Jaka jest rola rynków kapitałowych w zrównoważonej transformacji?

ESG (r)ewolucja to nowy program emitowany na antenie Telewizji Biznesowej, w którym omawiane są tematy związane z ESG, czyli Environmental, Social and Governance – kluczowymi aspektami zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnego inwestowania.

W najnowszym odcinku programu Anna Grygiel-Tomaszewska rozmawia z Rafałem Mikusińskim – ekspertem rynku kapitałowego na temat roli rynków kapitałowych w zrównoważonej transformacji. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Dlaczego ESG jest tak bardzo istotne w funkcjonowaniu instytucji finansowych?

Rafał Mikusiński wyjaśnił, że instytucje finansowe, jako przedsiębiorstwa bardzo mocno nadzorowane w stosunku do innych sektorów gospodarki, mają szczególną rolę, gdyż podlegają one specjalnym regulacjom, a także dają finansowanie dla działalności gospodarczych.

Działalności gospodarcze powinny zaś prowadzić do poprawy sytuacji klimatycznej. Banki i fundusze inwestycyjne, za pomocą swojego finansowania, mogą z kolei wpływać na to, jak firmy będą podchodzić do kwestii ESG.

Rafał Mikusiński podkreślił również, że “coraz więcej osób zwraca uwagę na zjawisko zrównoważonego rozwoju. W efekcie, wpływa to na postrzeganie firm w przypadku ich złego zachowania w tym zakresie lub rozdźwięku między deklaracjami a swoimi realnymi działaniami”.

Co banki powinny zrobić w zakresie zrównoważonego rozwoju?

Rafał Mikusiński zaznaczył, że banki przede wszystkim mają kreować odpowiednie zmiany pod kątem kryteriów ESG w przedsiębiorstwach, które finansują. Ponadto, banki powinny doradzać firmom, jak dokonywać zrównoważonej transformacji.

Należy również pamiętać, że to bank sam decyduje czy udzieli finansowania danej firmie na dany projekt lub na jej rozwój. W efekcie, mogą one istotnie wpływać na przedsiębiorstwa – na przykład uzależniając decyzję przedsiębiorcy co do jego działalności od kosztów tego finansowania.

Oznacza to, że bank może obniżyć koszty finansowania, gdy firma będzie podejmować działania prowadzące do poprawy sytuacji klimatycznej, socjalnej i ładu korporacyjnego.

Ład korporacyjny okiem Rafała Mikusińskiego

Rafał Mikusiński stwierdził, że “ład korporacyjny pojawia się zawsze na rynku publicznym. Nie powinien się on jednak ograniczać do szanowania praw akcjonariuszy mniejszościowych, lecz obejmować całą strukturę firmy i transparentność”.

Jak ewoluuje paleta dostępnych rozwiązań finansowania w kontekście ESG?

Rafał Mikusiński oznajmił, że w tym aspekcie potrzebny jest obecnie rozwój rynku, na którym przedsiębiorstwa przychodzą po kapitał do funduszy inwestycyjnych. Ponadto, w kontekście kryteriów ESG coraz bardziej na znaczeniu zyskuje rynek zielonych obligacji.

Czy uwzględnienie kryteriów ESG ma szansę przełożyć się na wyższą stopę zwrotu dla inwestora?

Rafał Mikusiński podkreślił, że “analizowanie inwestycji to przede wszystkim analiza ryzyka, jakie ponosi inwestor”.

Bardzo ważne jest więc, by inwestor wiedział, że lokowanie kapitału w zrównoważone inwestycje dają im możliwość uniknięcia pewnych ryzyk z uwagi na to, że inwestycje te będą prowadzone zgodnie z przepisami, a na dodatek będą przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju i poprawy sytuacji klimatycznej całej gospodarki.

Czy rozwój rynku kapitałowego w Polsce w kontekście zrównoważonego rozwoju to szansa czy dodatkowy koszt?

Rafał Mikusiński oświadczył, że “rozwój rynku kapitałowego w Polsce w kontekście zrównoważonego rozwoju to nie koszt, lecz inwestycja, która zapewni w długim okresie znacznie lepsze benefity inwestorowi. Stopa zwrotu z takiej inwestycji będzie znacznie stabilniejsza. Zrównoważony rozwój w kontekście rynku kapitałowego stanowi zatem źródło szans”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...