Jak ważna jest rola IT we współczesnej energetyce?

W najnowszym wywiadzie Marek Klapa, redaktor Telewizji Biznesowej, porozmawiał z Wiktorem Kabatcem – Dyrektorem w dziale Systemów Zarządzania Energią w PSI Polska o kluczowej roli IT w nowoczesnej energetyce i wyzwaniach związanych z rosnącym udziałem odnawialnych źródeł energii.

Jak magazyny energii mogą ułatwić zarządzanie nadwyżkami energii elektrycznej? Jakie znaczenie ma IT dla transformacji nowoczesnej energetyki? Jakie główne wyzwania stoją obecnie przed branżą energetyczną? Przekonamy się poniżej:

Jak ważna jest rola IT we współczesnej energetyce?

Wiktor Kabatc zaznaczył, że “dziś nie można sobie wyobrazić sytuacji, w której elektroenergetyka żyłaby bez korelacji z systemami informatycznymi. Systemy te wspomagają i optymalizują przepływ energii elektrycznej w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych”.

Jakie przeszkody mogą pojawić się na drodze do osiągnięcia 66% produkcji energii z odnawialnych źródeł w Unii Europejskiej do 2030 roku?

Wiktor Kabatc stwierdził, że rozwój rosnący udział odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza fotowoltaiki, rodzi wyzwania po stronie systemów przesyłowych, dystrybucyjnych i rozdzielczych, które zasilają firmy i gospodarstwa domowe.

W efekcie, teraz konieczna jest eliminacja wąskich gardeł związanych z ograniczaniem sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Z pomocą może tu przyjść informatyka, gdyż systemy IT są w stanie optymalizować przepływy energii w obie strony.

Jakie zmiany są potrzebne, aby dostosować sieć do rosnącej liczby instalacji prosumenckich?

Wiktor Kabatc oznajmił, że przede wszystkim konieczna jest optymalizacja niskich napięć, gdyż tam obserwowany jest dynamiczny przyrost generacji prosumenckiej.

Jak informatyka może pomóc w eliminacji wąskich gardeł w sieci?

Wiktor Kabatc wskazał, że “za pomocą odpowiedniego systemu IT można zarządzać dużą ilością danych, a następnie je integrować, co pozwoli na optymalizację wszelkich procesów i przepływu energii w taki sposób, aby brać pod uwagę naturalne ograniczenia sieci przesyłowych oraz rozdzielczych”.

Jak magazyny energii mogą nam pomóc rozwiązać problemy związane z zarządzaniem nadwyżkami energii?

Wiktor Kabatc podkreślił, że “magazyny energii wydają się bardzo obiecującym rozwiązaniem, gdyż pomagają one stabilizować pracę sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Ich największą wadą są zaś wysokie koszty instalacji i zakupu”.

Kto najczęściej korzysta z produktów oferowanych przez PSI Polska?

Wiktor Kabatc oznajmił, że “PSI Polska przede wszystkim współpracuje z energetyką zawodową. Firma ta powstała po to, by dostarczać zaawansowane systemy do zarządzania energią dla operatorom systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Ponadto, firma pomaga operatorom w zarządzaniu sieciami najniższych napięć”.

Czy bez zaawansowanych rozwiązań IT możliwe jest efektywne zarządzanie nowoczesną energetyką i realizacja celów wyznaczonych przez Brukselę?

Wiktor Kabatc stwierdził, że “oprogramowanie informatyczne wydaje się najtańszą formą inwestycji zapewniającej zwiększenie wydajności i elastyczności europejskich systemów elektroenergetycznych, ponieważ inwestycje w systemy optymalizujące pracę infrastruktury nie wymagają nakładów kapitału na modernizację okablowania i innych obiektów pracy systemu elektroenergetycznego”.

W efekcie, dzięki rozwiązaniom IT w krótkim czasie możemy uzyskać znakomite efekty – i to wykorzystując infrastrukturę w obecnym kształcie.

Jakie główne wyzwania stoją przed branżą elektroenergetyczną?

Wiktor Kabatc wskazał, że największym wyzwaniem jest sztuczna inteligencja, która zmienia oblicze branży IT, ponieważ proste działania związane z zarządzaniem przepływem energii mogą wykonywać już algorytmy. W rezultacie, wyzwaniem jest obecnie wykorzystanie jej potencjału i wyposażanie w nią systemów dla energetyki zawodowej.

Zobacz więcej

Polecamy

Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...
Prognozy rynkowe 2025 - Inwestowanie (z) głową

Rynki w 2025! Co nas czeka po zaprzysiężeniu Trumpa?

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....