Gościem najnowszego odcinka emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Nieoczywisty” jest Kamil Niewiatowski – Country Manager na Polskę w Raiffeisen Digital Bank, ekspert w zakresie nowych technologii w sektorze finansowym i bankowym.
W rozmowie z Jakubem Zadrożnym, partnerem w SPECTATOR communications advisors, Kamil Niewiatowski omawia preferencje Polaków dotyczące kredytów i pożyczek, popularne instrumenty finansowe oraz przyszłe trendy na rynku kredytowym. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czym jest współczesna bankowość?
Kamil Niewiatowski wyjaśnił, że “bankowość jest nieodłącznym elementem procesu zakupowego. Umożliwia ona transferowanie środków po to, aby klienci mogli kupować rzeczy których aktualnie potrzebują, realizować swoje plany i spełniać swoje marzenia. Co więcej, bankowość wciąż podąża za trendami konsumenckimi”.
Kto jest typowym klientem Raiffeisen Digital Bank?
Kamil Niewiatowski wytłumaczył, że “typowym klientem Raiffeisen Digital Bank jest mężczyzna w wieku od 30 do 40 lat, ze średnim wykształceniem z zarobkami od 4000 do 7000 złotych, który wykorzystuje kredyt gotówkowy na bieżące wydatki związane ze swoim gospodarstwem domowym, albo na większe zakupy – takie jak remont czy nowe auto”.
Średnia kwota kredytu gotówkowego w Raiffeisen Digital Bank wynosi między 40 000 a 50 000 złotych. Warto dodać, że rośnie popularność konsolidacji i refinansowania kredytu – aby obniżyć koszty kredytu lub obniżyć wysokość raty.
Na czym polega Otomoto Pay?
Kamil Niewiatowski poinformował, iż “Otomoto Pay działa w taki sposób, że klient poszukujący samochodu na platformie OTOMOTO ma możliwość zawnioskowania o ofertę na finansowanie z samej platformy. Jeśli to zrobi, może on szybko otrzymać finansowanie od Raiffeisen Digital Bank w ramach procesu zakupu samochodu”.
Dlaczego Polacy lubią korzystać z usług pośredników finansowych?
Kamil Niewiatowski oznajmił, iż Polacy w sposób dojrzały oceniają swoje możliwości i rozumieją, że nie zawsze mogą być ekspertami we wszystkich dziedzinach, więc chętnie korzystają z usług pośredników finansowych, kiedy decydują się na zaciągnięcie kredytu.
Jaka będzie przyszłość rynku kredytowego w Polsce?
Kamil Niewiatowski sądzi, że polski rynek kredytowy będzie ewoluował. Ekspert nie spodziewa się jednak tutaj wielkiej rewolucji, rynek ten raczej nie zmieni się drastycznie w najbliższych latach.
Nie zmienia to faktu, że wraz z rozwojem technologii będą pojawiać się kolejne elementy upraszczające proces kredytowy – zarówno od strony klienta, jak i instytucji finansowej.
Jakie są różnice w rozwoju systemu bankowego między Polską a Europą Zachodnią?
Kamil Niewiatowski oświadczył, że “polski system bankowy jest nowocześniejszy od systemu w Europie Zachodniej. Polskie banki oferują bardzo dobre aplikacje z szeregiem rozmaitych funkcji, niekoniecznie związanych z samą bankowością. Polska więc jest przodownikiem, jeśli chodzi o rozwój tego ekosystemu”.