Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio – CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert, korzystając z własnego doświadczenia i wiedzy branżowej, analizuje różnorodne aspekty związane z kupnem, sprzedażą i zarządzaniem nieruchomościami.
W nowym odcinku programu Piotr Ochnio przygląda się dostępnym na rynku rozwiązaniom kredytowym, które pomogą szybciej i łatwiej spłacić kredyt. Które rozwiązania są hitem, a które kitem? Przekonamy się poniżej:
Czy warto refinansować kredyt?
Piotr Ochnio stwierdził, że dzięki refinansowaniu kredytu możemy zaoszczędzić bardzo dużo. To rozwiązanie kredytowe to prawdziwy hit.
Dlaczego warto monitorować oprocentowanie kredytu?
Piotr Ochnio zaznaczył, że jeśli już posiadamy kredyt, to nadal warto obserwować, jak zmienia się na rynku oprocentowanie, ponieważ jeśli się ono wyraźnie obniży, to będzie nam się opłacało skorzystać z opcji refinansowania kredytu.
Czy możliwe jest usunięcie WIBOR-u z umowy kredytowej?
Piotr Ochnio nie sądzi, aby sprawy sądowe dotyczące wskaźnika WIBOR skończyły się tak, jak sprawy frankowe. Do tej pory zdarzył się jeden przypadek, w którym sąd usunął WIBOR z umowy, a wyrok ten nadal jest nieprawomocny. Warto zatem się wstrzymać z pozywaniem banku i poczekać na ewentualne prawomocne wyroki.
Na czym polega sankcja kredytu darmowego?
Piotr Ochnio wyjaśnił, że “sankcja kredytu darmowego to uprawnienie kredytobiorcy do rozliczenia swojej umowy kredytowej wyłącznie do kwoty pożyczonego kapitału kredytu – bez odsetek i innych kosztów okołokredytowych. Sankcja ta jest stosowana w sytuacji, gdy kredytodawca nie dopełni ciążących na nim obowiązków ustawowych”.
Mechanizm ten ma na celu ochronę interesów konsumenta i zapobieganie nieuczciwym praktykom w sektorze kredytowym. Co istotne, sankcja kredytu darmowego dotyczy gotówkowego kredytu konsumenckiego, który nie przekracza 255 555 złotych.
Piotr Ochnio zauważył, że sankcja kredytu darmowego może okazać się hitem, ponieważ w wielu przypadkach kredytów konsumenckich jest ona w pełni zasadna i istnieje duże prawdopodobieństwo, iż pozwanie banku na tym polu może zakończyć się sukcesem.
Opłacalność tego rozwiązania zależy jednak od umowy kredytowej, kwoty kredytu, środków do zwrotu w razie wygranej sprawy i co najważniejsze – od opłat kancelarii prawnej.
Czy zawsze warto nadpłacać kredyt?
Piotr Ochnio oświadczył, że “nadpłata kredytu to najlepszy instrument, jakim dysponują kredytobiorcy. To rozwiązanie zawsze sprawia, że koszty kredytu hipotecznego spadają drastycznie. Z tego powodu to rozwiązanie należy oceniać jednoznacznie pozytywnie”.
Czy konsolidacja kredytów może pomóc w obniżeniu kosztów?
Piotr Ochnio ocenił, że “konsolidacja jak najbardziej może być dobra i mieć pozytywne skutki dla naszych finansów, jeśli zbieramy kilka kredytów gotówkowych w jeden kredyt z niższym oprocentowaniem i krótszym okresem. Takie rozwiązanie pozwoli nam wyjść z pętli kredytowej lub uniknąć ryzyka, że taka pętla się pojawi”.
Konsolidacja kredytów pozwala także uporządkować finanse, a nierzadko może również znacząco obniżyć koszty zaciągniętych wcześniej kredytów. Niestety, sektor bankowy często traktuje konsolidację jako haczyk i co prawda obniża ratę kredytu klientowi, ale drastycznie rozciąga okres kredytowania, przez co koszty całkowite drastycznie rosną.
Z tego powodu należy bardzo dokładnie przyglądać się zapisom umowy konsolidacyjnej i wyliczeniom w niej zawartych. Powinniśmy również szczegółowo pytać doradcy o okres kredytowania, produkty dodatkowe czy koszty całkowite kredytu.
Czy warto rozważyć pozew przeciwko bankowi w sprawie kredytów frankowych?
Piotr Ochnio wskazał, że “pozwy frankowe są prawdziwym hitem dla osób posiadających kredyty we frankach, ponieważ takie sprawy sądowe w ponad 90% przypadków kończą się wygraną klientów z bankami”.
Czy Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to dobra opcja, jeśli nie mamy wkładu własnego?
Piotr Ochnio wytłumaczył, iż “Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy polega na tym, że nie trzeba mieć ani złotówki wkładu własnego na wzięcie kredytu, ponieważ Bank Gospodarstwa Krajowego daje nam gwarancję 20% wkładu własnego. W praktyce mamy tutaj możliwość wzięcia kredytu na 100% wartości nieruchomości”.
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy jest oczywiście objęty pewnymi ograniczeniami, takimi jak na przykład limity cen w konkretnych miastach. Nie zmienia to faktu, że program ten może się opłacać osobom, które nie mają odłożonego wkładu własnego lub wolą przeznaczyć te środki na inne cele.
Jak skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?
Piotr Ochnio poinformował, że “Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to program przeznaczony dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji dochodowej. Aby skorzystać z tego programu, dochody na jedną osobę w gospodarstwie domowym takiego kredytobiorcy nie mogą przekraczać odpowiedniej kwoty”.
W ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można otrzymać do 3000 złotych miesięcznie na spłatę raty kredytu. Takie wsparcie jest możliwe przez kilkadziesiąt miesięcy. Później trzeba co prawda te środki zwrócić, ale nie w pełni – część rat jest w pełni umorzonych, a raty, które trzeba zwrócić nie są oprocentowane.
Skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców opłaca się zatem każdemu, kto może z niej skorzystać. Jest to zatem hit, który nadal nie zyskał popularności wśród Polaków.