejnym celem powinien być poziom 4000 USD, ponieważ trend wzrostowy jest silny, banki centralne masowo kupują ten kruszec, a dolar osłabia się”.