Janusz Dziurzyński, founder ABSL Poland, omawia zmiany w modelu pracy na system zdalny i hybrydowy, wdrożenia AI w firmach, a także zwiększającą się wśród obcokrajowców popularność zatrudnienia w Polsce.
Jak dzisiaj szacować rozwój biznesu? Dlaczego zmiana i transformacja to wymóg obecnych czasów? No i jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy? Czy nasz kraj jest dla nich atrakcyjny? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej:
Co musi ulec przekształceniu, aby prosperować?
Janusz Dziurzyński oświadczył, że “przez 20 lat ABSL Poland notuje spektakularny wzrost zatrudnienia, a sektor usług biznesowych rozwija się fantastycznie. Taki linearny rozwój to jednak za mało. Dziś inwestorzy patrzą głównie na wartość, jaką spółka dostarcza. Transformacja jest zatem czymś, co firma musi poważnie rozważyć”.
Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy?
Janusz Dziurzyński ocenił, że “z jednej strony rynek pracy uległ nasyceniu, a z drugiej profil poszukiwanego pracownika zmienił się diametralnie. Dziś coraz częściej, aby dostarczać usługi i produkty na najwyższym poziomie, trzeba posiadać wykwalifikowaną kadrę – na przykład właścicieli globalnych procesów”.
Czy praca hybrydowa jest wyzwaniem dla firm?
Janusz Dziurzyński stwierdził, że “sektor usług biznesowych zdał egzamin, jeśli chodzi o skokowe przejście do pracy zdalnej. Następnie, powrót do biur nie okazał się tak prosty, jak to się wydawało – pracownicy niekoniecznie byli nim zainteresowani. W rezultacie, praca hybrydowa stanowi dziś wyzwanie dla kadry zarządzającej, menedżerów i liderów”.
Czy temat AI jest poruszany na ABSL Summit?
Janusz Dziurzyński przypomniał, że temat AI był już poruszany podczas ABSL Summit 2023, w tym roku pojawia się on zaś po raz kolejny. Sektor dojrzewa bowiem do lepszego zrozumienia, co sztuczna inteligencja może robić, a czego nie powinna. To ludzie muszą bowiem nauczyć się pracować z AI.
Co więcej, możliwości sztucznej inteligencji należy rozpatrywać na kilku poziomach. Na poziomie podstawowym AI jest czymś bardzo pożądanym, gdyż zapewnia automatyzację prostych i powtarzalnych procesów. Większość firm już zatem korzysta ze sztucznej inteligencji w tym obszarze.
Kolejnym wyzwaniem jest korzystanie z inteligentnej części AI. To już naprawdę trudne zadanie, firmy dopiero zaczynają pracę nad umiejętnym korzystaniem z zaawansowanej sztucznej inteligencji, uczą się i eksperymentują w tym obszarze.
Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem dla pracowników?
Janusz Dziurzyński oznajmił, że “Polska jest bardzo atrakcyjną lokalizacją dla pracowników. Nasz kraj jest pożądany, ponieważ należy on do NATO i Unii Europejskiej. Dlatego pracownicy z Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki oraz Azji aspirują do bycia w Polsce”.
Zdaniem Janusza Dziurzyńskiego “polskie firmy powinny zatem dążyć do tego, aby praca i przyjazd tych pracowników do naszego kraju był łatwiejszy, gdyż obecnie wielomiesięczny czas oczekiwania na wizy jest skandaliczny – sektor musi nad tym popracować z ustawodawcą”.
Bariera wejścia po prostu musi być niższa – wtedy tacy pracownicy trafią do polskich centrów i zostaną w naszym kraju, gdy podniosą swoje kwalifikacje i przejdą na wyższy poziom rozwoju.