Jak zacząć przygodę z inwestowaniem? Ile można zarobić inwestując na platformie Portu Poland?

Mikołaj Raczyński – Chief Investment Officer w Portu w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, wyjaśnił jak rozpocząć inwestowanie na platformie inwestycyjnej Portu Poland.

Jakie decyzje powinniśmy podjąć na starcie? Co możemy powiedzieć o kwestiach związanych z bezpieczeństwem? Czy technologia może pomóc w zarządzaniu naszym portfelem? Przekonamy się poniżej:

Od czego zacząć swoją przygodę z inwestowaniem?

Mikołaj Raczyński wytłumaczył, że przygodę z inwestowaniem należy zacząć od zadania sobie pytania: w jakim celu chcemy gromadzić oszczędności? Od tej kwestii właśnie zależy konstrukcja naszego portfela inwestycyjnego. Co istotne, gromadzić oszczędności za pomocą inwestowania możemy na kilka różnych celów.

Gdy ten aspekt zostanie już wyjaśniony, następnym krokiem jest zadanie sobie pytania: jak zainwestować środki w zależności od naszego celu? Tutaj z pomocą przychodzi platforma Portu Poland, która oferuje takie rozwiązanie, jak “portfele na miarę”. Ich zadaniem jest dopasowanie inwestycji do celu, jaki klient posiada.

W efekcie, inwestowanie z Portu Poland zaczyna się od ankiety inwestycyjnej, w której odpowiadamy jaki jest nasz cel, jaki stosunek potencjalnego zysku do ponoszonego ryzyka akceptujemy, jak bardzo obawiamy się strat.

Czy do inwestowania potrzeba dużo czasu?

Mikołaj Raczyński oznajmił, że dziś, ze względu na takie platformy jak Portu, których celem jest zapewnienie pełnej automatyzacji procesu inwestycyjnego, inwestowanie nie musi już być czasochłonne.

Dlaczego warto inwestować w fundusze ETF?

Według Mikołaja Raczyńskiego fundusze ETF zapewniają dziś najlepszą możliwą ekspozycję na rynek amerykański i europejski.

Jaką kwotę mogę zainwestować z Portu Poland?

Mikołaj Raczyński wyjaśnił, że “inwestując już zaledwie 100 złotych możemy otrzymać od Portu Poland zdywersyfikowany portfel inwestycyjny dopasowany do nas. Jest to możliwe, dzięki funduszom ETF”.

Jak Portu Poland buduje portfele inwestycyjne?

Budowa portfela inwestycyjnego przez Portu Poland polega na tym, że doświadczeni menedżerowie zarządzający aktywami i funduszami dopasowują strukturę danego portfela na wybrany profil ryzyka. Następnie, za pomocą odpowiednich algorytmów, portfel ten jest każdego dnia rebalansowany. Tak właśnie działa robodoradztwo.

Na czym polega rebalansowanie portfela inwestycyjnego w Portu Poland?

Mikołaj Raczyński wytłumaczył, że rebalansowanie portfela inwestycyjnego w Portu Poland, aby udział akcji (z poszczególnych giełd, z odmiennych regionów świata) oraz udział obligacji w wartości naszego portfela utrzymywał się na tym samym poziomie, niezależnie od sytuacji na rynku.

Co więcej, pod koniec naszego horyzontu inwestycyjnego, udział akcji w naszym portfelu inwestycyjnym będzie maleć, a obligacji – rosnąć. Celem takiego działania jest stopniowe obniżanie ryzyka inwestycyjnego przy długoterminowym inwestowaniu.

Jak ankieta Portu Poland pomaga ocenić tolerancję na ryzyko?

W ankiecie Portu Poland znajduje się wiele pytań, na bazie których algorytm przyporządkowuje klientów do odpowiedniego profilu ryzyka.

Jak ograniczyć ryzyko przy inwestowaniu?

Zdaniem Mikołaja Raczyńskiego skutecznym sposobem na ograniczenie ryzyka przy inwestowaniu długoterminowym jest dokonywanie regularne zasilanie portfela inwestycyjnego nowym kapitałem i następnie uśrednianie ceny zakupu aktywów.

Okazuje się, że w ten sposób minimalizujemy szanse na to, że kupimy dane akcje wyłącznie “na górce lub dołku”.

Czy inwestowanie z Portu Poland jest bezpieczne?

Nawiązując współpracę z daną platformą inwestycyjną w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę, jaka jest forma funkcjonowania firmy oferującej te usługi.

Portu Poland funkcjonuje w ramach grupy kapitałowej WOOD & Company i posiada licencję domu maklerskiego wydawaną w ramach czeskiego organu nadzoru – Czeskiego Banku Narodowego.

Co istotne, funkcjonowanie jako dom maklerski narzuca na spółkę szereg istotnych wymogów, takich jak: odpowiednia infrastruktura czy uregulowany system rekompensat dla inwestorów. Na dodatek, aktywa klientów w domu maklerskim są zapisywane na rachunku papierów wartościowych, co oznacza, że są one odseparowane od firm.

Mikołaj Raczyński zwrócił również uwagę, że Portu Poland inwestuje w fundusze ETF od renomowanych instytucji, które notowane są na europejskich giełdach o największej płynności.

Jak można śledzić swoje inwestycje na platformie Portu Poland?

Na stronie internetowej Portu Poland oraz w dedykowanej aplikacji mobilnej możemy zobaczyć, jakie aktywa znajdują się w naszym portfelu oraz jak dane rynki się zachowują.

Jak wypłacić pieniądze z platformy Portu Poland?

Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o upłynnienie inwestycji. Należy jednak pamiętać, że proces ten trwa kilka dni. Następnie środki klienta są błyskawicznie przelewane na jego konto. Co ważne, z upłynnieniem aktywów nie wiążą się żadne ukryte opłaty.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...