W 65. odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu RTG Nieruchomości Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli oraz jego goście Marcin Pałucki i Przemysław Mazek – właściciele firmy “Dobry Grunt” rozmawiają o inwestowaniu w grunty. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Jak powstał “Dobry Grunt”?
Marcin Pałucki przez 16 lat prowadził kancelarię prawniczą. Następnie doszedł on do wniosku, że chce szukać szczęścia biznesowego w innych obszarach. Interesował go biznes, który da się skalować.
W efekcie, ze swoim wspólnikiem zaczął on robić projekty nieruchomościowe na Warmii i Mazurach. Następnie poznał on Przemysława Mazka, który już od lat działał w branży nieruchomości – najpierw jako pośrednik, a następnie jako osoba samodzielnie inwestująca w grunty.
Z czasem Marcin Pałucki i Przemysław Mazek zdecydowali się oficjalnie wspólnie prowadzić “Dobry Grunt” – grupę już kilkunastu spółek celowych działających w obszarze land development.
Czym jest land development?
Land development to nic innego, jak podniesienie wartości ziemi poprzez przygotowanie jej do zabudowy o większej intensywności.
Land development polega na kupowaniu w hurcie (od kilku do kilkudziesięciu hektarów) ziemi o dużym potencjale i po okazyjnej cenie i dokonaniu prac administracyjnych i prawnych, aby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego w celu bardziej efektywnego zabudowania.
Następnie w grę wchodzi kilka rozwiązań. Pierwszym jest podzielenie tego terenu i sprzedaży poszczególnych działek w cenach detalicznych. Drugą opcją jest sprzedanie tego terenu w całości dużemu inwestorowi.
Trzecim rozwiązaniem jest zaś samodzielne (lub przy nawiązaniu współpracy z generalnym wykonawcą) przeprowadzenie inwestycji deweloperskiej. Ponadto, Marcin Pałucki i Przemysław Mazek często dzielą ziemię, której podnoszą wartość na strefy – w tym strefę zabudowy apartamentowej, jednorodzinnej, rekreacyjnej czy restauracyjnej.
Czy Mazury nie są już zbytnio skomercjalizowane?
Marcin Pałucki i Przemysław Mazek uważają, że w porównaniu do innych obszarów w Polsce i na świecie, Warmia i Mazury nie są jeszcze zbyt mocno zurbanizowane. Kluczem do sukcesu jest umiejętne realizowanie inwestycji deweloperskich na Mazurach – w taki sposób, aby wtopić się w przyrodę, bez zdominowania jej.