“WGRYZ” to nowy cykl programów na antenie Telewizji Biznesowej. Nazwa powstała po długich rozważaniach, a oznacza wgryzanie się w to, co ważne w życiu przedsiębiorcy i menedżera – od sukcesów i porażek, po to, co robią po godzinach. WGRYZ to zatem ludzka strona biznesu i goście bez tajemnic.
Gościem Roberta Kamińskiego, Doradcy Zarządu Business Centre Club, w czwartym odcinku programu jest Agnieszka Kręciszewska, CFO Caparol Polska. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czym zajmuje się Caparol?
Agnieszka Kręciszewska poinformowała, że “Caparol produkuje i sprzedaje farby do wnętrz, tynki zewnętrzne oraz całe systemy ociepleń. Spółka ta działa zatem w branży materiałów budowlanych”.
Co motywuje Agnieszką Kręciszewską do ciągłego rozwoju i pogłębiania swojej wiedzy?
Agnieszka Kręciszewska ma wrażenie, że im bardziej się uczy, tym bardziej rośnie jej świadomość, ilu rzeczy jeszcze nie wie – zwłaszcza, iż świat się bardzo dynamicznie zmienia i nabywane umiejętności potrafią szybko się dezaktualizować.
Czy branża budowlana to męski świat?
Agnieszka Kręciszewska oświadczyła, że “budowlanka cały czas jest dość męskim światem, podobnie jak środowisko kultury niemieckiej. Natomiast kobiety coraz bardziej się w tym świecie przebijają – są słuchane i zauważane. Problem w tym, że nadal jest ich w tym świecie bardzo niewiele”.
Czy kobiety mają inne spojrzenie na biznes?
Agnieszka Kręciszewska stwierdziła, że “kobiety są znacznie bardziej empatyczne. W efekcie, jak rozmawiają one z drugą osobą, to nie widzą zadań i nie koncentrują się jedynie na słowach, tylko zwracają uwagę na takie kwestie, jak ton głosu, mowa ciała czy ruch gałek ocznych. To wszystko buduje zaś większy komfort u drugiego rozmówcy”.
Czy Agnieszkiej Kręciszewskiej trudno było dostać się na miejsce, w którym jest?
Agnieszka Kręciszewska oznajmiła, iż dostanie się na miejsce, w którym jest to wynik kombinacji wykorzystania okoliczności, jakie ją spotkały w życiu i ludzi, jakich spotkała na swojej drodze – mowa tutaj zwłaszcza o jej dyrektor finansowej. Dzięki niej Agnieszka Kręciszewska położyła bowiem nacisk na kompetencje miękkie.
Czy Agnieszka Kręciszewska musiała się oduczyć swoich niektórych nawyków biznesowych na swojej ścieżce kariery?
Agnieszka Kręciszewska podkreśliła, że w trakcie swojej kariery zawodowej musiała zmienić swój sposób patrzenia i podejścia. Na początku bowiem bardzo mocno musiała skupiać się na szczegółach.
Na wyższych szczeblach musiała się zaś oduczyć tego szczegółowego podejścia, ponieważ nie starcza na nie czasu – musiała nauczyć się zarządzać wyżej i szerzej.
Jaką swoją cechę Agnieszka Kręciszewska postrzega jako niepożądaną w biznesie?
Agnieszka Kręciszewska uważa swoją zbytnią bezpośredniość, otwartość i szczerość za cechy, które powodują w biznesie niekomfortowe sytuacje.
Jak Polacy są postrzegani w Niemczech pod kątem biznesowym?
Agnieszka Kręciszewska zaznaczyła, że “inność i ułańska fantazja Polaków są w Niemczech dobrze postrzegane. Niemcy uważają bowiem, że Polacy zawsze znajdą jakieś rozwiązanie – nie ma dla nich słowa “nie da się”, skutecznie obchodzą różne trudności. Niemcy natomiast tego nie potrafią i podziwiają Polaków za tę innowacyjność”.
Czy Agnieszka Kręciszewska jest samotną liderką?
Agnieszka Kręciszewska oświadczyła, że zdecydowanie czuje się częścią zespołu – zarówno finansowego (lokalnie oraz w grupie), jak i zarządzającego całą firmą Caparol Polska. W efekcie, Agnieszka Kręciszewska bez ludzi absolutnie nie wyobraża sobie życia, lubi się nimi otaczać, rozmawiać z nimi i uczyć się od nich.
Co Agnieszka Kręciszewska sądzi o marketingu?
Agnieszka Kręciszewska jest zdania, że “marketing jest dzisiaj bardzo skomplikowanym tworem. Mamy bowiem różne formy przekazu, a na dodatek musi się on odnosić do socjologii i psychologii. Co więcej, w marketingu również mamy zaawansowane, mierzalne cele do zrealizowania”.
W rezultacie, marketing jest obecnie obudowany matematyką, przeszłością, przyszłością i autorską wizją. Z tego powodu jest on bardzo inspirujący.
Czy człowiek może nadążyć za rozwojem AI?
Agnieszka Kręciszewska stwierdziła, że społeczeństwo i firmy nigdy nie dogonią sztucznej inteligencji, dlatego należy nauczyć się ją wykorzystywać w taki sposób, aby zaspokajała nasze potrzeby, a także przystosować się do środowiska, w którym jest AI.
Czy Agnieszka Kręciszewska oddziela pracę od życia prywatnego?
Agnieszka Kręciszewska wskazała, że praca i życie prywatne się u niej przenikają, jednocześnie sobie nie przeszkadzając. Agnieszka Kręciszewska zaznaczyła jednak, że nie jest już pracoholiczką – zamiast pracy po 14 godzin dziennie zaczęła się rozwijać za pomocą uczęszczania na kolejne studia.