Jak zrobić golf popularnym sportem w Polsce?

Golf – znudzone grupy bogatych emerytów przemieszczające się niespiesznie po zielonym trawniku? Nic bardziej mylnego. To ekscytujący i wymagający sport, który łączy ludzi różnych pokoleń i profesji, uczy strategii, panowania nad emocjami, pokory i relacji ze sobą i innymi. Pomaga w biznesie i otwiera wiele możliwości inwestycyjnych.

Część pola golfowego z krótko przyciętą trawą to fairway. Czasem jest to fairway to heaven, a czasem “Fairway to Hell”. Ważne, jak sobie radzimy z różnymi wydarzeniami po drodze. Tak jak w życiu.

W czwartym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Fairway to Hell”, Robert Moreń, redaktor Telewizji Biznesowej, rozmawia z Jackiem Personem – komentatorem golfa w takich kanałach, jak Eurosport, Polsat Sport i Golf Channel Polska. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czy zainteresowanie golfem w Polsce rośnie?

Jacek Person zwraca uwagę, że choć zainteresowanie golfem w Polsce cały czas jest stosunkowo niewielkie, to dobrą informacją jest fakt, że z każdym rokiem ono rośnie.

Za wzrost popularności golfa w naszym kraju odpowiada przede wszystkim Adrian Meronk, który już dwukrotnie znalazł się w czołowej dziesiątce plebiscytu na najlepszego polskiego sportowca w danym roku kalendarzowym.

Jacek Person zwrócił przy tym uwagę, że największe golfowe turnieje były transmitowane w polskich kanałach sportowych już w latach 90. Teraz zaś w telewizji w naszym kraju transmitowane są aż dwie całe ligi golfowe – liczba transmisji jest zatem większa niż kiedykolwiek wcześniej. Oglądalność tych turniejów ciągle jest jednak niska.

Czy golf w Polsce może osiągnąć taki sukces, jak skoki narciarskie?

Jacek Person zaznaczył, że skoki narciarskie są oczywistym sportem – każdy nowy widz zrozumie ich zasady już po kilku minutach. Golf w telewizji jest natomiast dość skomplikowany dla nowych widzów.

Jacek Person zwrócił ponadto uwagę, że skoki narciarskie w Polsce zdobyły gigantyczną popularność, gdy Adam Małysz był najlepszym zawodnikiem na świecie i praktycznie co tydzień wygrywał zawody.

Adrian Meronk takich sukcesów nie osiąga – i jest bardzo mało prawdopodobne, aby mu się to udało – ponieważ konkurencja jest znacznie większa, w golfa na świecie gra aż 100 milionów osób.

Mimo wszystko, zdaniem Jacka Persona “fakt, że Adrian Meronk znajduje się w gronie najlepszych 50 golfistów na świecie, jest wprost niewytłumaczalny, gdy weźmiemy pod uwagę, jak mało osób w Polsce gra w golfa”.

Czym jest gra w golfa dla Jacka Persona?

Według Jacka Persona “rekreacyjna gra w golfa to przyjemny spacer po łonie natury, w który wpleciony jest aktywny wypoczynek. Im bardziej się zaś wkręcimy w golf, tym bardziej przyjmuje on formę ekstremalnie technicznego, wymagającego fizycznie i mentalnie sportu, gdzie naszym przeciwnikiem jesteśmy my sami”.

Jak golf może pomóc w życiu i biznesie?

Jacek Person zwrócił uwagę, że “golf, podobnie jak biznes, daje fenomenalną szansę na rywalizację – zarówno ze sobą, jak i z rywalami oraz z samym polem. System handicapowy sprawia zaś, że możemy rywalizować z dużo lepszymi, jak i znacznie słabszymi od nas graczami, i to w zasadzie w każdym wieku”.

Ponadto, Jacek Person podkreślił, że grać w golfa możemy bez jakiegoś wyjątkowego przygotowania fizycznego. Jacek Person zaznaczył również, że golf uczy samodyscypliny, zaangażowania, skłonności do poświęceń i strategicznego myślenia.

Na dodatek, grając w golfa poznajemy bardzo wielu interesujących ludzi, dzięki czemu możemy nawiązywać i rozwijać wartościowe relacje biznesowe.

Czy warto uczyć dzieci gry w golfa?

