Jedno kliknięcie i stracisz wszystko! Metody ochrony przed oszustwami w sieci

W najnowszym “Poranku z Rynkami” redaktor Telewizji Biznesowej, Marek Klapa rozmawia z Mateuszem Ossowskim, CEE Channel Manager w Barracuda Networks na temat kluczowych aspektów cyberbezpieczeństwa w kontekście płatności online i subskrypcji.

Ekspert wyjaśnia, czy warto zapisywać karty płatnicze w aplikacjach i jakie zagrożenia mogą się z tym wiązać. Jak skutecznie monitorować swoje transakcje bankowe? Dlaczego warto rozważyć korzystanie z wirtualnych kart płatniczych? Przekonamy się poniżej:

Jak pomóc seniorom w korzystaniu z nowoczesnych technologii?

Mateusz Ossowski zwrócił uwagę, że dziadek i babcia są najczęściej cyfrowo wykluczeni. Jeśli jednak chcą oni korzystać z najpopularniejszych aplikacji mobilnych do komunikacji oraz posiadać e-mail i bankowość elektroniczną, są oni narażeni na wiele zagrożeń.

Aby ich nauczyć bezpiecznego korzystania z tych rozwiązań, należy do nich mówić powoli, głośno i wyraźnie.

Metoda “na wnuczka” – jak zabezpieczyć seniorów przed popularnymi oszustwami telefonicznymi?

Mateusz Ossowski oznajmił, że “metoda na wnuczka niestety jest skuteczna. Z reguły oszuści posiadają bowiem numery seniorów oraz dane o nich z książki telefonicznej. Istnieje jednak sposób, aby zabezpieczyć się przed tym oszustwem”.

Telefony posiadają bowiem czarną listę numerów telefonów – na niej znajdują się numery, które chcemy zablokować. Istnieją również spam blockery. Pod tym pojęciem kryją się puszki, które umieszcza się pomiędzy kablem od telefonu a telefonem.

Mateusz Ossowski o inwestycyjnych oszustwach skierowanych do seniorów

Mateusz Ossowski wskazał, że “jeśli seniorzy mają oszczędności, to często chcą je pomnożyć, aby dać je dzieciom lub wnukom. W efekcie, padają oni ofiarą oszustw inwestycyjnych”.

Jak SMS-y mogą stać się narzędziem oszustwa?

Mateusz Ossowski podkreślił, że oszuści często próbują przejąć dostęp do bankowości elektronicznej seniorów za pomocą linków umieszczanych w SMS-ach do nich.

Jak skonfigurować smartfona dla osoby starszej, aby mogła łatwo i bezpiecznie korzystać z niego?

Mateusz Ossowski zaznaczył, że dobrym pomysłem jest wyłączenie Wi-Fi i udostępnienie danych sieci komórkowej jedynie do kilku aplikacji, takich jak e-mail, bankowość elektroniczna czy komunikatory, z których senior korzysta.

Jakie zagrożenia wiążą się z paczkami pobraniowymi, które odbierają starsze osoby?

Mateusz Ossowski zwrócił uwagę, że seniorzy z reguły posiadają gotówkę w domu i praktycznie zawsze płacą za paczki pobraniowe, które listonosz lub kurier przynosi do ich domu – nawet jeśli nic nie zamawiali i nie wiedzą, co się w nich znajduje.

W efekcie, oszuści wysyłają im takie paczki. Należy zatem uświadomić seniorów z naszej rodziny, aby nie odbierali paczek pobraniowych, jeśli nic nie zamawiali. Jest to jednak wymagające zadanie.

Jakie są największe ryzyka związane z używaniem smartfonów przez dzieci?

Mateusz Ossowski stwierdził, że “ryzyka związane z używaniem smartfonów przez dzieci to bardzo szeroki temat. Sam smartfon jest bowiem otwartą furtką na świat, można na nim zainstalować bowiem wiele aplikacji, które mogą mieć dostęp do wielu miejsc”.

Mateusz Ossowski podkreślił, że dzieciom można ograniczyć dostęp do korzystania z zasobów Internetu, lecz należy pamiętać, iż dzieci są sprytne i nierzadko potrafią obejść te zabezpieczenia. Dlatego przede wszystkim należy sprawdzać, w jakich obszarach sieci dzieci się poruszają i jakie treści konsumują.

Czy warto zapisywać karty płatnicze w Internecie?

Mateusz Ossowski wyjaśnił, że “pośrednik płatności i tak posiada nasz numer karty, jeśli dokonaliśmy już jakiegoś zakupu za jego pomocą. Karta jest jednak najbezpieczniejszą metodą dokonywania płatności w Internecie, ponieważ posiada ona mechanizm chargeback”.

Co więcej, warto włączyć w aplikacji bankowej powiadomienia o każdej transakcji przychodzącej i wychodzącej. Dzięki temu możemy szybko zareagować, gdy pieniądze znikają nam z konta.

Czy warto korzystać z kart wirtualnych do płatności w Internecie?

Mateusz Ossowski ocenił, że “do płatności w Internecie warto korzystać z kart wirtualnych dostępnych w wielu bankach i fintechach – a zwłaszcza z jednorazowych kart wirtualnych. Wszystko dlatego, że taką kartę możemy w każdej chwili zablokować, a następnie wygenerować nową – nie będzie to miało dla nas konsekwencji”.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....