Jak zarabiać na gruntach? Sposoby zarabiania na gruntach

W 65. odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu RTG Nieruchomości Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli oraz jego goście Marcin Pałucki i Przemysław Mazek – właściciele firmy “Dobry Grunt” rozmawiają o inwestowaniu w grunty. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak powstał “Dobry Grunt”?

Marcin Pałucki przez 16 lat prowadził kancelarię prawniczą. Następnie doszedł on do wniosku, że chce szukać szczęścia biznesowego w innych obszarach. Interesował go biznes, który da się skalować.

W efekcie, ze swoim wspólnikiem zaczął on robić projekty nieruchomościowe na Warmii i Mazurach. Następnie poznał on Przemysława Mazka, który już od lat działał w branży nieruchomości – najpierw jako pośrednik, a następnie jako osoba samodzielnie inwestująca w grunty.

Z czasem Marcin Pałucki i Przemysław Mazek zdecydowali się oficjalnie wspólnie prowadzić “Dobry Grunt” – grupę już kilkunastu spółek celowych działających w obszarze land development.

Czym jest land development?

Land development to nic innego, jak podniesienie wartości ziemi poprzez przygotowanie jej do zabudowy o większej intensywności.

Land development polega na kupowaniu w hurcie (od kilku do kilkudziesięciu hektarów) ziemi o dużym potencjale i po okazyjnej cenie i dokonaniu prac administracyjnych i prawnych, aby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego w celu bardziej efektywnego zabudowania.

Następnie w grę wchodzi kilka rozwiązań. Pierwszym jest podzielenie tego terenu i sprzedaży poszczególnych działek w cenach detalicznych. Drugą opcją jest sprzedanie tego terenu w całości dużemu inwestorowi.

Trzecim rozwiązaniem jest zaś samodzielne (lub przy nawiązaniu współpracy z generalnym wykonawcą) przeprowadzenie inwestycji deweloperskiej. Ponadto, Marcin Pałucki i Przemysław Mazek często dzielą ziemię, której podnoszą wartość na strefy – w tym strefę zabudowy apartamentowej, jednorodzinnej, rekreacyjnej czy restauracyjnej.

Czy Mazury nie są już zbytnio skomercjalizowane?

Marcin Pałucki i Przemysław Mazek uważają, że w porównaniu do innych obszarów w Polsce i na świecie, Warmia i Mazury nie są jeszcze zbyt mocno zurbanizowane. Kluczem do sukcesu jest umiejętne realizowanie inwestycji deweloperskich na Mazurach – w taki sposób, aby wtopić się w przyrodę, bez zdominowania jej.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...