Jacek Person uważa, że z perspektywy rodziców zdecydowanie warto jest zachęcać swoje dzieci do gry w golfa i inwestować ich rozwój w tym obszarze. Co więcej, sam Jacek Person jest doskonałym przykładem, że w ten sposób można osiągnąć sukces związany z golfem.

Jacek Person o rozwoju golfa w Polsce

Jacek Person zaznaczył, że golf “jest bardzo czasochłonnym sportem. Aby więc golf w ujęciu rekreacyjnym intensywnie rozwijał się w Polsce, musiałoby dojść do wzrostu dochodów i poziomu klasy średniej w naszym kraju – tak, jak to miało miejsce w Stanach Zjednoczonych”.

Zdaniem Jacka Persona pozytywnie na wzrost popularności golfa na całym świecie byłoby zaakceptowanie przez golfistów rund liczących sześć i dziewięć dołków. Gdybyśmy skrócili czas gry i zmniejszyli rozmiar pól, to znacznie więcej osób zainteresowałoby się golfem w ujęciu rekreacyjnym.

Jacek Person uważa, że przyszłością golfa będzie właśnie gra w ujęciu nietradycyjnym, na krótszych polach, mniej czasochłonna.

Jak sztuczna inteligencja i nowe technologie pomagają w rozwoju golfa?

Jacek Person uważa, że już za dwa lata sztuczna inteligencja będzie lepszym komentatorem od niego. Co więcej, Jacek Person jest zaskoczony, jak szybko technologia w kontekście symulatorów golfowych idzie do przodu. Oprogramowanie jest coraz lepsze, a wirtualne pola są coraz bardziej zbliżone do rzeczywistości.

Jacek Person zaznaczył przy tym, że “symulatory golfowe nigdy nie będą tym samym sportem, co tradycyjny golf, który charakteryzuje się spacerami na świeżym powietrzu, po 18 dołkach. Symulator ogranicza zaś golfowe doświadczenie do samych uderzeń”.

Jak zacząć grać w golfa?

Jacek Person jest zdania, że każda osoba rozważająca rozpoczęcie gry w golfa powinna w pierwszej kolejności znaleźć najbliższy obiekt najbliżej siebie – niezależnie czy mowa tutaj o polu golfowym, symulatorze czy strzelnicy golfowej.

Co jednak bardzo istotne, według Jacka Persona “rozpoczęcie naszej przygody z golfem powinno przebiegać pod okiem trenera. Jest to sport bardzo techniczny, kontakt z trenerem ułatwia nam zaś postawienie pierwszych kroków w golfie w bezpieczny sposób”.

Jacek Person zaznaczył również, że “pierwsze kilka godzin kursu gry w golfa nauczy nas podstaw gry, zasad oraz – co bardzo ważne – etykiety gry w golfa, czyli dbania o pole golfowe i bezpiecznej gry”.

Czy golf uzależnienia?

Jacek Person i Robert Moreń stwierdzili, że ludzie dzielą się na dwie kategorie – tych, których golf od pierwszego uderzenia wciąga; oraz tych, których odrzuca.

Dużą rolę w tym obszarze mają trenerzy – jeśli odpowiednio przeprowadzą oni pierwszy kontakt swojego ucznia z golfem, istnieje duża szansa, że skutecznie zachęcą ich oni do uprawiania tej dyscypliny, choćby rekreacyjnie.

Czy po Adrianie Meronku więcej polskich golfistów odniesie wielki sukces?

Jacek Person uważa, że po Adrianie Meronu w golfie będzie pojawiało się coraz więcej zawodowych graczy w Polsce.

Nie ma jednak pewności, że którykolwiek z nich zajdzie tak daleko, jak Adrian Meronk, gdyż na całym świecie każdego roku w golfie pojawiają się dziesiątki tysięcy nowych zawodowych graczy – a tylko maksymalnie 15 osób z danego rocznika jest w stanie dojść do PGA Tour.

Co najbardziej zaskoczyło Jacka Persona podczas jego przygody z golfem?

W całej karierze Jacka Persona jako komentatora największym zaskoczeniem było ostatnie zwycięstwo Adriana Meronka w Andaluzji – gdyż po 5 dołkach rundy finałowej miało on zaledwie 0,5% szans na zwycięstwo. Jego końcowe uderzenia na trzech kolejnych dołkach okazały się bowiem iście nieprawdopodobne.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...